מחפשים חנייה בראשון לציון ומתעצבנים? אתם לא לבד. בשנה האחרונה התרבו תלונותיהם של אנשים המתגוררים מחוץ לראשון לציון, אך מגיעים אליה לסידורים ולקניות, לאחר שעוד ועוד מקומות חניה הפסיקו להיות בחינם עבור מי שאינו תושב העיר. המגמה שהחלה בחוף הים, המשיכה גם למקומות נוספים, וכעת הגיע תורו גם של קניון הזהב. הכינו את הארנק.
1 צפייה בגלריה
חניון קניון הזהב. תושבי חוץ ישלמו
חניון קניון הזהב. תושבי חוץ ישלמו
חניון קניון הזהב. בקרוב בתשלום
(צילום: אבי מועלם)
קראו גם:
"ראשון לציון כבר הפכה למקום שצריך לחשוב פעמיים לפני שמגיעים אליו", אומר ירון, תושב באר יעקב, "בעבר היה אפשר להגיע ולעשות קניות מבלי לחשוב אם החניה תעלה עשרות שקלים בכל פעם. זאת הוצאה גדולה עבור מי שבא יותר מפעם אחת בשבוע".
לביקורת מצטרף חבר המועצה ומחזיק תיק התחבורה איציק אבשלומוב, שיוצא לעזרתם של בעלי העסקים, שלטענתו נפגעים בעקבות המדיניות החדשה. "הבטחות הבחירות בעבר היו שלא יגבו תשלום בחניונים ואסור לנו לחזור בנו עכשיו. עלינו לעשות הכל כדי לא לגבות תשלום. אנו צריכים לסייע לבעלי עסקים מקומיים שיש להם לקוחות גם מחוץ לראשון לציון, ולאפשר לכולם לחנות ללא תשלום".
לדברי אבשלומוב, דווקא על רקע הקשיים של בעלי העסקים בשנתיים האחרונות של הקורונה, ההחלטה עלולה לפגוע בהם עוד יותר מכיוון שהיא תגרום ללקוחות פוטנציאליים להדיר את רגליהם מבתי עסק בעיר בגלל הדרישה לשלם על חניה.
כעת מתברר שבכוונת העירייה להפוך גם את שטח החניה העצום והמלא תמיד שמסביב לקניון הזהב לחניה בתשלום עבור מי שאינו תושב ראשון לציון.
סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החברה לביטחון שאחראית על הפעלת החניונים, מקסים בביצקי, אישר את הדברים. "אכן יש מגמה להפוך את החניונים שהיו ללא עלות לחניות בתשלום. אני מאמין שתושבים שלנו שמשלמים ארנונה הם בעלי זכות לחנות בכל מקום ולא צריכים לחפש היכן לחנות. המצב שהיה עד היום הוא שהם הגיעו למרכזי מסחר והחניות היו תפוסות. למשל כיום הם מגיעים לקניון הזהב וכל החניות תפוסות ואין להם מקום לחנות. במצב כזה, שבו נגבה תשלום, הם יוכלו להגיע ולא לסבול ממחסור בחניה".
לדברי בביצקי בימים אלה מתנהל משא ומתן עם קניון הזהב לגבי גביית תשלום על החניות בו, "לדעתי הם דווקא ירוויחו מזה כי רבים מהחונים שם בכלל לא באים לקנות בקניון", הוא טוען.
"כשמגיעים בשעה מוקדמת רואים שהרבה חניות כבר תפוסות על ידי כאלה שחונים שם לטובת דברים אחרים. כמובן שננסה להקל ואנחנו נגיע להסדר ששעתיים ראשונות ללקוחות יהיו בחינם. עשינו את זה בהצלחה במקומות אחרים, גם ברחוב אברהם בר לא היו מקומות חניה והכל היה שם תמיד מלא ועכשיו זה כבר לא קורה, תמיד יש מקום ותושבים חונים שם בחינם".
בביצקי מציין כי בשלב זה אין כוונה לגבות תשלום על חניונים נוספים, אבל שזאת תהיה המגמה במידת הצורך. "עשינו זאת במקומות שונים ואם נידרש נעשה עוד כאלה בעתיד".