אלדר שיקלושי (29) עוזב בפעם השלישית את מועדון הבית שלו, מכבי ראשל"צ. והפעם התחושה היא שהצהובים נהגו בו בחוסר כבוד שלא מכבד אותם. השוער הכי מוכשר שגדל במועדון זה שנים ארוכות נאלץ להדרים עד באר שבע, כדי למצוא לעצמו בית חדש, ויש לו מה להגיד.
לא סמכו עלי כשהיה חייל שיקלושי שיחק תחת סער פרנקל בהרצליה, ובהמשך עבר לשנתיים במכבי ת"א וזכה איתה באליפות. לפני ארבע שנים שב לראשל"צ. "זה לא נגמר בקטע רע, אבל ברור שיש בי אכזבה", הוא אומר השבוע. אף פעם לא נעים שאומרים לך 'לך'. במיוחד במועדון שגדלת בו".
שיקלושי (במרכז, בכחול). לא האמינו בו | צילום: אבי מועלםשיקלושי (במרכז, בכחול). לא האמינו בו | צילום: אבי מועלם
שיקלושי (במרכז, בכחול). לא האמינו בו | צילום: אבי מועלם
(שיקלושי (במרכז, בכחול). לא האמינו בו | צילום: אבי מועלם)
שיקלושי, סטודנט להנדסת בניין, מיעט לשחק בשנה האחרונה ובעיקר ראה מהספסל את דן טפר מצטיין. "דן נתן עונה פנומנלית, ועשה את העבודה טוב ממני. כך שאני הראשון שיפרגן לו, ולא יכול להתלונן".
לאורך השנים במכבי ראשון קיבלת מספיק צ'אנסים? "אף פעם לא הרגשתי שסומכים עליי במאה אחוזים. לא נתנו לי את המפתחות להוביל. תמיד הייתי שוער נוסף למישהו אחר. במכבי ת"א שמו עליי את כל הקלפים - ואז הוכחתי שאני יכול להוביל קבוצה. לפני שנה הביאו שוער זר בדמות רדבויה ריסטנוביץ', ואחרי כן את טפר. זה פגע בי ואני מאמין שאם הייתי מקבל את הצ'אנס, ההישגים של הקבוצה לא היו פחותים.
"אני יודע מה אני שווה, וחבל שלא ידעו להעריך את זה. שילמו לי משכורת גבוהה והפכו אותי למקצוען, אבל לא הצלחתי להביא את המקצוענות הזאת למגרש. אבל אני לא שומר טינה ואוהב את המאמן סער פרנקל שקיבל את ההחלטות המקצועיות, גם כאדם וגם כמאמן".
כשהבנת שיהיו שלושה שוערים טובים בסגל לא חשבת לעזוב? "זה אכן הדליק אצלי נורה אדומה, אבל לא ציפיתי שדן יפגין יכולת כזאת טובה - ואני הכי שמח בשבילו שזה קרה כי הוא חבר מאוד טוב שלי. על יוליאן סטראט גדלתי וכולם יודעים מה הוא בשבילי. את דן קיבלנו בזרועות פתוחות. הכרתי אותו עוד מהנבחרת ולא הייתה שום מתיחות בינינו. להיפך, תמיד הייתי שם בשבילו ונתתי לו טיפים".
שיקלושי התייחס לכישלון של מכבי ראשון: "אני עדיין מנסה להבין מה קרה לנו. במהלך העונה גילינו עליונות ברמה שאני לא זוכר כמותה כבר הרבה שנים, אבל קרה משהו. אני לא יודע אם זה בגלל היררכיה לא נכונה בסגל, או בגלל חלוקת דקות לא טובה. כשבונים סגל כזה רחב, עם זרים איכותיים - כל אחד רוצה לשחק. וכשזה לא קורה דברים מתחילים לבעבע. ככל שהעונה התקדמה הדברים האלה הגיעו למגרש. נוצר כדור שלג, שתחיל ברבע גמר הפלייאוף".
הדברים היו משתנים אם הייתה חלוקה אחרת של דקות? "לדעתי, כן. ראסטקו סטויקוביץ' לא ילד והיה מקום לשתף יותר את עומר גרא במקומו. עומר ורם טורקניץ' היו בכושר משחק טוב, ויכול להיות שאם הייתה רוטציה יותר רחבה - הכל היה נראה אחרת. אבל כל זה הוא חוכמה בדיעבד".
שלא יגיעו לאבדון שיקלושי התייחס לעתידה של מכבי ראשון: "זאת חידה שאף אחד לא יכול לענות עליה כרגע, כי העזיבה של ראול סרוגו יצרה פלונטר. הוא סוגר את הברז, שחקנים בלי חוזים שוחררו וקשה לדעת מה יהיה עם מי שיש להם חוזה. אני די עצוב ממה שקורה שם ולא רוצה לראות מועדון ברמה הזאת מתרסק כמו שראינו במקרים של מכבי ושל אס"א ת"א. בניגוד למקומות אחרים, מכבי ראשון היא אימפריה בעלת מסורת ארוכה ומחלקת נוער שיצרה שחקנים. זה יהיה רע לכדוריד אם היא תקרוס".
אז העזיבה של סרוגו פוגעת במועדון ומחזירה אותו לאחור? "ברור, זה פוגע מאוד. אמנם אף אחד לא ימחק את מה שראול עשה במהלך שלוש שנים - קיבלנו ממנו את כל התנאים להצליח. עכשיו אני רק מקווה שהוא לא ישחרר את מכבי ראשון לאבדון".
אז אולי זה רק מזיק כשמגיע איש עסקים, משקיע כסף גדול, בונה תקוות וציפיות - וברגע שנמאס לו פשוט קם והולך. "אם נוצר ואקום – נוצרת פגיעה. אני מקווה שיבוא מישהו אחר שייקח את המועדון. בהחלט יכול להיות שבתקציב שפוי ויציב, ובהסתמכות על שחקני בית, התוצאות יהיו טובות".
כשהבנתם במהלך הפלייאוף שהיו"ר עוזב, זה פגע בכם? "זה לא היה אידיאלי ויכול להיות שפגע בהכנות שלנו וישב לשחקנים בתת מודע. בטח בקרב מי שלא היה להם חוזה ותהו מה יהיה. זה יושב בראש, אבל לא בגלל זה כשלנו ככה".
שיקלושי התייחס למעבר לב"ש: "האתגר גדול, כי מדובר במקום חדש בנוף של הענף. בונים שם פרויקט נהדר ומעניין, שיכול להצליח אם הוא ימשוך ספונסרים והתעניינות מצד תושבי העיר".
השוער הסביר מדוע העדיף את באר שבע על פני הצעה כספית עדיפה מצד א.ס רמה"ש: "אבנר דרורי ורוני טסלר (היו"ר) אמרו לי לבוא, ליהנות בלי לחץ, ולהוביל את הקבוצה. הבטיחו שתהיה קבוצה טובה. קסם לי שהם נלחמו עליי. ההערכה הזאת הייתה חסרה לי בשנים האחרונות. זה גרם לי להרגיש שעדיין יש מי שחושבים שאני שווה משהו".
על שאיפותיו בקבוצתו החדשה סיפר שיקלושי: "אני לא רוצה לרדת מהפרקט לדקה. השאיפה היא לחזור להיות השוער שאני יודע שאני יכול להיות, ולחזור לחייך. אם נסיים במקומות 5-6 אפשר להפתיע בפלייאוף עם הגרלה טובה, וזה יוכל להיות מדהים מבחינת העיר והענף".
עוד תחזור למכבי ראשון? "אני עדיין קצת פגוע, וזה גם אבסורד שב-2019 עדיין לוקחים דמי השאלה אחרי שמשחררים אותך. אבל אי אפשר לדעת. שוער שני בוודאי שכבר לא אסכים להיות".