ליגת הכדוריד תגיע לשלבים המכריעים שלה בעוד מעט למעלה משבוע, כשמשחקי חצי גמר הפלייאוף ייצאו לדרך.
דרבי ראשל"צי. ההווה שייך למכבי, העתיד - אולי אדום | צילום: אבי מועלםדרבי ראשל"צי. ההווה שייך למכבי, העתיד - אולי אדום | צילום: אבי מועלם
דרבי ראשל"צי. ההווה שייך למכבי, העתיד - אולי אדום | צילום: אבי מועלם
(דרבי ראשל"צי. ההווה שייך למכבי, העתיד - אולי אדום | צילום: אבי מועלם)
מכבי ראשון לציון, שסיימה את העונה הסדירה במקום הראשון בפער ניכר מיריבותיה ועברה את מ.כ באר שבע ברבע גמר הפלייאוף, תתמודד נגד א.ס רמת השרון (הדיחה את א.כ נס ציונה).
הפועל ראשון לציון, שסיימה שלישית אחרי שהתמודדה עם טרגדיית מותו של נובאק בוסקוביץ' וגברה על בני הרצליה ברבע הגמר, תפגוש את הפועל אשדוד שסיימה שנייה ועברה את קריית מוצקין.
הכלים של מכבי
בין שני השלבים הפרידה פגרה שנמשכה כשלושה שבועות ונוצלה למשחקי הנבחרות. לרגל סיום חלק אחד, ולקראת שלבי ההכרעה בעונה, שוחחנו עם שלושה פרשנים בכירים שניתחו את יחסי הכוחות לקראת המאבקים הצפויים.
"על פניו מכבי ראשל"צ היא הפייבוריטית בסדרה נגד רמת השרון", סבור אבי רש. "בליגה הסדירה היא שלטה וגילתה עליונות כמעט בכל המשחקים, למרות שקצת גמגמה בישורת האחרונה.
"רמה"ש חזרה למסלול יותר איכותי אחרי חילופי המאמנים. יש לה סגל שיכול להתמודד, בטח עם האחים פומרנץ שמובילים אותה, כך שהסדרה יכולה להיות שקולה".
דוד עמר נחרץ יותר לגבי עליונתם של הצהובים: "אני לא רואה מצב שבו מכבי ראשון לא תנצח בסדרה הזאת. כשהם מגיעים למשחקים מכריעים הם מתעלים, ועד עכשיו נותנים עונה חלומית.
"עם כל הכבוד לרמה"ש, הסגל השני של מכבי ראשון צריך לנצח אותה. אם יבקשו ממני לבחור שחקן מרמה"ש שמתאים למכבי ראשון - לא אמצא".
שוקי זיו: "העונה מכבי ראשון נבנתה לתלפיות. למשחקים באירופה. בכל תפקיד יש לה שני שחקנים ברמה גבוהה. השנייה אחריה באיכות היא רמה"ש שמשהו קרה לה בחלק הראשון של העונה, ומאז שאסף לוי הגיע אליה - רואים שהם נדבקו היטב.
"היא תצטרך להיות בשיאה ולשחק באגרסיביות ובאחריות. רק בעזרת הגנה גבוהה ותוקפנית, ובלחץ על ה'שוטרים' רחוק מהשער, היא תוכל לקוות לטוב. וגם זה בעזרת משחק צוות מאורגן ויכולת טובה של השוערים".
רש הוסיף: "איוואן קראצ'יץ' סוחב פציעה וגם ירמי סידי לא שיחק במשחק האחרון. אם קראצ'יץ' לא יהיה כשיר, הרי שהוא כלי משמעותי שיחסר למכבי. אנחנו יודעים מה מאפיין סדרות, ומאוד חשוב איך אתה נכנס אליהן. המשחק הראשון בסדרה הוא תמיד משמעותי מאוד".
עמר: "מכבי ראשון בחרה סגל נכון וסער פרנקל מאמן אותה כמו שצריך. אבל גם בסגל נכון לא תמיד אתה יכול להצליח כי יש לפעמים אגו של כוכבים שמפריע. אבל סער שולט בהם ביד רמה, ויודע לאזן את הכוחות ולדאוג שכולם ישחקו".
זיו: "הנשק העיקרי של מכבי ראשון הוא המעבר מהגנה אגרסיבית להתקפות מתפרצות מהירותם, בעיקר בעזרת עמית סטלמן. אם רמה"ש תדע לעצור את המתפרצות של ראשל"צ, היא תעשה עבודה חשובה. אבל למכבי ראשון יש הרבה מאוד כלים. גם בהתקפה מתוכננת".
סדרה שקולה
רש התייחס למאבקים בין הפועל ראשל"צ לאשדוד: "הסדרה צפויה להיות שקולה, שכן הסגלים הם שווי כוחות. לראשל"צ יש יתרון בזכות המסורת ורוח המועדון שהם יכולים להביא איתם לסדרות כאלו, דבר שחסר עדיין לאשדוד. אשדוד גם לא הגיעה במצב טוב לישורת האחרונה בליגה".
זיו לא חושב שהזוכה באליפות תבוא מהסדרה הזאת: "שתי הקבוצות יודעות שגם אם הן תעלינה לגמר הסיכוי שלהן לזכות בו הוא נמוך מאוד. הפועל ראשון בנתה משהו חדש לטווח ארוך, ואת הפירות הם יראו בעתיד.
"הקהל שלהם לא צריך לצפות לתואר השנה, כי כנראה שהקבוצה לא תשיג אותו. יש שם צעירים מדהימים שייקח זמן עד שיטביעו חותם אמיתי. בזכותם העתיד נראה ורוד, ואני מאוד סקפטי אם גם בעונה הבאה הם כבר יהיו בשלים להוביל את המועדון לתואר.
"אשדוד התחילה נהדר את העונה ונקלעה לתקופה פחות טובה בשל פציעות. יותם טל יצטרך לבוא יותר לידי ביטוי, כי מה שחסר לאשדוד כדי להיות קבוצה שתאיים על הכתר זה עוד צעד שהוא אמור לעשות".
עמר: "להפועל ראשון יש בעיה בהתקפה. לזר שלהם (סאבו מסטר) הייתי קורא 'זר לענף', והם משחקים למעשה רק עם הישראלים. שחקני הבית הם מוכשרים ואין להם בעיה בהגנה או בשער".
זיו: "התרופה הכי טובה בהפועל ראשון כדי להתגבר על הטרגדיה שהייתה כרוכה במותו של בוסקוביץ' היא הזמן. לשון סלס, שנכנס לנעליו, יש עתיד ורוד. מזמן לא היה שחקן שמאלי שמביא לידי ביטוי שילוב של כמה תכונות שיהפכו אותו לכוכב.
"יובל גררה הוא שחקן המפתח בהפועל, ויצטרך להיות בשיאו. עוז חממי נמצא בתקופה מעולה ותורם את חלקו, וגם המחליף שלו, נדב נזרי, מוכשר בצורה בלתי רגילה. המחליף של גיא כהן הוותיק, איתי סורקיס, הוא אחד הקיצונים המוכשרים ביותר בארץ כיום".
רש התייחס לתופעות שנראו העונה בליגה כולה: "בניגוד לשנים קודמות, הליגה התנהלה בשליטה ברורה של קבוצה אחת. היריבות בין מכבי להפועל ראשון בלטה פחות והצמרת הייתה פחות תחרותית. הייתה ירידה בדומיננטיות של הפועל ראשון שלא נכנסה היטב לעונה, עוד לפני הטרגדיה עם בוסקוביץ'".
זיו: "חוץ ממכבי ראשון, שהייתה חוד חנית בולט, הליגה הייתה שקולה. כל קבוצה ידעה שחוץ מאשר את מכבי ראשון היא יכולה לנצח כל יריבה, ואני לא זוכר דבר כזה בהיסטוריה של הענף. קריית מוצקין סיימה במקום שאיש לא ציפה ממנה. וקריית אונו תישאר כנראה בליגה, למרות שכולם ציפו שתגיע לביקור של עונה אחת".
עמר: "מוצקין הפתיעה והוכיחה שאפשר להצליח עם שני זרים. מי שהפתיע אותי וסיים כמלך שערי הליגה הוא בן דודי, ברק עמר. ממוצע של 10 שערים למשחק זה המון בשביל קיצוני. גם באר שבע עשתה את שלה בעונתה הראשונה בליגת העל".