אלי מימון וספר התורה הנדיר. צילום: מוזיאון ראשון לציוןאלי מימון וספר התורה הנדיר. צילום: מוזיאון ראשון לציון
אלי מימון וספר התורה הנדיר. צילום: מוזיאון ראשון לציון
(אלי מימון וספר התורה הנדיר. צילום: מוזיאון ראשון לציון)
פריטים רבים ועתיקים נתרמים מעת לעת למוזיאון ראשון לציון, אך לא בכל יום מקבל המוזיאון ספר תורה עתיק מתימן בן 110 שנים. הספר נתרם על ידי בית הכנסת דק"ק שיבת ציון למלאות 110 שנים להתיישבות עולי תימן הראשונים בראשון לציון.
ספר התורה העתיק הועלה לארץ בדרך חתחתים יחד עם 74 עולי תימן הראשונים שהגיעו למושבה בחג הסוכות שנת תר"ע, 1909. הספר נתגלה לאוצרת המוזיאון, יונה שפירא, כבר בשנת 2009 בעת הכנת התערוכה "מרוב חשקה ואהבה לארץ ישראל" שנפתחה לכבוד מלאות 100 שנים להתיישבות עולי תימן הראשונים בראשון-לציון. הספר שהיה כבר אז פסול ונח ללא שימוש בתחתית ארון הקודש של בית הכנסת, היה מוצג מרכזי בתערוכה ולבקשת בעליו, הושב בתום התערוכה לבית הכנסת.
עתה, במסגרת מבצע לאיתור פריטים היסטוריים עבור אוסף המוזיאון, נעשתה פנייה נוספת ליו"ר עמותת בית הכנסת, אלי מימון שפעול גם כגבאי של בית הכנסת וחבר נאמן ופעיל של המוזיאון. אלי נענה לתרום את הספר כדי שיישמר במוזאון למען הדורות הבאים.
עם הספר נתרמו גם שני זוגות רימונים שהובאו יחד עם ספר התורה מתימן ופרוכת בעלת סיפור היסטורי עצוב. הפרוכת הוקדשה על ידי שלמה בן זכריה טביב, רעייתו רחל ובני ביתם, לזכר בתם צביה שנפטרה בדמי ימיה בשנת 1950 ולזכר בנם זכריה טביב הי"ד שהיה בין 11 הנופלים שהותקפו בינואר 1948 על ידי פורעים ערבים מכפר אבו סווירה ונטבחו ליד גן יבנה.
ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "למושבה ראשון לציון יש נכסי צאן ברזל השזורים בסיפור הקמתה של מדינת ישראל והם חלק בלתי נפרד מגאוות העיר. מחובתנו לשמור עליהם למען הדורות הבאים".
חברת המועצה, ד"ר ענת ליבוביץ ומחזיקת תיק המוזיאונים, אמרה: "מוזיאון ראשון לציון ממלא את שליחותו לאתר, לשמר ולהציג את הפריטים ההיסטוריים הקשורים למושבה ראשון לציון. אני קוראת לתושבים לסייע לנו להגשים שליחות זו ולהיות חלק משימור מורשת ראשון לציון לדורות הבאים".
מהמוזיאון נמסר: "אנו מודים מאד על התרומה לעמותת בית הכנסת דק"ק שיבת ציון ולאלי מימון העומד בראשה. המוזיאון קורא לציבור שיש ברשותו פריטים היסטוריים הקשורים לראשון-לציון לפנות למוזיאון ולתרום אותם למען הדורות הבאים".