הכישלון של מכבי ראשון לציון בסדרת גמר הפלייאוף והודעת העזיבה של ראול סרוגו הותירו את המועדון בחוסר ודאות. לא רק שהמועדון ספג מכה מקצועית קשה עונה שנייה ברציפות למרות העמדת תקציב גדול, כעת לא ברור לאן מועדות פניו.
סרוגו. צילום: אבי מועלםסרוגו. צילום: אבי מועלם
סרוגו. צילום: אבי מועלם
(סרוגו. צילום: אבי מועלם)
מסרים סותרים
לא רק שהאכזבה נמשכה, גם לא ברור מי ינהל את הקבוצה בעונה הבאה, מה יהיה התקציב, מי יאמן ומי ישחק. בכל מקרה, המועדון צפוי לעבור מתיחת פנים רצינית.
סרוגו מינה בינתיים את דורון שמחי ליו"ר, והוא זה שינהל מטעמו את העניינים. לסער פרנקל יש חוזה לעונה נוספת, אבל אחרי שלקח אחריות על הכישלון - לא ברור אם ימשיך.
סרוגו הותיר לאורך הדרך מסרים סותרים. מצד אחד הודיע על עזיבה, ומצד שני טען שהוא רוצה להצעיד את הקבוצה לליגת האלופות.
הודיע שהוא מתכוון לתמוך בקבוצה לאורך שנים רבות, וכעת לקח צעד לאחור (וזאת לא מעט בשל לחץ מצד משפחתו שלא היתה מרוצה מהשקעתו הגדולה בקבוצה - בשעתו דובר על סכומים הנעים בין 6.5 ל־7 מיליון שקל בקבוצות הגברים והנשים).
הפועל אשדוד, שזכתה באליפות היסטורית, אינה מתכוונת להשתתף במוקדמות ליגת האלופות אלא רק בגביע ה־EHF, ומכבי ראשל"צ תמתין לתשובה אם היא רשאית לשחק במפעל הבכיר במקומה.
בעונה שעברה היא הגישה בקשה לשדרוג שלא התקבלה, וכעת תוכל להגיש בקשה דומה עד יום רביעי הקרוב, או לחלופין להירשם לגביע ה־EHF עד 18 ביוני.
המתיחות במועדון החלה כבר לפני כמה חודשים, כשהשחקנים קיבלו את משכורתם באיחור. וכעת ברור שהמועדון צפוי להציג בעונה הבאה סגל צנוע יותר, שיהיה מבוסס על החומר המקומי.
חוזהו של ראסטקו סטויקוביץ' (שעל פי השמועות עומד על 50 אלף שקל לחודש) הותר והוא עזב את הקבוצה, ומנגד דור קלדרון ושרון שלם, ששיחקו כמושאלים באשדוד, מועמדים לחזור.
רם טורקניץ כבר עזב לווארברג השבדית. לאיוואן קראצ'יץ' יש חוזה לעונה נוספת ולא ברור אם יישאר, גם בשל העובדה שהוא מרבה להיעדר בשל פציעות.
על פי מקורות בקבוצה, סטויקוביץ', שסבל מירידה בחלק השני של העונה ואכזב בפלייאוף, התבקש במהלך העונה על ידי סרוגו להתפשר ולהתיר את חוזהו היקר.
ולא חסרים בסביבות 'בית מכב'י מי שטוענים שהשיחה הזאת גרמה לירידה במוטיבציה וביכולת של הסרבי, שכזכור לא פתח בשביעייה במשחק האחרון.
סטויקוביץ', מצדו, טען בתחילת השבוע כי בכוונתו להתייצב לתחילת האימונים בסוף הקיץ, אבל בהמשך השבוע חוזהו הותר - והוא עזב. במועדון הביעו ביקורת על התנהלותו ועל כך שלא סחב את הקבוצה כפי שציפו ממנו.
מרקו מאטיץ', שאינו מחזיק בחוזה, הביע במהלך העונה חוסר שביעות רצון מכך שאיש לא שוחח איתו לגבי העתיד, וגם הוא צפוי לעזוב. מבין הישראלים, דן טפר חתום על חוזה יקר ומעניין יהיה לראות כיצד תנהג הקבוצה במקרה שלו אחרי שהצטיין.
אז לאן מועדות פניה של מכבי ראשון? גם אנשי המועדון בעצמם לא יודעים ואנשי הכדוריד תוהים. היו"ר לשעבר, יוסי גבע: "יהיה יו"ר חדש, וראול מן הסתם ימשיך לתמוך מבחינה כלכלית.
במכבי ראשון יעשו את החושבים הנכונים - ויגיע אדם ראוי לנהל את המערכת. המועדון יעשה את ההתאמות הראויות בהמשך למסקנות מהעונה שהסתיימה באכזבה, וגם בהתאם למה שיתפתח במהלך הקיץ אצל המתחרות".
המאמן והפרשן יניב אשכנזי סבור: "מכבי ראשון תשתנה מהקצה לקצה. נכון לעכשיו יש שם יותר מדי דברים לא ברורים. הנסתר רב על הגלוי, אבל ברגע שהדברים יתבהרו ונדע מי מנהל, אז גם יהיה יותר קל להגדיר את המטרות. שחקנים עוזבים ובאים ואלה תהליכים שקורים, במיוחד בקבוצות גדולות".
התקציב אמור לקטון.
גבע: "לאורך שנים תקציב הקבוצות משתנה וכולם מתמודדים עם השינויים. מכבי תדע להתנהל היטב גם בתקציב נמוך יותר, וכמו תמיד היא תשאף להישאר בקדמת הבמה. את הסגל יבנו שם בהתאם לתקציב שיעמוד לרשותם".
אשכנזי: "להערכתי קראצ'יץ' לא ימשיך. הוא נראה פגוע וחבול. גם לגבי האחרים, אני לא מכיר את העלויות, אבל להערכתי ניתן למצוא שחקנים טיפה יותר טובים מאלה הקיימים.
"מכבי ראשון לא התקדמה העונה באירופה, ולא עשתה שום מהלך פורץ דרך - וזה דבר שאתה מצפה לעשות כשאתה מעמיד תקציב גדול וסגל עמוק. להערכתי דור קלדרון ושרון שלם יחזרו הביתה וגם זו גדולה של מועדון.
"לפעמים יש נקודת זמן בה לא מתאים להשאיר את השחקנים האלה וצריך לדעת מתי להחזיר אותם. זה היתרון של מועדון גדול, שיכול להשאיל שחקנים ולתת להם להשתפשף במקום אחר. עכשיו דור ושרון יחזרו כשהם במעמד אחר לגמרי".
איך ההודעה של סרוגו השפיעה בפלייאוף?
"לא בטוח שזאת היתה הסיבה להפסדים. וגם לא בטוח שהיה טריגר כלשהו שגרם לו לעזוב, אלא זה היה מהלך די מבושל וקשור לחיים האישיים שלו. השחקנים הרי לא חיים במעבדה, וידעו מה קורה. גם אם לא אמרו להם משהו רשמי הם ידעו שזה מה שצפוי לקרות".
הצהובים התבססו העונה על הזרים ואשכנזי סבור שהם לא השתמשו מספיק בישראלים: "קבוצה כזאת יש להכין לפלייאוף כבר מאמצע העונה - והם לא הגיעו מוכנים. היה מקום לשלב יותר את טורקניץ' ואת רותם סגל במהלך העונה.
"הרי כשאתה יודע כבר באמצע העונה שתסיים ראשון, יש לך זמן כדי לתכנן את הפלייאוף, ובדיעבד לא היה חסר הרבה כדי שהם יודחו כבר בחצי הגמר. סער שגה כשלא שיתף את רם, לא את רותם וגם לא את שניר נציה. כבר מפברואר הוא היה צריך לעשות את זה ולהריץ הרכבים.
"אתה צריך לשתף לא שמונה, אלא 12 שחקנים כדי להכין קבוצה לפלייאוף. זה כל העניין בסגל גדול. פה לדעתי היה טמון הפספוס שלו".
אשכנזי הוסיף לגבי פרנקל: "הכנת הקבוצה לפלייאוף היא חלק מהעבודה של המאמן והצוותים שלו, והשחקנים נראו עייפים וחסרי תשוקה. אני לא חושב שהיה שימוש טוב בסגל. ניתן היה להפיק ממנו יותר. במועדון כמו מכבי ראשון מצפים ממך לקחת אליפות וברגע שאתה לא זוכה בתארים האלה לא שואלים שאלות, זוכרים לך את זה".