הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מרכז הפקידה בפועל את התכנית להתחדשות עירונית בשכונת רמת אליהו שבראשון לציון, לאחר השלמת התנאים להפקדה.
2 צפייה בגלריה
רמת אליהו המתחדשת
רמת אליהו המתחדשת
רמת אליהו המתחדשת
(הדמיה: משרד האדריכלים נעמה מליס )
מדובר באחד הפרויקטים הגדולים בארץ במסגרת התחדשות עירונית. שטח התכנית הינו כ-620 דונם והוא ממוקם במתחם-שבין שכונת נווה ים ממערב, העיר חולון מצפון, אזור התעשייה שלאורך כביש 4 ממזרח, והרחובות יעקב כהן ואבא הלל סילבר מדרום.
זוהי תוכנית ראשונה מסוגה שמציעה תוספת יחידות דיור ושיפור משמעותי באיכות החיים של תושבי השכונה תוך שימוש ב"קרקע משלימה" בהליך של בינוי-פינוי-בינוי בהיקף כה משמעותי.
זו גם התוכנית הראשונה שבה הושגה הסכמה בין הרשות המקומית לבין רשות מקרקעי ישראל להקצאת קרקע משלימה בשכונות חדשות בעיר.
התוכנית יוצאת לפועל בזכות שיתוף פעולה של גורמי העירייה והמנהלת העירונית עם רשות מקרקעי ישראל, עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, משרד הבינוי והשיכון ועם הוועדה המחוזית.
2 צפייה בגלריה
רמת אליהו המתחדשת
רמת אליהו המתחדשת
רמת אליהו המתחדשת
(הדמיה: משרד האדריכלים נעמה מליס )
התוכנית שקודמה על ידי הרשות המקומית, כוללת כ-5,500 יחידות דיור שייבנו במבני מגורים של 9-30 קומות, במקום כ-2,600 יחידות דיור במבני רכבת של 3-4 קומות, המצויים במצב תחזוקתי ירוד.
התוכנית כוללת תוספת ושדרוג השטחים הציבוריים המבונים והפתוחים וכן שדרוג תשתיות.
בהיבט התחבורתי מציעה התוכנית הסדרת, הרחבת והשלמת רשת הדרכים הקיימת בתוך השכונה על מנת לאפשר שדרוג רשת השבילים, המדרכות, שבילי האופניים והכבישים , וכן את קישור השכונה מזרחה לשכונת נחלת יהודה באמצעות גשרים מעל כביש 4, צפונה לחולון ולתחנת המטרו, דרומה לשד' משה דיין, ומערבה לכיוון רח' אברהם בר.
רח' צייטלין, שעובר במרכז השכונה, מתוכנן כרחוב מסחרי עם חזיתות מסחריות. מרחוב זה מתוכנן קישור להולכי רגל ורוכבי אופניים לשכונות נחלת יהודה באמצעות גשר מעל כביש 4.
קראו גם:
התכנית נערכה על ידי משרד נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים, וקודמה על ידי גורמי המקצוע במינהל ההנדסה בעיריית ראשון לציון, שרכזו מאמץ להשלמת התנאים וקידום התכנית.
ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "תושבי השכונה מתחילים לראות את האור. לפני שמגדירים את הפרויקט כהנדסי או נדלנ"י, אני רואה בו פרויקט חברתי ראשון במעלה. השקענו משאבים אדירים כדי לקדם את הפרויקט ולהוביל שדרוג משמעותי באיכות החיים של תושבי השכונה".
"הבשורה על הפקדת התוכנית הינה בשורה חשובה ומשמחת לתושבי השכונה", אומר ראש מנהלת פינוי בינוי רמת אליהו, דודו מנצור. "עם אישור התוכנית ניתן יהיה להתחיל בעבודות התשתית בשכונה ושיווק מגרשי המגורים. בימים הקרובים תפורסם הפקדת התכנית ברחבי השכונה".
הפקדת התכנית בשכונת רמת אליהו הינה נדבך נוסף בתאוצה שתפס פרויקט פינו בינוי רמת אליהו בחודשים האחרונים: גם תב"ע נחלת יהודה – אשר מהווה קרקע משלימה לכ-714 משפחות מתושבי רמת אליהו אושרה להפקדה בוועדה המחוזית בספטמבר 2020 ובימים אלו פועלים במרץ כדי להשלים את התנאים להפקדתה.
הצפי שזו תאושר במהלך השנה הקרובה, וניתן יהיה להתחיל בעבודות הפיתוח ושיווק מגרשי המגורים בשכונה זו במהלך שנת 2022.
במקביל 48 המשפחות משכונת רמת אליהו שצפויות לעבור לפרויקט של שיכון ובינוי בשכונת נוריות במסגרת הפרויקט בחרו בימים אלו את הדירה והחניה בבניינים החדשים, לקראת חתימת החוזה מול חברת שיכון ובינוי.
חברת שיכון ובינוי צפויה לקבל היתר בנייה בחודשים הקרובים, ולהתחיל בבנייה. משפחות אלו צפויות לעבור לדירות החדשות בשכונת נוריות החדשה בסוף שנת 2023.
בספטמבר 2023 חברת אשדר צפויה להשלים את בנייתם של שני מגדלי מגורים בני 27 קומות כל אחד, אליהם יעברו 61 משפחות הראשונות מתוך שכונת רמת אליהו.
עד סוף שנת 2021 יהיו חתומים על ההסכם מול המדינה כ-1,000 בעלי דירות מתושבי השכונה, ועם אישור התוכניות יהיה ניתן לשלבם במכרזים הבאים למגורים של רשות מנהל מקרקעי ישראל.