יום שלישי בלילה, מעט אחרי חצות. הכביש הסמוך למתחם 'יס פלנט' בראשון לציון מתמלא בעשרות צעירים סקרנים ששולפים את מכשיר הנייד שלהם ומחכים להתרחשות הבאה. שתי מכוניות עולות על הכביש כשלצידן אופנוע כבד, וההופעה מתחילה. רכב מסוג ב.מ.וו משמיע נהמת מנוע לקול תשואות עשרות האנשים שהתאספו בצדי הדרך, ואחריו רכב גולף שמנסה לייצר רעש דומה. גלגלי הרכבים מסתובבים במהירות במקומם במטרה לייצר 'חראקות' וכמות עשן שמכסה לרגע את הקהל - והוא מצידו לא מפספס את רגע הצילום. הכל מסתיים דקות ספורות לאחר מכן, כשניידות משטרה שקיבלו דיווח על הפרת הסדר מגיעות למקום והשוטרים ממהרים לתת דוחות לנהגים שהיו שותפים לנסיון המירוץ המאולתר והבלתי חוקי.
3 צפייה בגלריה
מרוצים בלתי חוקיים
מרוצים בלתי חוקיים
מרוצים בלתי חוקיים
(צילום: באדיבות התושבים)
למרות ניסיונות המשטרה, ניכר שבשנה האחרונה הפכו מרוצי הרכבים הלא חוקיים ו'בחינת יכולות' של רכבים בשעות הלילה לתופעה שחוזרת על עצמה יותר ויותר בעיר. תושבי שכונת פרס נובל חיים כך תקופה ארוכה ונאלצים מדי לילה לשמוע חריקות בלמים ורעשי מנוע שמעירים אותם משנתם ומפרים את הסדר הציבורי. "זה הפך לסיוט שאי־אפשר לחיות איתו, וכנראה שכל עוד לא תהיה פגיעה בנפש אז אף אחד לא יתעורר כדי לעשות משהו", טוענים התושבים בשכונה.

"יקרה אסון"

גיא, פעיל עירוני מוכר בראשון לציון, מכיר היטב את תופעת התחרויות הללו, שחלקן נערכות ליד ביתו. "כמעט כל לילה יש מספר רכבים שמשתוללים בשני מוקדים עיקריים", הוא מספר. "הראשון הוא בשכונת פרס נובל, באיזור הכיכרות שליד המכללה, יש כביש ישר של 700 מטרים שאהוב עליהם. הם נוהגים במהירות, מתחרים אחד בשני וכבר היו מעורבים בתאונות דרכים. רק לפני כשבועיים רכב אחד נכנס בכיכר והושבת. למרות זאת, שום דבר לא מונע מהם לחזור שוב כמעט מדי ערב ולנהוג בפראות. התופעה הזו עוברת מפה לאוזן ויש קרוב לשישה או שבעה רכבים בכל פעם שנעשית תחרות".
ואיפה המוקד השני?
"ליד יס פלנט, שזה חדש יחסית. נערכות שם תחרויות והמשטרה גם טיפלה בזה. רוב התחרויות נערכות דווקא בתוך שכונת פרס נובל וזה ממשיך ואנחנו מתריעים רבות, אבל זה עניין של זמן עד שיקרה אסון. ברגע שיקרה משהו, כנראה מי שצריך לקבל את ההחלטות יתעורר כי בינתיים התלונות וההתראות שלנו לא עוזרות למיגור התופעה".
שירן, תושבת נוספת המתגוררת בשכונת פרס נובל, מספרת: "אני והבת כמעט נדרסנו בגלל התחרויות האלו. חציתי עם הבנות שלי את הכביש ואחד הנהגים התפרץ לכביש במהירות עצומה, כחלק מהתחרות שלהם, וברגע האחרון עצרתי את עצמי. ממש בנס נמנע אסון".
3 צפייה בגלריה
"חראקות" ברחבי העיר
"חראקות" ברחבי העיר
"חראקות" ברחבי העיר
(צילום: דוברות המשטרה)
מתי כל זה התחיל, או החמיר?
"בשנה שעברה, בעיקר בקיץ כשצעירים מגיעים עם רכבים, חלקם מהשכונה וחלקם לא. הם עומדים עם הרכב ליד הכביש של המכללה למינהל, חוסמים את הכביש ועושים מרוצי מכוניות. לחלקם אין אגזוז ואז הרעש הופך להיות ממש צורם לאוזניים. מעבר לכך, הם עושים חריקות בלמים ורעשי מנוע שלא נותנים מנוח. פנינו המון פעמים למשטרה ונאמר לנו שאין כוח אדם, ושם זה נגמר. התושבים כאן מתלוננים המון. בחודשים האחרונים התופעה הולכת וגוברת ואנחנו סובלים מזה. למרבה הצער הם גם לא מפחדים מהמשטרה או מהחברה לביטחון ובצדק, לא עושים להם שום דבר והם מתנהגים איך שהם רוצים".
אורית לב: "רכבים נוסעים במהירות בכביש הישר שליד המכללה ובכיכרות הם פשוט נוסעים בחריקת בלמים. רעשים של מנוע חזק וחריקת פתע יכולה להעיר בבהלה כל אחד, וזה כבר בלתי נסבל"
אורית לב, תושבת נוספת, מספרת אף היא על מציאות בלתי נסבלת: "זה חוזר על עצמו ובתדירות גבוהה של לפעמים שלוש פעמים בשבוע. רכבים נוסעים במהירות בכביש הישר שליד המכללה ובכיכרות הם פשוט נוסעים בחריקת בלמים. רעשים של מנוע וחריקות פתע יכולים להעיר בבהלה כל אחד, וזה כבר בלתי נסבל. ההורים של אותם צעירים מודעים לכך, הם קיבלו תלונות אבל לא עשו עם זה שום דבר".

"יש הגזמה"

בקרב הנהגים עצמם אין רצון לדבר על הנושא. הם לא מוכנים להתייחס להאשמות שמפנים כלפיהם התושבים, ככל הנראה גם מהידיעה שמה שהם עושים לא חוקי. אחד ההורים, שעל פי תושבי השכונה, בנו משתתף במרוצים האלה, התייחס להאשמות בעילום שם: "אני לא אוהב את זה, והבן שלי גם יודע היטב מה אני חושב והיו גם פעמים שהוא לא יצא מהבית בגלל זה".
3 צפייה בגלריה
סנ"צ אבשלום עמר
סנ"צ אבשלום עמר
תדווחו, אל תצלמו. סנ"צ אבשלום עמר
(צילום: דוברות המשטרה)
אבל השכנים סובלים מזה.
"יש גם הגזמה מצד תושבים כאן, שכל דבר מפריע להם וכל חריקת בלמים הופכת מבחינתם למרוץ מכוניות, או תחרות מאורגנת של צעירים".
במשטרה מכירים את המקרים הללו אך מתעקשים שמדובר באירועים ספורים ולא בתופעה רחבה. "בכל פעם שמתקבל אצלנו דיווח על תחרות כזו או אחרת, אנחנו מקצים את הכוחות והמשאבים כדי לטפל בזה", אומר סנ"צ אבשלום עמר, ממלא מקום מפקד תחנת ראשון לציון.
"לא כל רכב שעושה חראקות בכביש הופך זאת לתופעה, אבל אנחנו מכירים את זה ומטפלים באופן מיטבי בכך. בכל פעם שמתקבל אצלנו דיווח על דבר כזה, אנחנו שולחים ניידות תנועה וניידות סיור כדי לייצר אכיפה הכוללת דוחות תנועה וגם איכות הסביבה. סוגיית איכות חיי התושבים היא גבוה בסדר העדיפויות בתחנה ואנחנו מגיבים לזה בזמן אמת, עושים פעילויות ויש תוצאות לדבר הזה".
סנ"צ עמר: "אלו אירועים שמתארגנים דרך הרשתות החברתיות וברגע שזה בא אלינו יש לנו במרחב אפס סובלנות. התושבים, כשהם נתקלים במצב שכזה, צריכים לדווח למשטרה ולא רק לצלם"
איך רואים את התוצאות הללו? התושבים לא רואים.
"בהנחה שאנחנו מזהים גם גורם שמארגן ומנסה להרים אירוע כזה, יש לנו גם יכולת לטפל בזה נקודתית. היה אירוע בתחילת שבוע שעבר ביס פלנט, קיבלנו דיווח על רכבים שמתחרים אחד בשני, איתרנו את בעלי הרכבים והאירוע הזה נגמר. אלו אירועים שמתארגנים דרך הרשתות החברתיות וברגע שזה בא אלינו יש לנו אפס סובלנות וזו המדיניות שלי ושל המרחב בעניין הזה".
התושבים טוענים שהאכיפה ממש לא מספקת.
"האזרחים עצמם והתושבים, כשהם נתקלים במצב כזה, צריכים לדווח למשטרה ולא רק לצלם ובזה לסיים את הפרשייה. אנחנו מזמינים גם את התושבים להציג למשטרה את החומרים ולקרוא לנו בזמן אמת, אפילו לא לחייג למוקד העירוני, ואנחנו נגיע לטפל בזה".