מכבי ראשון לציון תוכל לחגוג מחר (שני) זכייה כפולה בגביע המדינה בכדוריד. לפני גמר הגברים יתקיים גמר הנשים, שבו יתמודדו הצהובות מראשל"צ נגד הדאבליסטית מכבי הארזים רמת גן, שניצחה את הפועל ראשון לציון בחצי הגמר. בשל כך צפוי רוב מוחלט של אוהדים צהובים ביציעים.
מאור והשחקניות שלו. "קבוצה בעלת אופי ווינרי" | צילום: אבי מועלםמאור והשחקניות שלו. "קבוצה בעלת אופי ווינרי" | צילום: אבי מועלם
מאור והשחקניות שלו. "קבוצה בעלת אופי ווינרי" | צילום: אבי מועלם
(מאור והשחקניות שלו. "קבוצה בעלת אופי ווינרי" | צילום: אבי מועלם)
חוזרות לעצמן
השחקניות של גלעד מאור לא נוצחו העונה בליגה, אבל הן עדיין מאוכזבות מההדחה הדרמטית על ידי בודן השבדית בשמינית גמר גביע האתגר. המשחק הראשון הסתיים בתיקו, והן אף היו קרובות לכפות הארכה בגומלין, אבל נוצחו (30:29).
כדורידניות מכבי ראשל"צ מעולם לא זכו בתואר וזאת תהיה ההופעה השנייה שלהן בסך הכל בגמר. בשנת 1995 הן נוצחו על ידי מכבי קריית שרת חולון. גם אז אימן את הקבוצה גלעד מאור, שעשה זאת בגיל 27 כשהיה עדיין שחקן פעיל.
אם מכבי ראשון תנצח, ישלים מאור זכייה בתואר כמאמן בכל שכבת גיל, הן בגברים והן בנשים. עד כה הוא עשה זאת כמאמן של כל הקבוצות במחלקה, מלבד הבוגרות.
"זה משהו מאוד מיוחד מבחינתי. אני לא חושב שיש מישהו שאימן את כל סוגי הקבוצות בארץ וגם לקח איתן תואר", אמר מאור לקראת הגמר.
"ישנה התרגשות. לא היה קל לעלות לגמר, כי ניצחנו את הפועל פתח תקוה בחצי הגמר, שבוע אחרי ההפסד לשבדיות. יומיים לפני המשחק עוד היינו צריכים לדאוג להרים את השחקניות מהקרשים בשיחות אישיות. אבל הקבוצה היא בעלת אופי ווינרי, והדרך שהיא עשתה היא שמשמחת אותי".
מאור הוסיף: "מי שיגיד שאנחנו פייבוריטים בגמר - אין לו מושג. יחסי הכוחות שווים. אם אתה מסתכל על הניסיון, אז הארזים פייבוריטית כי היא הדאבליסטית ונמצאת בכושר שיא. שיר וקראט זכתה בתואר בכל מקום שבו שיחקה.
"היא שחקנית יחידה ומיוחדת, ויש להם את השוערת (קריסטינה פלוגינה) הכי טובה בארץ. אצל הנשים האמוציות והרגשות יותר חזקות מאשר אצל הגברים, וכל תזוזה קובעת. נכון שניצחנו אותן בליגה בחוץ, אבל הן הובילו בשמונה הפרש ושלטו בצורה מוחלטת.
"אני מודאג, כי במחצית השנייה של משחק חצי הגמר שלהן ראית קבוצה אחת על המגרש, והפועל ראשון זאת לא קבוצה של פראייריות. אנחנו לא בשיא הכושר, אבל השחקניות חוזרות לעצמן".
במכבי ראשון מעודדים מחזרתה לכושר של הכוכבת הברזילאית ז'קטין אנסטסיו, שסבלה העונה מפציעה ממושכת, אבל יחסרו את המרכזת טלי בראל הסובלת מפציעה ממושכת בקרסול.
דונאי מתרגשת
אחת השחקניות הבולטות בסגל של מאור היא המרכזת ניצן דונאי. המאמן זוכר אותה עדיין כילדה שגדלה במועדון, ושיחקה עם הבנים לפני שעזבה להרצליה בתקופה שבה עדיין לא היתה למכבי ראשון קבוצת נשים ראויה.
אחר כך גם עשתה קריירה בספרד, שנמשכה שש שנים (הופיעה לאחרונה במדי ולנסיה). העונה היא היתה השחקנית הראשונה שחתמה, ובהמלצתה צורפה גם גבריאלה פסואה, שאותה היא הכירה מהליגה הספרדית (שיחקה נגדה במדי מלאגה).
"התחושה שהולך ונבנה אצלנו משהו היסטורי, מלווה אותנו כבר מתחילת השנה", סיפרה דונאי.
"הולכת ונבנית אצלנו קבוצה שמתמודדת על כל התארים. הדרך באירופה נקטעה לנו, אבל אנחנו מרגישות כבוד גדול להחזיר משהו למועדון שנותן לנו כל כך הרבה. חובת ההוכחה בגמר היא עלינו, אבל לדעתי במשחקי גביע אין פייבוריטיות. זה משחק אחד שבו כל קבוצה יכולה להפתיע. תלוי מי מגיע יותר מפוקס וחדור מטרה באותו יום".
על כוכבת הארזים רמת גן, שיר וקראט, אמרה דונאי: "שיר הוכיחה את עצמה, והיא באמת השחקנית שהביאה הכי הרבה תארים בליגה. שחקנית שוברת שוויון. שיחקתי איתה הרבה שנים וכיף להתמודד נגד מישהי כמוה, מוכשרת בטירוף שנותנת פייט. אבל אנחנו מסתכלות על הארזים כמכלול. יש להן קבוצה מצוינת ואנחנו מתכוננות לקראתן כמו שצריך".
דונאי סיפרה על התחושות במכבי ראשון אחרי ההדחה מאירופה: "היה לנו שבוע לא קל אחרי שני המשחקים נגד בודן. הפסדנו בצורה אכזרית והתאוששנו לאט־לאט. מה שקרה במשחקים האלה גרם לנו להאמין שאנחנו קבוצה ברמה אירופית ויכולות להתעלות על עצמנו. אמנם הפסדנו וזה כאב, אבל זה גם נתן לנו הרגשה טובה".
את עצמך שחקנית בית שחזרה למועדון, וזוכרת תקופות פחות זוהרות בכדוריד הנשים.
"מרגש אותי לראות כזאת התייחסות רצינית לכדוריד נשים בארץ. החזרה לכאן היתה סוג של סגירת מעגל. הפרויקט שראול סרוגו החליט לבנות, וההחלטה שלו לדחוף קדימה את קבוצת הנשים, הם שגרמו לי לחזור לארץ. זה בכלל לא היה בתכנון שלי".
דונאי לא מסתירה את שביעות רצונה מהחלטתה: "הקבוצה מייצרת הרבה רעש וזה מבחינתי חשוב יותר מהכל. אני מקווה שזאת רק התחלה של דרך. שימשיכו את המסורת ולא יוותרו על כדוריד נשים בארץ. ולא רק במכבי ראשון.
"הרמה של כדוריד הנשים עולה, והענף מושך קהל גדול יותר. הליגה צמודה ויש עניין רב. אני מרגישה שמדברים יותר על הקבוצה, וכיף לדעת את זה. לשמחתנו, נבנה פה משהו אחר".