בקבוצת הנשים של הפועל ראשון לציון בכדוריד קיימת הרגשה ששנות ה־90 העליזות בדרך לחזור ובגדול. האדומות עדיין ללא הפסד ליגה אחרי שישה מחזורים, כולל 25:30 על מכבי ראשון לציון בדרבי ותיקו 26:26 נגד האלופה מכבי 'ארזים' רמת גן בחוץ, ובמועדון מאמינים עכשיו שתואר האליפות ישוב אליהם לראשונה מאז 1995.
באותו עשור קסום בניינטיז זכו האדומות בארבע אליפויות רצופות בין 1992 ל־1995 וצירפו עולות חדשות רבות ממדינות חבר העמים, בדומה למה שנעשה בקבוצת הגברים. אבל מאז התואר האחרון שבו זכו, גביע המדינה ב־2008, לא חגגו במועדון. העונה, כדי לשחזר את הימים היפים מהניינטיז, ביצעו במועדון שינויים משמעותיים, גם על הקווים וגם בסגל.
מקצועניות לכל דבר ג'וני אולייניק, שחקן העבר הנחשב לאגדה בהפועל ראשון ומהבולטים בדור הזהב של שנות ה־90, מונה למאמן במקום דביר גולדשטיין. אולייניק אימן שנים רבות במחלקת הנוער, וגם שימש בתפקיד מאמן הנשים לפני שמונה שנים, ועוזרו של סער פרנקל בקבוצת הגברים.
נשות הפועל ראשל"צ | צילום: הדר ואן קולאנשות הפועל ראשל"צ | צילום: הדר ואן קולא
נשות הפועל ראשל"צ | צילום: הדר ואן קולא
(נשות הפועל ראשל"צ | צילום: הדר ואן קולא)
אף שהשחקניות עובדות בעבודות נוספות, או לומדות, הקבוצה מתפקדת כמקצוענית לכל דבר ולראשונה בתולדותיה מתאמנת חמש פעמים בשבוע. שלוש זרות אוקראיניות הצטרפו - המקשרת אולנה אומנטס (29), הפיבוט אולגה ניקולינקו (36) והשוטרית השמאלית דיאנה צרויקובה (22), שתהיה מושבתת בשבועות הקרובים בעקבות שבר ביד. בנוסף הצטרפו שתי עולות חדשות שכבר זומנו לנבחרת ישראל, המרכזת אנה סטורז'וק (22) וה'פיבוט' אנה לזינסקי (24), ששיחקו בנבחרות הצעירות של אוקראינה.
בראשל"צ מתגאים לא רק בהצלחה המקצועית, אלא גם בהשתלבות של העולות החדשות בחיים בארץ. סטורז'וק, הלומדת עברית באולפן ומתגוררת עם בן זוגה החייל, מרוצה: "אני מרגישה מאוד בנוח בהפועל ראשון ומתאקלמת לאט-לאט. קשה לי אמנם לקום כל יום מוקדם בבוקר כדי ללמוד באולפן, אבל אני מסתדרת. יש לנו קבוצה טובה מאוד עם הרבה שחקניות ותיקות. באוקראינה הייתי רגילה לשחק עם צעירות יותר. הרמה כאן גבוהה יותר בזכות השחקניות הזרות, ולדעתי הקבוצה שלנו היא הטובה ביותר בליגה".
אצל האדומות מציינים את המרקם החברתי המשובח, כמו גם את העובדה שגם השחקניות הצבריות למדו לצעוק מילים ברוסית במהלך המשחקים והאימונים, כדי לתקשר עם חברותיהן ולעודד אותן. המנהלת ושחקנית העבר, ליעד הר לב, מספרת: "בשנים האחרונות המועדון השקיע בנשים, וסיפק להן תנאים משופרים. וזאת לא השקעה לשנה שנתיים, אלא לשנים רבות קדימה.
"מסתכלים עשור קדימה. כשהייתי ילדה בת 17, ושיחקתי עם העולות החדשות, לא ראיתי את זה כמו האנשים שצעקו אז מהיציע 'קבוצה של רוסיות', אלא הסתכלתי על התהליך ככזה שעזר לי להיות שחקנית טובה יותר. אנחנו מעודדים עלייה של יהודיות, מחזקים את הכדוריד בארץ וגם את הקבוצה. המתאזרחות השתלבו היטב ויש מרקם חברתי טוב מאוד. זה ממש לא מובן מאליו".
ההצטרפות של הזרות והעולות החדשות יצרה מצב שבו הפועל ראשל"צ התחזקה בחמש שחקניות איכותיות ברמה גבוהה, ונלחמת על התארים. עם זאת, במועדון יודעים היטב שההכרעה תהיה בפלייאוף - וזוכרים עדיין כיצד הודחו בעונה שעברה בחצי הגמר אחרי שסיימו את העונה הרגילה במקום הראשון.
אולייניק: "השאיפה היא לזכות באליפות. הצטרפו אלינו חמש שחקניות ברמה גבוהה והן טובות יותר מהישראליות, אבל זה לא שאנחנו יותר טובים ממכבי ראשון. המחצית הראשונה נגדן היתה שקולה ובמחצית השנייה היתרון שלנו בשחקניות הספסל בא לידי ביטוי. בשלב מסוים נגמר להן האוויר ואנחנו פתחנו פער בעשר הדקות האחרונות. מכבי ארזים רמת גן תמיד לא משחקת היטב בעונה הרגילה, אבל מגיעה לשיא במשחקי ההכרעה".
הקפטנית היא השוערת הוותיקה (35) והבלתי נגמרת רוית שושן, שהציגה משחק ענק בדרבי וממשיכה להפגין יכולת עילאית למרות הפציעות שעברה במהלך הקריירה העשירה שלה. שושן מחלקת את הדקות עם שוערת מבוגרת עוד יותר, המחליפה חגית אברמוביץ' שב־1 בינואר תציין את יום הולדתה ה־52.
"התחזקנו השנה בצורה משמעותית והכל הרכבנו קבוצה לא רעה בכלל", מעידה שושן. "התוצאות עד עכשיו לא אומרות כלום כך שלא נצא בהצהרות, כי אנחנו זוכרות היטב מה קרה בעונה שעברה. הפלייאוף הוא משהו אחר לגמרי. אי־אפשר להשוות ניצחון בדרבי למשהו אחר, והיינו מגיעות אליו אותו הדבר גם אם היינו מפסידות לפני כן. יש לו סמליות אחרת מבחינת היוקרה העירונית, אבל זה עדיין לא אומר כלום על ההתמודדות על המקום הראשון".
חיבור מוצלח לצד הזרות והמתאזרחות אפשר למצוא גם צעירות מבטיחות כמו שחקנית הפינה נוי בונבידה (20) שהצטרפה מהפועל אשדוד, ה'פיבוט' קורל אראמי (22) ושוערת העתיד של המועדון ניקול פבלוב (17), שעד לאחרונה היתה משוחררת מהאימונים המתקיימים בשעות הערב המאוחרות, כי היא עדיין לומדת בבית ספר. אולייניק משתדל לתת לה את הדקות הדרושות כדי לעזור לה להתקדם.
שושן על הקשר בין המאמן לשחקניות: "ג'וני באמת מנסה לחלק את דקות המשחק בין כל הבנות ללא יוצא מהכלל, ונותן לשחקניות ביטחון. דביר, שאימן אותנו בשנה שעברה, היה טוב מאוד מהבחינה המקצועית, אבל קצת יותר קשוח, מה שלפעמים לא כל כך מתחבר עם נשים. ההרגשה שלנו היא שבעונה שעברה הוצאנו את המיטב מהסגל, ויכולנו גם להגיע רחוק יותר".
אז אחרי הכמעט של העונה שעברה, הבנות של הפועל ראשון רוצות ללכת עד הסוף, רק אל תבקשו מהן לצאת בהצהרות לפני המאני טיים.