צעד נוסף בהתחדשות העירונית ברמת אליהו: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז מרכז פרסמה את הפקדת התוכנית של מתחם הפינוי הראשון ברמת אליהו. במסגרת התוכנית, יפונו וייהרסו שבעה בניינים שכוללים 176 יחידות דיור, ובמקומם ייבנו שישה מבנים חדשים שייכללו 324 דירות חדשות.
4 צפייה בגלריה
שכונת רמת אליהו
שכונת רמת אליהו
שכונת רמת אליהו
(צילום: עיריית ראשון לציון)
במתחם ש"י עגנון החדש כבר הבטיחו את מקומן ויתגוררו כ-100 משפחות ותיקות משכונת רמת אליהו, זאת במסגרת פרויקט ההתחדשות העירוני הגדול ביותר בעיר ובין הגדולים בארץ.
מדובר בשלב משמעותי המהווה מימוש חזון המיזם יוצא הדופן, שבמסגרתו השכונה הוותיקה עוברת מהפכה של ממש. הבניינים הישנים אשר נבנו לפני כ-60 שנה יפונו וייהרסו כחלק מהפרויקט הייחודי הכולל בינוי-פינוי-בינוי, ועל שטחם יוקמו כאמור המבנים החדשים.
61 המשפחות הראשונות ממתחם זה יפנו עוד השנה את דירותיהם לטובת מעבר לדירות החדשות שהם בחרו בשכונת נחלת יהודה מערב, כאשר שאר המשפחות יעברו בהמשך לשכונות החדשות - נוריות, מתחם האלף, נחלת יהודה מערב ואל הבניינים שיוקמו כאמור בשכונת ש"י עגנון.

קראו גם:

מדובר בפרויקט בינוי-פינוי-בינוי ראשון מסוגו, שבמסגרתו הקצתה המדינה קרקעות משלימות מחוץ לשכונה לצורך בניית הדירות החדשות. היתרון הוא שרק לאחר שאותם דיירים שמפנים את בתיהם יעברו לדירתם החדשה, יחל הליך ההריסה של הבניינים הישנים – כך עד להשלמת הפרויקט.

4 צפייה בגלריה
שכונת רמת אליהו
שכונת רמת אליהו
שכונת רמת אליהו
(צילום: עיריית ראשון לציון)


מתחם שכונת ש"י עגנון הוא החלוץ הראשון בפרויקט מהפכת ההתחדשות העירונית של שכונת רמת אליהו, הנמצא בשלב מתקדם לקראת פינויו. מדובר בבשורה של ממש, שכן במסגרת התב"ע המפורטת של המתחם מתוכנן כבר בשלב הראשון שיווק של מגרש ראשון לבניית מגדל מגורים חדש בשכונת רמת אליהו, ובו 102 יח"ד, ש-33 יח"ד מתוכן מיועדות למשפחות משכונת מרמת אליהו.
עפ"י התכנון המוצע, יוקמו במתחם זה בעתיד שישה בנייני מגורים חדשים הכוללים ארבעה בניינים של 10 קומות, שבכל אחד מהם 30 יח"ד, ושני מגדלי מגורים עם 27 קומות, שבכל אחד מהם 102 יח"ד, כולל קומת מסחר ומבני ציבור חדשים.

4 צפייה בגלריה
שכונת רמת אליהו. בעתיד
שכונת רמת אליהו. בעתיד
שכונת רמת אליהו. בעתיד
(הדמייה: משרד אדריכלים ליאת איינהורן)

בסך הכול, כולל הפרויקט פינוי של 2,642 יח"ד ב-110 בניינים רכבת ישנים ברמת אליהו, ובנייה של בניינים חדשים במקומם שייכללו כ-5,300 דירות חדשות, מוסדות ציבור ומוסדות חינוך חדשים, מרכזי מסחר, כבישים חדשים, נתיבי תחבורה ציבורית, שבילי אופניים ועוד.
התוכנית יוצאת לפועל בזכות שיתוף פעולה בין גורמי העירייה ומנהלת רמת אליהו העירונית, יחד עם רשות מקרקעי ישראל, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית והוועדה המחוזית.

4 צפייה בגלריה
התקדמות ברמת אליהו
התקדמות ברמת אליהו
התקדמות ברמת אליהו
(צילום: עיריית ראשון לציון)

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "במעשים ולא בדיבורים אנחנו מוכיחים כיצד החזון הופך למציאות. ראשון לציון עוברת מהפכה בכל התחומים, וכתושב העיר כל התקדמות בפרויקט מרגשת אותי שכן אנחנו רואים כבר את הניצנים הראשונים בשטח אחרי שנים של תכנון. שכונת רמת אליהו צפויה לשנות את פניה מהקצה אל הקצה, והתושבות והתושבים בה יזכו לדיור משופר ולשינוי משמעותי באיכות חייהם".
מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר: "פרויקט רמת אליהו הוא פרויקט ייחודי ברמה ארצית, כאשר במסגרתו המדינה, באמצעות הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, פועלת כיזם ומובילה בעצמה את הפרויקט. התוכנית שפורסמה להפקדה כעת מהווה אבן דרך חשובה בתהליך, שבסופו אלפי משפחות יעברו לדירה חדשה והשכונה כולה תשנה את פניה. אני מודה לשותפינו בעירייה ובמנהלת העירונית - שיתוף פעולה שהצליח להביא למימושו של פרויקט ייחודי ורחב היקף זה".