התרגשות ציבורית רבה בראשון לציון לקראת מעמד הנחת אבן הפינה שיתקיים בשבוע הבא, לארון הקודש שיוקם בישיבת עטרת שלמה בשכונת נחלת יהודה בעיר, ארון הקודש שיהיה עשוי כולו מכסף וזהב טהור ועתיד להיות ארון הקודש המפואר ביותר בעולם כולו.
3 צפייה בגלריה
הדמיית ארון הקודש
הדמיית ארון הקודש
הדמיית ארון הקודש
(צילום: גלובל תקשורת)

הישיבה הגבוהה 'עטרת שלמה' בעיר מונה כיום למעלה מ-1,000 תלמידי ישיבה ונחשבת לאחת מהישיבות היוקרתיות והמובילות בישראל. הישיבה הוקמה לפני עשור שנים ע"י הגאון הרב שלום בער סורוצקין, שהקים בנוסף כסניפים לישיבה עוד עשרות ישיבות לצעירים וכוללי אברכים בכל הארץ כשהישיבה הגבוהה עומדת במרכזם. הישיבה שוכנת בקמפוס שדה חמד בשכונת נחלת יהודה.
הביקוש לישיבת עטרת שלמה הוא מהגבוהים ביותר בעולם הישיבות, והיא נחשבת לישיבה למוכשרים ומחוננים בלבד, כשרמת הלימוד בישיבה היא הגבוהה ביותר, מקבילה ברמתה, לאוניברסיטאות הנחשבות בעולם כולו.

3 צפייה בגלריה
תפילה בבית כנסת
תפילה בבית כנסת
תפילה בבית כנסת
(צילום: shutterstock)

לפני שמונה שנים הקימה הישיבה את בניין 'היכל הישיבה', בבניין זה לומדים התלמידים במשך היום, משעות הבוקר המוקדמות ועד השעות הקטנות של הלילה, הבניין נתרם על ידי נדיבים מידידי הישיבה, שתרמו לשם כך מבנה מרהיב ביופיו בהשקעה עצומה, בכדי שהתלמידים יוכלו ללמוד בהנאה וברוגע.

ארון הקודש הכי מורכב


כנאה להיכלה המפואר של הישיבה, עוד טרם בניית הבניין שאף ראש הישיבה הרב סורוצקין להקים ארון קודש בו מאוכלסים ספרי התורה, שיהיה מרהיב עין הדור ביופיו וייבנה כולו מכסף וזהב, במהלך השנים רתם לשם כך ראש הישיבה מספר נדיבי עם שהתחברו לרעיון, והזילו מהונם הון עתק להרמת פרוייקט שטרם נראה כמוהו.
מי שלקחה על עצמה את ניהול הפרוייקט הגרנדיוזי היא חברת 'אמש' במעלה אדומים, החברה מתמחה בנגרות ובפרט בהקמת ארונות קודש בבתי כנסיות ברחבי העולם, כשלשם הרמת הפרוייקט רתמה החברה מפעלים שונים ברחבי העולם.
בשבוע הבא צפוי להתקיים בישיבה מעמד הנחת אבן הפינה לקראת תחילת השלמת בניית ארון הקודש שצפוי להיות מושלם במהלך החצי השנה הקרובה.
לקראת הנחת אבן הפינה לארון הקודש ביקשנו ממנכ"ל חברת אמש נגריית-פרימיום שמבצעת את הפרוייקט, משה כהן, לספר לנו על הפרוייקט.
"בפרוייקט הזה, מדובר בארון קודש הכי מורכב הכי מאתגר ובעיקר הכי מיוחד שנעשה בעולם אי פעם. עבודה הזו מאוד מורכבת, ויש בה המון תחומים ותת תחומים ששולבו בפרוייקט. זה יצירה שהיא עבודת עץ מיוחדת שעליה יש עבודת כסף וזהב, וצריך להתאים את עבודת העץ לעבודת הכסף שזה דבר שמעולם לא נעשה בכמויות כאלה".

3 צפייה בגלריה
הישיבה הגבוהה 'עטרת שלמה'
הישיבה הגבוהה 'עטרת שלמה'
הישיבה הגבוהה 'עטרת שלמה'
(צילום: גלובל תקשורת)

"הפרוייקט הזה הוא פרוייקט הכסף הגדול ביותר שנעשה בעולם כולו. טרם העבודה על הפרוייקט הזה עשינו עבודות מחקר בכל העולם, שלחנו את המומחים שלנו למפעלים הגדולים ביותר בעולם, ואכן אחרי למידה של החומר ידענו שנוכל לעשות את זה, אבל גם הבנו שזה הפעם הראשונה בהיסטוריה שהורם פרוייקט כזה".
"כחברה שעשתה את עבודות ארון הקודש הכי גדולים בעולם, כמו ארון הקודש של ויזניץ בבני ברק שהוא בגובה 18 מטר, וארון הקודש של בעלז בירושלים. אני יכול לומר לך שאין מורכב מזה. לא נעשה בהיסטוריה דבר כזה".
במה הפרוייקט הזה כה מיוחד?
"הארון הזה הוא כלי אחד, כולו מכסף. בדקנו מול היצרנים הגדולים בעולם, מעולם לא נעשה כזה כלי כסף בעולם".
"הארון קודש הזה יהיה בשיאו 7 מטר גובה, אורכו 20 מטר. כולו כסף טהור בשילוב זהב, 100% עבודת יד. הוא עומד לשבת על רצפה צפה, רצפת שיש אוניקס מואר. מבחינת כמויות, יש כאן חומר גלם של למעלה מ2 טון כסף טהור 995, ומשקל עצום של זהב 24 קארט שיושלב עם הכסף. בסך הכל יש בו כ10.000 פריטי כסף באלמנטים שונים".
כמה הבנייה עצמה מורכבת?
"הפרוייקט הזה הוא יחידני ומורכב מאין כמוהו. ראשית, כי עבודה כזו דורשת פרמטרים רבים, ואם בפרמטר אחד יש כשל הפרוייקט כולו נכשל. יש בו המון לוגיסטיקה. יש בו תחומים רבים ועדינים מאוד ורק אם עשית את כולם בצורה מדוייקת ומעולה אתה יכול לתפור את הארון".
"יש בו שילוב של עבודות זהב, כסף, שיש, תאורה, ברזל, קונסטרוציות ברזל, יציקות בטון, ציפויים מיוחדים, ועוד ועוד".
כמה עובדים יש על הפרוייקט הזה?
"את כל עבודות התכנון והאדריכלות מבצע האדריכל המפורסם אהרן אסטרייכר. משלב הביצוע אנחנו מבצעים את הפרוייקט. יש את המומחים שלנו, לצד עובדי החברה שלנו, ויש מומחים שונים בקנה מידה עולמי שגייסנו, כשמפעלים שונים בעולם משמשים כקבלני משנה שלנו. יש בפרוייקט הזה 12 תחומים שבכל קטגוריה מפעלים שונים ברחבי העולם עובדים עם המנהל שלנו. המפעלים ברחבי העולם שבחרנו בכל תחום הם המפעלים המתמחים ביותר בתחום בעולם כולו".
"עבודות הכסף נעשים באחד המפעלים הגדולים בעולם שנמצא בהודו, שם עובדים על הפרוייקט הזה, כבר קרוב לשנה, 60 אומנים על הארון קודש שלנו, הם עובדים על כל חלק. עבודות הזהב נעשים חלקם בארץ, וחלקם במפעל בדובאי שמתמחה לעבודת הציפוי הספיצפי שרצינו. עבודות הפרוכת נעשים בנאפל, שם יש מפעל שמתמחה לטווית חוטי כסף, שם יטוו את הפרוכת לארון הקודש שתהיה עשויה כולה מחוטי זהב וכסף. עבודות השיש נעשות באיטליה".
"בסך הכל עובדים על ארון הקודש הזה 135 אומנים שונים בכל רחבי העולם. כשאנו מקווים שבחודשים הקרובים תושלם המלאכה. אין לי ספק, מסיים משה כהן, שמדובר בארון קודש מרהיב ביותר שטרם נראה כמוהו, ובודאי שזה מכבד ומיקר את לומדי התורה".
יוני פוקסמן מנהל הישיבה מספר על הפרוייקט: "ללא ספק יש לנו ולכל תלמידי הישיבה וידידי הישיבה, ציפיה מאוד גדולה והתרגשות מהנחת אבן הפינה לארון הקודש. ישיבת עטרת שלמה הינה למעשה סיפור הצלחה, כשבעשר שנותיה הצליחה הישיבה להיות מהמעולות ביותר, כשללא ספק אחד ממעלותיה היא לצד רמת הלימוד הגבוהה, היחס האישי והדאגה לכל צורכיהם החומריים של התלמידים, אותם שם ראש הישיבה ושמה הישיבה בראש מעייניה".
"אין ספק שארון הקודש המפואר והמיוחד יהיה השלמה לבניין היכל הישיבה הגדול והמפואר המתנוסס כיום בעיר, ומהווה מגדלור של תורה וקדושה ומסורת לכל העיר כולה".
פוקסמן מוסיף "לשם בניית ארון הקודש גייסה הישיבה במשך מספר שנים מספר נדיבים שהחליטו לקחת את הארון כפרוייקט אישי למען כבוד בית המדרש ולהקים ארון קודש שלא היה כמוהו בהיסטוריה, כשהוא משלב בתוכו שלימות יופי למען כבוד השם".


מוגש מטעם: הישיבה הגבוהה 'עטרת שלמה'