מדינת ישראל ולמעשה העולם כולו ניצבים בעיצומה של תקופה לא קלה. בימים מאתגרים אלו, כשכל צוותי הרפואה עובדים סביב השעון ועושים מאמצים אדירים על מנת למגר את נגיף הקורונה, נפגשנו לשיחה עם גידי לשץ, ראש מחוז ירושלים והשפלה של מכבי שירותי בריאות, שעושה לילות כימים על מנת להעניק לציבור החברים במכבי את השירות הטוב ביותר.
"מכבי ממשיכה להוביל בכל הקשור למתן שירות מקצועי ואיכותי לחבריה ואנו ערוכים להעניק מעטפת טיפולית מקיפה גם בעת הזו", מסביר לשץ. "האתגר שלנו הוא לתת מענה לכל הסוגיות הבריאותיות, שמגיעות לפתחנו תוך שמירה על בריאות הציבור והצוותים הרפואיים ובמקביל גם לבצע פעולות אקטיביות למניעת התפשטות הנגיף".
(צילום: מכבי שירותי בריאות)

מתגייסים למיגור המגיפה

"מכבי היא הראשונה לפתוח עשרות מעבדות לביצוע בדיקות קורונה בקהילה זאת כחלק מהמאמץ הלאומי למיגור הקורונה", מוסיף לשץ. "כאשר במחוז שלנו יפתחו למעלה מ- 10 מעבדות בערים השונות".
"במסגרת היוזמה תהייה מכבי אחראית על לקיחת הדגימות ובדיקת התוצאות כאחד. המטופלים יופנו על ידי רופאי המשפחה והילדים על בסיס קריטריונים מוגדרים ויגיעו לביצוע הבדיקות בתיאום מראש. התשובות תתקבלנה ישירות לתיק הרפואי של מכבי כפי שמתרחש בשיגרה במהירות ויעילות. זהו צעד חשוב מאד של לקיחת אחריות למען בריאות חברינו".
לדבריו, מכבי מובילה גם בכל הקשור לנושא אישפוז בית- מדובר במהלך ראשון מסוגו במסגרתו החולים המשויכים למכבי, אשר מוגדרים כחולים קלים ע"י משרד הבריאות, יוכלו להישאר בבידוד ביתי תוך ניטור ופיקוח רפואי צמוד ולא יצטרכו להגיע לבית החולים. הטיפול האישי מותאם לכל חולה וחולה ברגישות, מקצועיות וכמובן בגובה העיניים וכל פנייה מטופלת באופן ספציפי ונקודתי ע"י רופאים ואחיות של הקופה".
יש לציין כי מכבי קידמה את כל נושא האשפוז והטיפול הביתי בשנים האחרונות וזאת למען בריאותו ורווחתו של המטופל ובני משפחתו ובכדי לאזן עומסים בבתי החולים, דבר שהוכח כקריטי בימים אלה.
גידי לשץגידי לשץ
גידי לשץ
(צילום: יניב שמידט)

רפואה מתקדמת בשלט רחוק

"אירועים כגון אלה שאנו חווים כעת גורמים לכולנו לטלטלה, אולם אנו במכבי משתדלים למנף את המציאות ולהפיק ממנה גם צדדים חיוביים, זאת בכל הקשור לשימוש במערכות מתקדמות בתחום הרפואה מרחוק, בהם עשינו שימוש עוד טרם ימי הקורונה," אומר לשץ. "כך לדוגמא, בימים בהם ההמלצה היא שלא להגיע למרפאות על מנת לשמור על בריאות החברים והצוות הרפואי, יכולים חברי מכבי לקבוע תור טלפוני ולקבל שירות מקצועי ואיכותי מלמעלה מ- 4500 רופאים. בנוסף, יכולים החברים ליצור קשר עם הרופאים גם דרך טכנולוגיות חדשות של בינה מלאכותית ואפליקציות מתקדמות כגון אפליקציית K ולקיים צ'אט עם רופאים.
לשץ משתף גם בשירות חדשני ופורץ דרך נוסף, שאותו הוא יזם והוביל כחלק מהיותו פיזיותרפיסט. "השירות, אותו אנו מציעים לחברינו הוא מכבי גב- מוקד טלפוני חדש וראשון מסוגו שנועד לאבחן ולטפל במטופלים שנמצאים בבידוד וסובלים מכאבי גב. במסגרת השירות הם יכולים לשוחח עם פיזיותרפיסטים מוסמכים ולקבל מהם הכוונה מהירה המותאמת למצבם הרפואי ולטיפול בכאבי הגב שלהם תוך 24 שעות.
מדובר בשירות שהחל לפעול עוד לפני פרוץ משבר הקורונה וזכה להצלחה בקרב מטופלים רבים. שירות זה מקבל משמעות עמוקה יותר בימים אלו בהם אין אפשרות לצאת מהבית".

דואגים לאוכלוסיות בסיכון

"במחוז ירושלים והשפלה, המחוז הגדול במכבי עם כ- 600,000 חברים, ישנם כ- 10,000 חברים מבוגרים שמוגדרים כעת כאוכלוסייה בסיכון " הוא מדגיש. "במיוחד עבורם השקנו את "בשביל הזהב" – תכנית חשובה שמטרתה מתן שירותי רפואה לאוכלוסיית הקשישים בזמן הסגר. תכנית חשובה זו נושאת את הדגל של ערכי מכבי – כבוד האדם, שותפות ומצויינות.
עו"סיות וצוותים רב מקצועיים של מכבי מפעילים בימים אלה מערך תמיכה ומקיימים שיחות טלפוניות יזומות לחברינו שנמצאים באוכלוסיית הסיכון על מנת לוודא מה מצבם בהיבט הרפואי, האישי והמשפחתי.
אני מבקש לשבח ולחזק את ידם של כל השותפים שלנו מתחומי הבריאות ותחומים אחרים ששותפים למאמץ הלאומי ובמיוחד לצוותים הרפואיים, הפארפואיים, צוותי הלוגיסטיקה, המינהל והניקיון, שעומדים בחזית תרתי משמע, עובדים מסביב לשעון ומפגינים מסירות, מחויבות ומקצועיות ונותנים לכל החברים את הטיפול הטוב ביותר. המלצתנו היא להישמע להנחיות משרד הבריאות במטרה לשמור על עצמכם ועל כל בני המשפחה. ובסיום דבריי, אאחל לכם ולכל בית ישראל חג פסח כשר ושמח. יחד ננצח את הקורונה, רק בריאות".