רגע לפני היציאה לחופשת הקיץ, קיימו תלמידי "גן שלום ילדים", הגן החברתי בראשון לציון, פעילות ייחודית שהתמקדה בנושא "והדרת פני זקן – מפני שיבה תקום", זאת כחלק מפרויקט שמקדם מינהל קהילה בעיריית ראשון לציון לעידוד יוזמות חברתיות במערכות החינוך בעיר.
ילדי הגן ליד אחד משלטי הקמפיין | צילום: פרטיילדי הגן ליד אחד משלטי הקמפיין | צילום: פרטי
ילדי הגן ליד אחד משלטי הקמפיין | צילום: פרטי
(ילדי הגן ליד אחד משלטי הקמפיין | צילום: פרטי)
היוזמה החלה אחרי שאחת מגננות הגן, יעל גולדברג, נסעה באוטובוס ונחרדה לגלות שצעירים לא ממהרים לקום ולפנות את מקומם. "באחת הנסיעות שלי באוטובוס בתוך העיר הבנתי שכל המושבים באוטובוס תפוסים על ידי בני נוער וצעירים, בעוד המבוגרים עומדים, והחלטתי שחייבים לעשות עם זה משהו", סיפרה גולדברג. "בישיבת הצוות הנושא הועלה והחלטנו לעסוק בו בגן".
אולם כשרצו להסביר לילדים את המושג "מפני שיבה תקום" גילו הגננות שמרבית הילדים לא חוו נסיעה באוטובוס ולכן מתקשים להבין במה מדובר.
צוות הגן פנה לחברת "אגד" בנושא והם מייד התגייסו לעזרה בהתנדבות מלאה והעמידו לרשות ילדי הגן אוטובוס שלקח אותם לסיור לימודי בתחנה המרכזית החדשה בעיר, ושם הסבירו להם על הסכנות האורבות לקשישים בעלייה וירידה מאוטובוס ובעמידה באוטובוס ובכלל על איך עובדת תחבורה ציבורית. כמו כן, ביקרה בגן תושבת מבוגרת שהסבירה לילדים את הצורך במתן כבוד למבוגרים.
לאחר שחזרו לגן הוחלט יחד עם הילדים להעביר את המסר לכמה שיותר אנשים וליזום קמפיין פרסומי בנושא. ילדי הגן והוריהם, שהתגייסו למשימה החשובה, הכינו כרזות לאוטובוסים ולתחנות, מצגת ושיעור ייחודי שמיועד למורים ולתלמידי תיכון.
בסוף התהליך יצרו הילדים כרזות שנתלו בתחנות האוטובוס בשכונה, פלייר שחולק בתיבות דואר בשכונה, ואף הקליטו ג'ינגל שבקרוב יהיה הצלצול של תיכון 'רביבים', שתלמידי כיתות י"א בו משתתפים בתוכנית 'חבר בגן', אשר במהלכה הם מגיעים לגן זה אחת לשבוע ומקיימים פעילויות משותפות עם הילדים. כמו כן הועבר שיעור לצוות מחנכות כיתות י' ו־י"א ולמועצת התלמידים בתיכון רביבים, שיועבר על ידן לכלל תלמידי בית הספר.