לפני כשנתיים רכש תושב נחלת הישנה חלקת אדמה בשכונה וביקש להקים עליה בית כנסת. "אותו יזם קיבל אישור לבנות בית כנסת", מספר יניב רוסמן, תושב המקום, "אלא שלפני שנתיים הוא הגיש בקשה לשימוש חורג וביקש לבנות שם מבנה בין ארבע קומות, אך הבקשה הוקפאה ונראה היה שזה הולך ומתמוסס".
(מתפללים בבית כנסת. תמונת המחשה: ShutterStock )
בתקופה האחרונה, כך גילו לטענתם התושבים, שוב נעשה ניסיון להגיש אישורים לבניית מבנה בן ארבע קומות שבו יפעלו בית כנסת ספרדי ואשכנזי, מקווה ובית מדרש.
"החשש הכי גדול שלנו הוא שאל המבנה שיקום יבואו אנשים מבחוץ, לא תושבי השכונה", אומר רוסמן, "וזה ייצור רעש ומטרד בשל אירועים שיעשו שם. בנוסף אנחנו חוששים מהתחרדות של השכונה ושיגיעו חרדים מבית שמש או אלעד ויקימו שם קהילה משלהם. אנשים קנו בתים ממיטב כספם בשכונה שרוב תושביה חילונים ויש חשש שזה יוריד את ערך הנכסים".
לטענת רוסמן העומד בראש התארגנות תושבים בשכונה, הם ניסו להיפגש לשיחה עם ראש העירייה ולשטוח את התנגדותם אך בינתיים ללא הצלחה, "יש לנו תחושה שמנסים להרדים את השטח", הוא אומר, "כדי שלא נגיש התנגדות".
"אני רוצה לתרום מרצוני האישי ונדרתי נדר לבנות בית כנסת לטובת הקהילה, אבל אני מבין שכל הטוב שרציתי לעשות רק גורם למשהו רע", מגיב לטענות יוסי לחיאני שרכש את השטח לטובת הקמת בית הכנסת. "אחרי שעשיתי פגישה עם כל הדיירים וכל המתנגדים בשכונה הגענו למסקנה שיהיה אפשרי לבנות בית כנסת קטן יותר ממה שתכננתי. לפני חודשיים הגשתי שוב את התוכנית החדשה, והפעם מדובר על בית כנסת שיבנה על פני קומה אחת ומעליה עזרת נשים וזה הכל. התושבים כמובן מדברים ומפיצים שקרים ומדברים על מקווה ובית מדרש וזה בכלל לא הכיוון שלי".