הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז מרכז, החליטה להפקיד השבוע את תכנית "שכונת נחלת עלית" המתפרסת על כ-622 דונם. הפרויקט ממוקם בין כביש 4 במערב לדרך היובל במזרח, מחלף הסיירים החדש בצפון ודרך הציונות מדרום.
2 צפייה בגלריה
תכנית נחלת עלית
תכנית נחלת עלית
תכנית נחלת עלית
(הדמייה: אורי הורביץ- " גורדון קורן הורביץ")
שכונת נחלת עלית בראשון לציון נועדה לתת מענה לפרויקט פינוי- בינוי המתנהל ברמת אליהו. היא מייעדת מגרשי השלמה אשר יתמכו בהתחדשות העירונית, בשכונת רמת אליהו הסמוכה, תוך התחשבות בצפיפות הנכונה . כמו כן, הוחלט לנתב חלק מן הדיירים בשכונה לנחלת עלית, אשר יחד עם המשפחות החדשות יהוו את גרעין השכונה החדשה.
קראו גם:
במסגרת התוכנית, השכונה תחובר ברמה האורבנית "לנחלת צפון" ממזרח ו"לנחלת מערב" מדרום. מצידה המערבי יוקם פארק עירוני בהיקף של כ- 150 דונם, אשר במסגרתו יינתן מענה לבעיות ניקוז מי נגר האזוריות. התכנון האורבני של השכונה מבוסס על הולך הרגל ומתחמי המגורים על תפיסה קהילתית אשר מדגישה את הקשר המיוחד בין האדם לסביבתו ויצירת שייכות מקומית תוך זיקה לזהות אורבנית ייחודית. ההפרדה המוטורית מהולכי רגל מאפשרת תנועה חופשית בנגישות גבוהה אל מוסדות הציבור ואל הפארק העירוני, וכן אל השכונות הסמוכות.
מבני המגורים המוצעים יהיו בגבהים של 6-8 קומות ובתמהיל דירות מגוון בין דירות בנות 80 מ"ר ועד דירות בנות 120 מ"ר. בכך, תתאפשר התפתחות קהילה הטרוגנית בקרב תושבי השכונה. בנוסף, במרכז השכונה מתוכננת שדרה מסחרית עם עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה ופנאי.
2 צפייה בגלריה
תכנית נחלת עלית
תכנית נחלת עלית
תכנית נחלת עלית
(הדמייה: אורי הורביץ- " גורדון קורן הורביץ")
ממעוף הציפור, ניכר כי שכונת נחלת עילית מציעה תפיסה תכנונית חדשה מן הקיים, תוך מתן דגש על בנייה ירוקה וקהילתית אשר במרכזה הולך הרגל. בכך, עתידה להיות למודל המקיים את הקשר המיוחד בין האדם לסביבתו הטבעית והאורבנית.
התכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל, נערכה על ידי האדריכל דוד כנפו וקודמה על ידי אינג׳ אורי הורביץ ממשרד "גורדון קורן הורביץ".
רפי אלמליח מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ"י ציין: "בתכנית קיימת שימת לב מרובה על בניה ירוקה וקהילתיות אשר במרכזה הולך הרגל. שכונת נחלת עילית עתידה להוות דוגמה לקשר בין האדם לסביבתו הטבעית והאורבנית".
זיו כספי, שותף מייסד במשרד עורכי הדין גינדי כספי המייצג בעלי זכויות רבים במתחם בשכונת רמת אליהו – יזמים, בעלי דירות במתחמי התחדשות מאורגנים, ומתחמי תעסוקה משמעותיים – התייחס להפקדת התוכנית, שהוא צפוי להגיש בגינה התנגדות: "אני מברך על היוזמה בכלל ועל ההובלה של התוכנית על ידי ראש העיר וקברניטי אגף ההנדסה. התחדשות עירונית בהיקף גדול היא הדבר הראוי ביותר לתושבים, לאזור, לעיר ולמדינה כולה, הפרויקט הזה מקודם כבר 20 שנה וטוב שהוא אושר.
"עם זאת, התוכנית זנחה כמעט לחלוטין את ההתייחסות לשטחי תעסוקה ומסחר, שיכלו לשמש כקטליזטור מדהים להתנעת תהליכי התחדשות עירונית באזור, ודומה כי אם בכלל, התוכנית תמומש בקצב מאוד איטי וזאת כי המדינה מנסה ליצור תלות בין בנייה בפועל, אכלוס דיירים שהתארגנו ביחד, הריסת הבניין שלהם וחוזר חלילה.
"הליך ההתחדשות של כל האזור נמשך כבר עשרות שנים וניתן בקלות רבה לשפרו על ידי מודלים שאנו הצענו פעמים רבות - אבו סבורים כי מדובר באזור שלצד בנייה למגורים רחבת היקף, חייבים להיות בו גם מתחמי תעסוקה ומסחר ראויים. מדובר באזור שממוקם מבחינה טופוגרפית ומבחינת נגישות לצירים במקום הטוב ביותר באזור (קרוב לציר משה דיין, כביש 20, כביש 4, צומת הסיירים, כביש 431 וכביש 6) וטוב יעשו קברניטי העיר והמתכננים לו יקשיבו לטענות שנשמיע בשלב ההתנגדויות לתוכנית, שמטרתן מבחינתנו תהיה לשפר את התוכנית ואת היכולת שלה לצאת לביצוע".