הסיפור של משפחת נחום המתגוררת ברחוב שבטי ישראל בראשון לציון היה יכול להפוך לקומדיית טעויות בלי נגמרת, אם רק הבדיחה לא היתה על חשבונם.
הנזקים שנגרמו לטענת בני הבית על ידי הטרקטורהנזקים שנגרמו לטענת בני הבית על ידי הטרקטור
הנזקים שנגרמו לטענת בני הבית על ידי הטרקטור
(הנזקים שנגרמו לטענת בני הבית על ידי הטרקטור)
במשך שנתיים מצאו עצמם דיירי הבית מנהלים מול העירייה חלופת מכתבים ושיחות טלפון למוקדים השונים, בגלל ערימת זבל שהושלכה ליד ביתם. כעת, זמן קצר לאחר שהגישו תביעה נגד העירייה, גם הם מודים: "ההתנהלות מולנו היא פשוט בדיחה. הפעם המאבק נגד העירייה הוא על העיקרון".
מי יטפל באשפה?
במרכזו של רחוב שבטי ישראל, במגרש מספר 27, עומד לו מגרש המחולק למספר חלקים ובו מתגוררים רונן נחום ומשפחתו. בבית סמוך מתגוררים הוריו של רונן, שניהם תושבי עיר ותיקים. האב אמנון נחשב לדמות מוכרת וברשותו מוסך בן למעלה מ־40 שנה, שאין תושב עיר ותיק אחד שלא מכיר.
במשך תקופה ארוכה מצאו עצמם בני משפחת נחום מתגוררים בצמוד למזבלה פיראטית שקמה לה יום אחד, והפכה את הנוף שלהם למכוער ואת הריח לבלתי אפשרי.
"זו היתה האשפה של כל הרחוב", מספר אמנון בן ה־82, "כל מי שעבר וראה ערימה של זבל החליט לזרוק גם כן. מדובר במגרש נטוש סמוך לבית שלנו שהקיפו אותו מספר בתים וזאת היתה התוצאה".
רונן: "כנראה שמישהו שבונה בקרבת מקום שפך שם פסולת בניין ואחריו באו עוד והמקום התמלא באשפה. השטח ממש צמוד אלינו, וזה היה מגעיל ויזואלית".
משפחת נחום היתה בטוחה שפנייה לעירייה ותלונה על המפגע התברואתי תצליח לסדר הכל. לתדהמתם, שיחת טלפון אחת שעשו למוקד אי שם בשנת 2017 התגלגלה לסאגה קפקאית שנמשכת עד היום.
"בשנת 2017 עשינו פנייה ראשונה לעירייה ודיווחנו על המפגע", מספר רונן, "מאחר שאנחנו משלמים ארנונה ביקשנו שיפנו את הפסולת, אך לא קיבלנו תשובה ברורה. כך במשך מספר פעמים פניתי אליהם וביקשתי שיפנו את הזבל, אבל הם לא פינו כי לדבריהם זה בכלל שטח שבאחריות מינהל מקרקעי ישראל ולא של העירייה ולכן הם לא יכולים לפנות".
דוח בהפתעה
בינתיים נאלצו בני המשפחה להתמודד עם האשפה שהמשיכה להצטבר ליד הבית שלהם, עד שבחודש אוגוסט קיבלו מכתב מהעירייה שהדהים אותם.
"יום אחד אנחנו מקבלים דוח מהעירייה על סך של 730 שקל בטענה שאנחנו אלה שהשארנו את הפסולת ויש עשבייה והזנחה במקום", אומר רונן. "בקיצור, כל מה שהתלוננתי עליו בתלונה שלי הם כתבו בדוח ושלחו אליי. פניתי אליהם שוב ואמרתי להם שלא יכול להיות שקיבלתי דוח כי אני זה שהתלונן מלכתחילה".
אחרי דין ודברים נשלח אל המקום פקח מטעם העירייה שבדק שאכן זה לא השטח של בני משפחת נחום ולכן אין שום סיבה שהם ישלמו את הקנס.
"ואכן אחרי שהוא ישב איתנו, הפקח אמר שאין שום סיבה לדאוג. הצדק איתנו והם יבטלו את הדוח, ובזה חשבתי שסיימתי את החלק של התלונות על הקנס מול העירייה", משחזר רונן. "אבל כעת חזרתי לנקודה שנשארנו בה עם הזבל ושוב לא קרה עם זה כלום כי מישהו עדיין צריך לפנות אותו".
בחודש פברואר 2019 חלה התקדמות כשהעירייה שלחה מישהו לפנות את הזבל. "בוקר אחד הגיע טרקטור שהתחיל לנקות את השטח ולפנות משם את הפסולת ואנחנו שמחנו שהנה זה מאחורינו", מוסיף רונן.
למרות זאת, בני המשפחה הבינו מהר מאוד שהשמחה היתה מוקדמת והם בפתחה של חזית חדשה מול העירייה. "חזרתי הביתה", מספר אמנון, "והתיישבתי בסלון ולפתע אני רואה ערימה של בלוקים. במהלך עבודות הניקיון הטרקטור פגע כמה פעמים בקיר ויצר חור".
רונן: "פתאום שמנו לב שיש נזקים בקיר, בתוך הבית של אבא שלי היו בלוקים לאורך כל הסלון ונראה שמשהו מאוד אגרסיבי נתן שם מכה. זה כבר היה ממש מייאש להתחיל שוב את ההתנהלות מול עיריית ראשון לציון.
"פניתי לעירייה ואמרתי להם שנגרם נזק בגלל העבודה והם אמרו שישלחו פקח למחרת שיבדוק את הטענה שלי. למחרת שוב התקשרתי לעירייה ואחרי ביקור של הפקח אמרו לי שהעניין טופל. זה בכלל לא היה מובן לי, מה טופל? על מה הם אומרים לי שטופל אם בתכל'ס לא טופל כלום?".
לטענת בני המשפחה, בעירייה טענו בשלב מסוים שייתכן שהיווצרות החור בקיר כלל אינה קשורה לעבודת הטרקטור, "במהלך ההתקשרות שלי עם העירייה הם טענו בפנינו שיכול להיות שזה קרה במהלך רעידת אדמה, באמת דברים שונים ומשונים", אומר רונן.
"ובמהלך הבירור שלי מולם קיבלנו עוד דוח, הפעם כפל קנס על סך של 1,140 שקלים, ולמה? כי לא שילמנו עדיין את אותו דוח ראשוני שקיבלנו על אי־פינוי האשפה, אותו דוח שהביא את הפקח אלינו ואותו דוח שהובטח לנו שיבוטל".
אמנון: "זה פשוט מאוד הזוי, לא רק שהם קונסים אותנו בכפל קנס, הם גם חודרים אלינו לבית עם טרקטור, גומרים לי את הסלון, גומרים לי את פינת האוכל ובסוף עוד אומרים שזה לא הם. לא יכול להיות שלבנים שלמות קורסות פתאום.
"היה שלב שבעירייה אפילו אמרו שהם מבקשים ממני לדבר עם הקבלן שעשה את העבודה, אבל אחרי שדיברתי איתו הוא אמר לי שהוא לא מעוניין לדבר איתי ושאני אמור להתנהל מול העירייה.
"ואז העירייה מבררת ואומרים לי שעשו בדיקה עם מי שעבד והוא אומר שזה לא כתוצאה מעבודה שלו, אבל העובדה היא שלפני העבודה שלהם הכל היה תקין אז למי הוא בא לספר סיפורים?".
בעקבות הסאגה הזו, שנמשכת כבר קרוב לשנתיים, החליטו בני המשפחה לעשות להתנהלות הבירוקרטית סוף ולעבור למגרש המשפטי. בתביעה שהוגשה לאחרונה לבית משפט השלום בראשון לציון הם תובעים מהעירייה פיצוי על סך 21 אלף שקלים בגין הזמן והנזקים שנגרמו להם.
"אבא שלי איש אמיד ולא צריך את זה", מבהיר רונן. "בלי להתנשא, זה סכום כסף שהוא יכול לחיות איתו אבל עכשיו זה העיקרון, אבא שלי אדם מעל גיל 80 ולא צריך להתעסק עם הדבר הזה. באמת שהוא כבר לא רצה להמשיך אבל זו פשוט בדיחה ואנחנו נלך עם זה לבית המשפט כדי לקבל את מה שמגיע לנו אחרי מה שעברנו מול העירייה".
אמנון, שניכר עליו שהוא בסערת רגשות כשעולה המקרה המדובר, מסכם: "יש לי הוצאות, אבל החלטתי ללכת נגד העירייה. הם התישו אותי ולא רק זה, הם זלזלו בי בתור תושב המקום. במשך שנים אני סובל מהם ועד שמפנים את הזבל עושים לי נזק ועוד מתנערים ממנו? לא ביקשתי אפילו פיצוי כספי, סך הכל שיבואו לתקן, אבל זורקים אותי מאחד לשני".
מהעירייה נמסר: "בעקבות הפנייה ומסמכים שהועברו, הנושא הועבר לבחינה של התובע העירוני".