על רקע הודעת מרכז השלטון המקומי על כוונתו להשבית את כלל הרשויות המקומיות בישראל ביום חמישי הקרוב (7.11), יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד שלח אתמול (ב') מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי, ובו קרא להם להתערב במניעת במשבר החמור ברשויות המקומיות.
צילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורןצילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורן
צילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורן
(צילומי אילוסטרציה: אלעד גרשגורן)
אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון כלל הרשויות המקומיות ישביתו את מערכת החינוך (בתי ספר וגנים) פינוי אשפה אשפה. עוד יושבתו שירותי הרווחה וניידות השיטור העירוני, לא יירשמו דוחות חניה ולא תהיה קבלת קהל.
"המציאות הפוליטית המורכבת שנכפתה על כולנו בשנה האחרונה ממשיכה לגבות מחיר ומי שממשיך לשלם על כך ביוקר הם אזרחי מדינת ישראל. הקיצוצים הנרחבים בתקצוב הרשויות המקומיות, אשר נוצרו על רקע הוואקום השלטוני, פוגעים בפעילות הרשויות ומאיימים להכניע את כושרן לספק שירותים בסיסיים לתושבים. זו שעת מבחן למנהיגות וחובתכם להתערב לאלתר על מנת למנוע משבר עמוק", כתב בר-דוד.
בסיום המכתב כתב יו"ר ההסתדרות כי "מתוך תחושת אחריות עמוקה, הן למצב ברשויות המקומיות והן לעתידה של מדינת ישראל, אני מודיע בכך כי ההסתדרות בראשותי תעניק רוח גבית לרשויות ולמועצות במאבקן לתקצוב ראוי. ככל שלא יימצא פתרון מיידי והולם למצב, נפעל בכל הערוצים שעומדים לרשותנו על מנת לתמוך בצעדים הצפויים שעליהם הכריז מרכז השלטון המקומי".
מעיריית ראשון לציון נמסר:
"הבוקר (5.11) התקיים דיון בבית הדין האזורי לעבודה בצו מניעה שהגישה עיריית ראשון לציון כנגד הסתדרות המעוף, ועד העובדים וההסתדרות הכללית. הבקשה עסקה בהודעת הסתדרות המעוף לסייעות בעיר כי אין לפתוח גני ילדים ללא גננת, זאת בעקבות השבתה זמנית של גן ילדים בעיר שעליה הכריזה הסתדרות המורים.
"בית הדין הדגיש בפני הסתדרות המעו"ף כי פעלה בניגוד לחוק בניגוד לדין תוך פגיעה בתושבי העיר, שעה שהכריזה על שביתה פראית וחסרת אחריות ללא כל בסיס חוקי ומנעה כניסתם של ילדים לגן. לאחר ששמעה השופטת את טענות הצדדים ביקשה מההסתדרות לחזור בה מבקשתה להשבתת מוסדות העירייה לרבות מוסדות החינוך וביקשה מנציגי העירייה לקיים מו"מ לפתרון הבעיות עליהם הצביעה הסתדרות המעו"ף.
"לאחר היוועצות ולבקשת בית הדין חזרה בה ההסתדרות מכל טענותיה בדבר השביתה והעירייה הסכימה לבקשת בית הדין לקיים שיח, תוך ששומרת על מלוא זכויותיה וזכותה הניהולית לנהל את העירייה ועובדיה לטובת התושבים והורי הילדים.
ראש העירייה, רז קינסטליך שנכח בדיון פנה לבית הדין והדגיש בפניו את חשיבות עבודתן של הסייעות ואת רצונו להיטיב עמן ולתגמלן בהתאם. "פנינו בבקשה כבר לפני מספר שבועות לאפשר לנו לתת לסייעות מענק אי היעדרויות. עיריית ראשון לציון עשתה ועושה הכל על מנת להגדיל את מצבת כוח האדם של הסייעות, אך לדאבוני מדובר בבעיה ארצית שטרם קיבלה את שיתוף הפעולה של ההסתדרות", ציין קינסטליך.
באופן לא מפתיע כפי שגם עלה מהתנהלותה חסרת האחריות של הסתדרות המעו"ף וועד העובדים, אצה דרכן לפרסם דברי הבל וכזב בתקשורת תוך עיוות חמור של הלך הדיון ועל כן מצורף העתק הפרוטוקול במלואו".