ילדה בת 10 שאושפזה השבוע בבית החולים אסף הרופא, אובחנה בתמונה קלינית והדמיות אולטרסאונד המחשידים לקיום דלקת תוספתן חריפה. כתוצאה מכך נלקחה לניתוח לפרוסקופי כמקובל. במהלך הניתוח ד"ר עדי קנושי זיהתה שהתוספתן לא נראה מודלק ובמצב כזה הפרוטוקול מחייב חיפוש אחר הסיבה לתסמינים ובדיקת המעי הדק.
3 צפייה בגלריה
המגנטים שנמצאו בבטן הילדה
המגנטים שנמצאו בבטן הילדה
המגנטים שנמצאו בבטן הילדה
(צילום: אסף הרופא)
השבוע במהלך ניתוח שגרתי בחשד לדלקת חריפה בתוספתן לילדה בת 10 שבוצע ע"י ד"ר עדי קנושי מומחית בכירורגית כללית בתת התמחות בכירורגית ילדים במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), גילתה היא כי המכשור הלפרוסקופי (זעיר פולשני) באמצעותו מבוצע ההליך - נדבק למעיים והתברר כי הילדה בלעה מגנטים של משחק ידוע שיכלו לסכן את חייה.
3 צפייה בגלריה
המגנטים שנמצאו בבטן הילדה
המגנטים שנמצאו בבטן הילדה
המגנטים שנמצאו בבטן הילדה
(צילום: אסף הרופא)
״במהלך הניתוח הלפרוסקופי המכשיר נדבק למעי ומשך אותו ועלה הרעיון שזה אולי מגנט שמצוי במעי הדק״, מסבירים בבית החולים. ״טכנאי רנטגן הוזמן לחדר הניתוח ובוצע צילום בטן, שהדגים שורה של מגנטים בתוך המעי. מדובר בחמישה מגנטים שהצמידו שתי לולאות מעי זו לזו וביניהן נוצר כיב (פצע בדופן המעיים) על ידי לחץ המגנטים. מדובר במצב רפואי מסכן חיים שיכול להחריף עד לכדי חור במעי וזיהום מפושט בכל הבטן״.
3 צפייה בגלריה
רופאים במהלך ניתוח
רופאים במהלך ניתוח
רופאים במהלך ניתוח
(צילום: אסף הרופא)
ד"ר קנושי הזעיקה לעזרה את הרופאה הבכירה, ד"ר נדיה סירוטה, וכדי לא לפתוח את המעי או לכרות חלקים ממנו הן ניצלו את כושר המגנט של המכשיר הלפרוסקופי וביצעה משיכה של המגנטים מהמעי הדק לתוספתן שנכרת עם המגנטים בתוכו. לדבריה, "המגנטים נמצאו במעי הדק הסופי באזור התוספתן ולכן נראו תסמינים הדומים לדלקת בתוספתן. בסופו של דבר הילדה עברה ניתוח כריתת תוספתן שהוא ניתוח שגרתי ושכיח עם החלמה מהירה וכעת מרגישה מצוין ותחזור בהקדם לפעילות".
לסיכום הסבירה ד"ר קנושי "הבעיה במגנטים שאם בולעים מספר מגנטים הם עשויים להימצא בחלקים שונים של המעי, אשר נצמדים אחד לשני ויכולים להוביל לפרופרציה (חור במעי). מגנטים הם מאוד מסוכנים. על ההורים לשים לב ולהשגיח במשחקים מסוג זה".
ד"ר אסנת זמורה מנהלת מחלקת כירורגיה במרכז הרפואי שמיר אמרה כי "זהו מקרה יוצא דופן במסגרתו המנתחת ד"ר קנושי זיהתה תוך תושייה בסיטואציה שאיננה רגילה את התמגנטות המכשיר הלפרוסקופי למעיים ומיהרה לפעול ולאבחן במה מדובר. לאחר מכן פעלה ביצירתיות יחד עם רופאה בכירה של המחלקה למשיכת המגנטים עד התוספתן וכריתתו, וכך נחסך ביצוע ניתוח מורכב יותר. חשוב שאנשים יבינו שיש משמעות לכך שילד מכניס משהו לפה ויש להיזהר עם המשחקים שעשויים להכיל מגנטים".