ראשון לציון ממשיכה במסורת ותקיים זו השנה ה-15 את כנס השפה היחיד מסוגו בארץ העוסק בשפה העברית.
בכל שנה הכנס מתחדש ופונה לקהלים נוספים. השנה הוא יעמוד בסימן "עברית שלו שלה" ויעסוק ביחסה של השפה למגדר.
4 צפייה בגלריה
ריטה, שפה משלה
ריטה, שפה משלה
ריטה, שפה משלה
( צילום: גיא כושי ויריב פיין)
עשרות אנשי אקדמיה, מרצים, אנשי רוח, חוקרים, סופרים, משוררים, יוצרים, שחקנים וזמרים, ייקחו חלק במושבים ובהפקות מקור ייחודיות, אשר יבטאו את יחסה של השפה למגדר וביחס ישיר לכך את היחס החברתי העולה מן השפה במגוון תחומים.
בין המושבים והמופעים:
"2 קולות": הפקת מקור בהשתתפות שירי מימון, בניה ברבי, שמעון בוסקילה, אלון אולארצ'יק, זהבה בן, נורית גלרון ובהנחיית מיקי קם ונתן דטנר.
ריטה וצרויה להב במושב מיוחד "שפה משלה", מפגש בין יוצרת לסופרת.
4 צפייה בגלריה
שפה משלה, צוריה להב
שפה משלה, צוריה להב
שפה משלה, צוריה להב
(צילום: אילן בשור)
"יוצא ממגדר הרגיל" - עברי לידר במופע ייחודי לכנס המשלב שירים ושיח על נזילות המגדרים והשינויים שחלים על השיר, על הכותב ובעיקר על המאזין.
היוצר נועם חורב, על תהליך היצירה לזמרות והכתיבה מגרונה של אישה ולהיפך ועל סיפורים מרתקים מאחורי השירים שכתב.
ההגיונריה ה-15: הכנס השנתי של חובבי תשבצי ההיגיון.
קראו גם:
מילון הסלנג של דן בן אמוץ ונתיבה בן יהודה חוגג חמישים, בהשתתפות: יאיר ניצני, השחקנית בת חן סבג ודוד גורביץ'.
"שפה גאה" - שיר ראובן, לאון שניידרובסקי, ד"ר רוביק רוזנטל ודותן ברום ידונו בשינוי המהפכני שחוללה הקהילה הגאה בשפה ומטבעות הלשון הייחודים שהטמיעה בתרבות שלנו. בעריכה והנחיית העיתונאית, אורית מרלין רוזנצוייג.
הסופרת יוכי ברנדס, חתן פרס ישראל לתנ"ך יאיר זקוביץ' והמנצח דוד זבה יחד עם ד"ר אורית אבנרי בעקבות שתיקתן, שירתן ודיבורן של נשות המקרא.
המושבים השנה יתקיימו בנוכחות קהל.
4 צפייה בגלריה
שני קולות, מיקי קם
שני קולות, מיקי קם
שני קולות, מיקי קם
(צילום: אור דנון )
ב-8.2, ערב הפתיחה, יתקיים טקס הענקת פרס ראש עיריית ראשון לציון על שם מאיר אריאל על יצירתיות בשפה העברית והנחלתה לרבדים שונים באוכלוסייה. הפרס, על סך 36 אלף שקלים, מיועד לבטא הוקרה על יצירה אומנותית או הגותית בולטת בשפה העברית.
הכנס יתפרס על פני שלושה ימים, בין ה-8-10 בפברואר. לצד מופעי מוזיקה ייחודיים יתקיימו במהלכו דיונים על המגדר בשפה מזוויות שונות.
המפגש השנתי של מורים ומדריכים יתקיים בסימן "לשון מחוץ לקופסה".
4 צפייה בגלריה
מילון הסלנג, בת חן סבג
מילון הסלנג, בת חן סבג
מילון הסלנג, בת חן סבג
(צילום: אוהד רומנו)
לרגל שנת ה-140 לראשון לציון יתמקדו בתי הספר ב"אגדות ראשון לציון". הילדים יאספו מספרים, ארכיונים ככלל וארכיונים משפחתיים בפרט ובעיקר משיחות וזיכרונות של הורים וסבים סיפורים מרתקים, מצחיקים או דרמטיים, שהתרחשו בעיר לאורך 140 שנותיה.
הסיפורים הנבחרים יאוגדו לספר שייראה אור בחגיגות ה-140 של העיר.
רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "עיריית ראשון לציון גאה להמשיך במסורת ולפתוח זו השנה ה-15 כנס רב תרבותי, הנוגע בשלל גווניה של החברה הישראלית. הכנס שהפך במהלך השנים למוקד עליה לרגל לחוקרי ואוהבי השפה העברית מכל הארץ כולל השנה מופעים ומפגשים יוצאי דופן. אני מזמין את הקהל להגיע ולחגוג עימנו את חגיגת השפה העברית"
ליאל אבן זהר, מ"מ ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך והתרבות: "ראשון לציון הניחה את אבני היסוד לשפה העברית בארץ ישראל וכנס "לשון ראשון" הוא החגיגה השנתית לשפה שאנו כה אוהבים ומוקירים. השנה ישנם מופעים מעוררי השראה שיארחו את מיטב האמנים, אנשי הרוח והשפה. אני מזמינה את כולם לקחת חלק בחגיגה".