סכסוך כלכלי או סכסוך משפחתי? צעירה מראשון לציון תבעה את סבתה ואת אביה בשל כספי ירושה שהסבא רבא שלה הוריש לה.
הצעירה טענה כי אלה כספים שנשמרו עבורה, אך בני משפחתה להשתמש בהם ללא הסכמתה. השופטת בתיק התרשמה שהצדק עם הצעירה, ופסקה להעביר לה את הכסף שמגיע לה.
מהתביעה עולה כי הסבא רבא נפטר בשנת 2000 והוריש כ־32 אלף שקל לנינתו, שהייתה אז בת חמש. בתו של המנוח, סבתה של הנינה התובעת, מונתה כאפוטרופסית לכספי הירושה והפקידה אותם בחשבון מיוחד. כעבור שלוש שנים אביה של הנינה ביקש לקבל את הכספים והם הועברו אליו- בניגוד לחוק.
אחרי שהנינה התבגרה היא ביקשה לקבל את כספי הירושה, אולם אביה דחה את בקשתה שוב ושוב. כשהגיעה לגיל 18 הובטח לה כי כספי הירושה יועברו לידיה כשתסיים את שירותה הצבאי, אולם כאשר סיימה את הצבא נאמר לה שהכספים הושקעו בדירה שרכשו הוריה, ודירה זו נמצאת בלב סכסוך הגירושין ביניהם.
תובעת את אבא וסבתא בגלל הצוואה | המחשה: שאטרסטוקתובעת את אבא וסבתא בגלל הצוואה | המחשה: שאטרסטוק
תובעת את אבא וסבתא בגלל הצוואה | המחשה: שאטרסטוק
(תובעת את אבא וסבתא בגלל הצוואה | המחשה: שאטרסטוק)
בקשה ליישוב הסכסוך בין בני המשפחה לא צלחה, ולאחרונה הנינה הגישה תביעה לבית המשפט לענייני משפחה. באת כוחה, עורכת הדין ליאת לב־קליין, ביקשה מבית המשפט להורות לנתבעים להעביר לנינה את כל הכספים, בתוספת ריבית והצמדה מיום מועד התשלום ועד למועד התשלום בפועל.
השופטת מירה רום־פלאי מבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון, פסקה לפני כשבועיים כי אביה וסבתה צריכים לשלם לנינה כ־23 אלף שקל, רוב סכום הירושה המגיעה לה.
השופטת נימקה את החלטתה בכך שעל פי חוק, לא ניתן לעשות שימוש בכספי הקטינה למימון צורכי הבית, גם אם הקטינה נהנתה מחלקם, אלא אם כן התקבל אישור מראש מבית המשפט. השופטת פסקה כי הנינה יכולה לתבוע כעת גם את אמה כדי לקבל את יתרת כספי הירושה.