בתי החולים עמוסים, רופאים מומחים מעדיפים לעזוב את השירות הציבורי לטובת מרפאות פרטיות ורווחיות, ואלו שנותרים לא עומדים בעומס. אבל מה קורה כשמדובר ברפואה מצילת חיים? כזאת שלא סובלת דיחוי, כמו חשש לבעיה אצל ילד קטן? מתברר שגם כשהמצב מדאיג, לקוחות נדרשים להמתין בתור זמן רב, זמן שלא פעם עלול להיות יקר להחריד לבריאות הילדים.
2 צפייה בגלריה
שמיר־אסף הרופא. "בעיה לאומית"
שמיר־אסף הרופא. "בעיה לאומית"
שמיר־אסף הרופא. "בעיה לאומית"
(צילום: יובל חן)
"יש לבן שלי כאבי ראש חוזרים, עשינו כל בדיקה אבל רופא המשפחה לא מצא כלום, אין בכלל ספק שהבן שלי צריך לראות נוירולוג", מספרת תושבת ראשון לציון, אם לשלושה ילדים. "הוא בסך הכל בן ארבע, פניתי ל'שמיר־אסף הרופא', בית חולים שמשרת את האיזור שלי, וביקשתי לקבוע תור לנוירולוג ילדים, שאלו אם אנחנו מטופלים חוזרים. כשהשבתי בשלילה אמרו לי מראש 'אין לך מה לחכות'. זה נשמע הזוי, אבל שאלתי כמה זמן המתנה, השיבו לי שנתיים. חשבתי שהם צוחקים עליי, עוד שנתיים לא יישאר ילד".
הורים רבים הבינו כי האופציה היחידה היא לפנות לרפואה פרטית, אבל אין ספק שמדובר בשירות שלא נמצא בהישג יד של כל אחד. "ביררתי רופא פרטי, מבקשים 1,700 שקל ותור רק עוד חצי שנה, זה טירוף. אגב, כולם אומרים לי 'לכי למיון וזהו', אבל לא מדובר בכאב קיצוני, רק בכאב תדיר, אז אף אחד לא מוכן לתת לי הפניה למיון ואם אלך לבד אחטוף קנס של 990 שקלים, אז מה אני אמורה לעשות? זו רפואה לעשירים בלבד, יש לך כסף? תקבל ילד בריא, אין לך, תתמודד עם ההשלכות. מפחיד אותי להיות במצב כזה, אני חייבת למצוא פתרון".

2 צפייה בגלריה
מיון אסף הרופא
מיון אסף הרופא
מיון אסף הרופא
(צילום: שאול גולן)

קראו גם:

משמיר־אסף הרופא נמסר בתגובה: "בעיית התורים בנוירולוגיית ילדים לצערנו הרב, הינה בעיה לאומית, כלל־ארצית. אל המרכז הרפואי שמיר־אסף הרופא, מופנים מדי יום ילדים עם בעיות מורכבות שלא נמצא להם פתרון נאות בקהילה. מטבע הדברים ילדים אלה דורשים בירור מעמיק, ומעקב ממושך בקרב מספר רופאים מומחים מצומצם מאוד, בהתאם למצב התקנים החסרים בו אנו עובדים.
"באופן כללי, זמן ההמתנה לתורים אלינו נע בין תשעה ל־18 חודשים בקירוב ולדאבוננו, ללא תקנים נוספים בהקדם, לרופאים ומתמחים בתחום נוירולוגיית ילדים, המצב אף ילך ויחמיר. חשוב לנו להדגיש כי לאור מצוקת המטופלים והתורים הארוכים, אנו בוחנים כל פנייה לגופה ומנסים לקדם ולסייע באופן מקצועי פרטני ומותאם אישית למקסימום ילדים, ככל שידנו משגת".