מפרוץ מלחמת "חרבות ברזל" חוו תושבי ראשון לציון אזעקות רבות בשל ירי טילים מרצועת עזה. בחלק מהמקרים, העיר אף ספגה פגיעות ישירות שגרמו נזק ועוררו בהלה רבה בעיקר בקרב תושבים שאין בביתם ממ"ד או מקלט נגיש. פתיחת חזית צפונית וירי טילים ארוכי טווח מגבול הצפון, עלולה להיות מסוכנת במיוחד - בעיריית ראשון לציון ערוכים לתרחיש הזה.
3 צפייה בגלריה
טילים למרכז
טילים למרכז
טילים יגיעו מהצפון למרכז?
(צילום: אבי רוקח)

בשלושת החודשים האחרונים שקדה העירייה על תוכנית מקיפה למיגון המונים, מיפתה והכשירה עשרות חניונים ומוסדות חינוך ברחבי העיר לקליטת תושבות ותושבים מחוסרי מיגון. ראשון לציון הינה העיר הראשונה בארץ שהכינה תוכנית שכזו למצב שבו מלחמת "חרבות ברזל" תעלה שלב ותהפוך למלחמה רב-זירתית.

קראו גם:

ראשון לציון הינה העיר הרביעית בגודלה בארץ המונה כ-300 אלף תושבים, כאשר לכ-20 אלף מתוכם אין מרחב מוגן בביתם או בקרבת מקום: היעדר ממ"ד בבית, היעדר מקלט בבניין משותף, היעדר מקלט ציבורי במרחק של דקה וחצי ו/או מרחב מוגן אחר.

3 צפייה בגלריה
תוכנית המיגון של עיריית ראשל"צ
תוכנית המיגון של עיריית ראשל"צ
תוכנית המיגון של עיריית ראשל"צ
(צילום: דוברות העירייה)

תרחיש המלחמה של עיריית ראשון לציון


במקרה שבו תפרוץ מלחמה רב-זירתית, ועם הודעת פיקוד העורף על פינוי למרחבים מוגנים, יקבל כל תושב שאין לו מרחב מוגן בסמוך לסביבתו המיידית, הודעה לטלפון הנייד להיכן הוא צריך להתפנות.
התושב יידרש להגיע למרחב מוגן ייעודי שהעירייה הגדירה לו לפי מקום מגוריו, אשר הוא ומשפחתו יוכלו לשהות בו שהייה ממושכת.
כל תושב יידרש להגיע עם רשימת ציוד אישי שמומלץ להביא לשהייה ממושכת – עפ"י פיקוד העורף: כסף מזומן, מסמכים מזהים, כרטיסי אשראי, טלפון ניד אישי, גיליון מצב רפואי וכרטיס קופ"ח; בגדים להחלפה; מצעים אישיים (שקי שינה/מזרון אישי/שמיכות וכיו"ב); בקבוקי מים (לפחות 2 ליטר לאדם ליום); מזון יבש; תרופות אישיות; פנס כיס; ציוד היגיינה וטואלטיקה אישי; מטען לטלפון סלולרי; רדיו/טרנזיסטור + סוללות גיבוי; צידנית עם קרחוניות; וציוד בהתאם למאפייני המשפחה - כמו משקפיים וציוד לתינוקות.

3 צפייה בגלריה
תוכנית המיגון של עיריית ראשל"צ
תוכנית המיגון של עיריית ראשל"צ
תוכנית המיגון של עיריית ראשל"צ
(צילום: דוברות העירייה)

מי שברשותו חיית מחמד יידרש להגיע עם ציוד מתאים, לרבות רצועה וזמם (מחסום פה), עפ"י הצורך. אנשים עם מוגבלות יוכלו להתעדכן ברשימה המומלצת באתר של פיקוד העורף בלחיצה כאן
ראש העירייה, רז קינסטליך: "מלחמת 'חרבות ברזל' הוכיחה לנו עד כמה חשובה ההיערכות וההעירנות שלנו בכל רגע נתון. עם פרוץ המלחמה התחלנו בתוכנית מיוחדת למיגון המונים, כך שבאם המלחמה תתרחב חלילה גם לגזרה הצפונית – כל התושבים שלנו יהיו מוגנים ולכולם יהיה אזור ממוגן לשהייה ממושכת. כולנו תקווה כי לא נצטרך וכי המלחמה הקשה הזו תסתיים ללא החמרה, אך ראשון לציון הוכיחה כי היא תמיד ערוכה לכל תרחיש.
"אני רוצה להודות לכל מי שעמל על התוכנית בחודשים האחרונים - לתושב העיר יוסי שניר שלקח על עצמו בהתנדבות את תכלול התוכנית, ולכלל גורמי העירייה שלקחו חלק".
לרשימת המרחבים המוגנים בעיר לחצו כאן
לטופס מקוון למילוי פרטים לחצו כאן