מיטת קומותיים יכולה להיות חוויה מהנה ומעניינת מאוד. הילד שישן במיטה העליונה מפתח את הדימיון שלו כתוצאה מהגובה בו הוא נוכח וגם בגלל הירידה והעלייה מהסולם. לעומתו, גם הילד הישן במיטה התחתונה מרוויח מיתרונות מיטת הקומותיים מכיוון שהוא ירגיש את החום והביטחון שסביבת המיטה משרה עליו ותגרום לו לישון טוב יותר. לפיכך, חשוב להבין כי למיטת קומותיים ישנם יתרונות רבים, אך חשוב לדעת גם את היתרונות שבה ולהכין את עצמכם בהתאם.


מיטת קומותייםמיטת קומותיים
מיטת קומותיים
(יח"צ)

להלן היתרונות והחסרונות שבמיטת קומותיים:

יתרונות:
• ניצול המקום בחדר: כשיש מיטת קומותיים אחת במקום שתי מיטות ילדים, גודל החדר מקבל תפנית ונוצר מרחב גדול יותר לעומת שתי מיטות נפרדות.
• רעיונות יצירתיים ומפתחים למשחקים שונים: גובהו של מיטת הקומותיים יכולה לשמש כדבר טוב לתעסוקה בחדר הילדים לדוגמא - תליית סדין או וילון וליצור מבצר/אוהל סודי ונעים למשחק עבור ילדיכם, בנוסף לכך, הקומה העליונה יכולה להפוך למגוון משחקים רבים וכיפים לילדכם כגון: ספינת פיראטים, דייג מחפצים שונים בחלל החדרועוד משחקים מפתחים ומעשירים.
• חיזוק הקשר: המרחק הקטן בין האחים החולקים את מיטת הקומותיים מקרב ומחזק את הקשר בין ילדיכם, כאשר הם משחקים ומדברים לפני השינה עד שהם נרדמים. עד היום חלק מהילדים חולקים אפילו את אותה מיטה יחד, כאשר עולים למיטה אחד של השני או יורדים וזה בהחלט עשוי לחזק את הקשר והחברות שלהם.
• הוספת מנורת לילה: מיטת הקומותיים מקלה על נושא האור בחדר ונותנת אופציה להוספת מנורה לילה לכל מיטה בנפרד ולכן אם אחד מהילדים פחות עייף מהשני ומעוניין לקרוא ספר או לשחק ולעומתו הילד השני עייף ומעוניין לישון, בגלל המחיצה בין הקומות השונות תחסם האור בין המיטות.
• מקום נוסף לאורחים: כיום כמעט כל מיטות הקומתיים מגיעות עם מיטה נפתחת בנוסף לשתי המיטות שבמיטת הקומתיים, כך שזה אופציה מעולה וכיפית כאשר הילדים רוצים להזמין חברים או משפחה שהם אוהבים לשחק איתם למסיבת פיג'מות או להשתעשע יחד לפני השינה.
חסרונות:
• סכנה נפילה ופציעות: מדי פעם ישנם הדיווחים על ילדים שנפלו מהמיטה העליונה ונפצעו כתוצאה מנדנודי שינה והתהפכויות במהלך השינה, כדי למנוע נפילות ופציעות לא רצויות, חובה! לרכוש מיטת קומתיים העומדת בדרישות של תו התקן הישראלי. דרישות הכוללות: מבנה ובסיס מיטה חזק ויציב, מעקי בטיחות, מרווחים נכונים, ועוד.
• בדיקת בטיחות המיטה: חשוב מאוד לוודא מדי פעם שהסולם במיטת הקומתיים מוברג כמו שצריך, שהמעקה חזק ויציב והמיטה יציבה. חשוב לעשות זאת על מנת למנוע נפילות ופגיעות מיותרות.
לאחר שקראתם את כל המידע המצוין במאמר והבנתם את היתרונות והחסרונות שבמיטת הקומותיים, להלן מספר המלצות ורעיונות שיגרמו לכם להפוך את המיטה לבטוחה ונוחה יותר:
• הוספת תאורה: על מנת שהילד הישן במיטה העליונה יוכל לרדת ולעלות בבטחה מסיבה כלשהי באמצע הלילה למקרה הצורך מומלץ הוספת תאורה מינימאלית על הסולם של מיטת הקומתיים.
• גיל: אפשרו אך ורק לילדים מעל גיל 6 לישון במיטה העליונה.
• בחירת המזרון: מכיוון שמזרון רגיל בקומה העליונה במיטת הקומיים עלול להיות עבה מדי למרווחים המתאימים למעקה והסולם, יש להתאים את המזרון הבטוח והנוח ביותר עבור ילדיכם.
• אלמנטים בגובה החדר: לפני בחירת מיקום המיטה בחדר הילדים, חשוב לקחת בחשבון אלמנטים הנמצאים בגובה החדר, כגון: טלוויזיה, מזגן ומאווררי תקרה וזאת על מנת לדאוג לבטיחות ילדיכם.
לסיכום, מיטת קומותיים הינה פתרון מצוין לחדרים בהם אין מספיק מקום להלין יותר מילד אחד, אך חשוב להכין את עצמכם מראש לרכישת מיטה זו ולדעת את כל הפרטים אודותיה. לכן, חשוב לבחור בקפידה את מיטת הקומותיים בחדר הילדים ולבחור בחברת רהיטי ילדים המתאימה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם.