מי שנסע לאחרונה מנס ציונה לראשון לציון (כביש 412), נתקל לפני שהוא מגיע לצומת "ראשונים" בשלט עם חץ ימינה, שעליו כתוב: "שוק איכרים בימי שישי, 750 מטר – בתוך פרדס".
3 צפייה בגלריה
מומי רבינוביץ'
מומי רבינוביץ'
מומי רבינוביץ'
(צילום: קרול קרמונה)
מי שרואה את השלט מרים גבה ושואל את עצמו: איפה לעזאזל יש פה בכלל עדיין פרדסים?
אז זהו, שיש. פעם היו באזור השפלה מאות פרדסים. כיום נשארו בודדים. הפרדס המניב האחרון הוא "פרדס רבינוביץ'" הנמצא ממזרח לכביש ראשון - נס ציונה, מאחורי כפר הנוער "אורנים", פרדס שבו מגדלת משפחת רבינוביץ' מזה כמעט 100 שנים תפוזים, אשכוליות ומנגו.
קראו גם:
יוזם הרעיון להקים שוק איכרים העונה לשם "השוק החקלא"י" ב"פרדס רבינוביץ' הוא מומי רביב (רבינוביץ'), עורך דין במקצועו, חקלאי בנשמתו, שחקן כדורגל ("לא כוכב" כדבריו) בימיה הגדולים של קבוצת הכדורגל הפועל ראשון, יחד עם אגדות כמו אפרם ויימן, אלי מדואל, יוס שמריה ונחום יעקובי בשנות השבעים והשמונים.
3 צפייה בגלריה
"אצלנו לא תמצאו עגבניות מטורקיה"
"אצלנו לא תמצאו עגבניות מטורקיה"
"אצלנו לא תמצאו עגבניות מטורקיה"
(צילום: קרול קרמונה)
מומי הוא בנו של אחד מגיבורי הפלמ"ח, שמשון רבינוביץ' ז"ל, שנודע ב"ילקוט הכזבים" של דן בן אמוץ וחיים חפר בשם "סמוך הקטן". על שמו נקרא הרחוב שמוביל מכביש ראשון – נס ציונה לפרדס.
למה דווקא שוק איכרים?
"תמיד מכרנו בפרדס רבינוביץ' רק את המנגו ואת התפוזים שאנחנו בעצמנו מגדלים. עשרות 'שותפי סוד' היו באים אלינו לרכוש במחירים סבירים את הפרי שקטפנו ממש באותו בוקר.
"החברים החקלאים שלי שהשטחים החקלאיים שלהם נמצאים רחוק מריכוזי אוכלוסייה, תמיד קינאו בי על כך שהפרדס שלי נמצא באמצע המדינה, במקום שסביבו גרה האוכלוסייה האיכותית של ראשון, נס ציונה, רחובות, באר יעקב, יבנה, והמושבים שבסביבה. הם הציעו שאתחיל למכור בפרדס רבינוביץ' גם את התוצרת שלהם.
3 צפייה בגלריה
הפרדס האחרון. השוק החקלא"י בין ראשון לנס ציונה
הפרדס האחרון. השוק החקלא"י בין ראשון לנס ציונה
הפרדס האחרון. השוק החקלא"י בין ראשון לנס ציונה
(צילום: קרול קרמונה)
"בהתחלה התנגדתי, אבל לאט לאט השתכנעתי שזו בדיוק הדרך להביא את החקלאים הכי טובים במדינה, אל החברים שלי, הצמאים לתוצרת חקלאית משובחת במחירים סבירים. כך נולד רעיון שוק האיכרים.
"פניתי לעיריית ראשון לציון והם סייעו בהתלהבות, בברכתו של ראש העיר, רז קינסטליך, שגם הוא, אגב, בנו של כדורגלן עבר מצטיין, פיני קינסטליך".
מה מייחד את השוק החקלא"י בפרדס?
"קודם כל זו האיכות והטריות של התוצרת החקלאית, שכמעט שלא ניתן למצוא במקומות אחרים, ואם כבר מוצאים – אז או שצריך לנסוע 100 ק"מ או שהמחירים שם לא נורמאליים. לי חשוב שהתוצרת שהחקלאים יביאו אלינו תהיה הרבה יותר טובה מאשר בסופר, אבל שהמחיר לא יהיה הרבה יותר גבוה. ובטוח שלא יהיו אצלנו עגבניות מטורקיה.
"בנוסף, אנחנו רוצים שמי שיבוא לקנות תוצרת חקלאית בפרדס רבינוביץ', ירגיש שהוא חוזר לארץ ישראל האמיתית: בלי קרבות על מקום חנייה, עם מוסיקה, עם מקום לשבת בין העצים, עם כוס קפה, עוגה, ג'חנון, מלבי (למי שיש זמן וחשק), עם מפגש עם החקלאי עצמו, עם תיכוניסטים שבאו להרוויח את הכסף-כיס שלהם בעבודה קשה, עם מישהו שיעזור לך לסחוב את הדברים לאוטו, ועוד ועוד".
השוק החקלא"י בפרדס רבינוביץ' נפתח לפני חודש, וכבר יש לו יותר מ-1,000 עוקבים בפייסבוק.
יום שישי הקרוב יהיה הפעם השנייה בלבד שהמקום יהיה פתוח לקהל הרחב. ביום שישי האחרון הוצגו בו צמחי תבלין שהגיעו מבקעת הירדן, ביצי משק ממושב קדרון, דבש הדרים ממשק ירקוני במושב בית עובד, אבטיחים מחצבה שבערבה, מלונים ממושב גני יוחנן, מלפפונים ממושב מנוחה, משמשים מקיבוץ ברעם בגליל העליון, דובדבנים מרמת הגולן, תירס ממושב צופית, נקטרינות ממושב שדה משה.
פתוח בימי שישי מ-8:00 עד 14:00. בקרוב גם בימי רביעי וחמישי.
איך מגיעים? פרדס רבינוביץ' בוויז