עד לפני חודשיים מסלול החיים של רועי דרומי, תלמיד כיתה י"א מראשון לציון, היה על הדרך הטובה ביותר. הוא הצטיין בלימודים ולמד 5 יחידות אנגלית ומתמטיקה, התחיל לימודי תואר ראשון במסלול מיוחד של המכללה למינהל וכבר חשב על שירות צבאי משמעותי. למרבה הצער, מחלה נדירה תקפה אותו וגרמה לכשל חמור בשתי כליותיו. כעת הוא זקוק בדחיפות להשתלת כליה. "אני מבין שכל עיכוב יכול לקחת אותי לכיוון לא טוב", הוא אומר.
1 צפייה בגלריה
רועי ואמו סופי. "מחכים לטלפון שיחזיר לנו את החיים"
רועי ואמו סופי. "מחכים לטלפון שיחזיר לנו את החיים"
רועי ואמו סופי. "מחכים לטלפון שיחזיר לנו את החיים"
(צילום: נמרוד גליקמן)
קראו גם:
רועי בן ה־16 גר עם משפחתו בשכונת נווה חוף בעיר, בן זקונים למשפחה בת שלושה ילדים. "דניאל אחיו הגדול לוקה בשיתוק מוחין", מספרת סופי, אמו של רועי, "והוא מסייע לו המון, הוא מניח לו תפילין, עוזר לו עם פעולות שנחשבות לפשוטות יחסית עבור אחרים".
היא לא חלמה שתיקלע למציאות מורכבת גם עם בנה רועי. "לפני חודשיים רועי קם בבוקר והקיא", היא משחזרת את היום ששינה את חייהם, "הלכנו לרופא אבל הוא אמר שאין לו שום דבר. חזרנו הביתה ופתאום רועי הרגיש לחץ בחזה שבגללו נסענו מיד למוקד הרפואי. במוקד עשו לו בדיקת דם שגרתית וראו שהכליות שלו קרסו והן במצב סופני. שלחו אותנו באמבולנס מיידית לבית החולים שניידר ומיד הכניסו אותו לטיפול נמרץ. כל הזמן הזה רועי עמד על הרגליים ולא הבין מה לא בסדר איתו. הרופאים קבעו שיש לו אי־ספיקה סופנית ושתי הכליות שלו לא מתפקדות בכלל. מאז הטיפול שלו הוא באמצעות דיאליזה, בין שלוש לארבע פעמים בשבוע.
"הדיאליזה עושה רק שמונה אחוז ממה שהכליות עושות. לאורך זמן זה פוגע בו בחלקים אחרים בגוף".
רועי שהיה נער רגיל שעשה הכל, שיחק עם חברים, ספורט וכדומה, כבר לא אותו הדבר. "הוא רוב הזמן בבתי חולים, נאלץ לשתות אבקות מגעילות ויש אילוצים. אפילו מקלחת כמו ילד רגיל הוא לא יכול לעשות כי יש לו צינורות שדרכם הוא מקבל דיאליזיה ואסור לו להרטיב אותם. הפתרון היחיד הוא השתלה ולכן פנינו לעמותות שיעזרו לנו למצוא תורם כליה לרועי", אומרת סופי בכאב, "הלוואי שיגיע הטלפון שיחזיר אותנו לחיים".
רועי מנסה את מזלו גם דרך הרשתות החברתיות. "לא פשוטה עבורי הסיטואציה הזאת שאני חי בה. אני מנסה לעשות כמה שיותר דברים שגרתיים שאני אוהב, למרות שהרבה מזה אני כבר לא יכול", הוא אומר, "אני משתדל ליהנות ממה שעוד אפשר. ברוב הימים אני כבר לא הולך לבית הספר.
"אני פונה לכל מי שיכול לעזור ומבקש: עזרו לי להגיע לתורם. אני רוצה לחזור לחיים רגילים. ככל שזה יתעכב אהיה חשוף לבעיות בריאותיות קשות. אני לא יודע כמה זמן אוכל להחזיק בלי השתלה".
לסיוע למשפחה אפשר ליצור קשר עם סופי בטלפון 054־7725850.