מכבי ראשון לציון בכדורסל בדרך הבטוחה ללאומית, קבוצות הכדוריד מעיר היין כבר מזמן לא מה שהיו, אבל לראש העירייה רז קינסטליך יש גאווה חדשה. האמת, לכל תושבי העיר. ראשון היא מחזיקת הגביע בכדורסל נשים, והכל בזכות קבוצה אחת, שלא היה ברור לפני שלוש שנים אם בכלל תתקיים ועדיין מנוהלת תחת מפרק. כן, הפועל ראשון לציון היא הדבר הכי מרענן שיש לכדורסל הנשים להציע.
3 צפייה בגלריה
האדומות והגביע, ב'דרייב אין' בחמישי שעבר. "מועדון מספר 1 בארץ"
האדומות והגביע, ב'דרייב אין' בחמישי שעבר. "מועדון מספר 1 בארץ"
האדומות והגביע, ב'דרייב אין' בחמישי שעבר. "מועדון מספר 1 בארץ"
( צילום: טל שחר)
והחל מחמישי שעבר היא גם יכולה להתהדר בתואר ראשון, היסטורי. 12 קבוצות שונות זכו עד אז בגביע המדינה, והחבורה של זיו ארז נכנסה לרשימה המכובדת. מי אמר ש־13 הוא מספר שמביא מזל רע?

מאמן, מנכ"ל וגזבר

האיש שמאחורי ההצלחה ושמנצח על התזמורת הזו הוא כמובן ארז. לפני שלוש שנים לא היה ברור אם הפועל ראשל"צ תמשיך להתקיים. חוסר ודאות של ממש, על סף הפסקת פעילות. ליגת העל לנשים כבר התכוננה להיפרד מהמועדון הצעיר, אבל בלי אף תואר ברזומה. ואז הוא קם. האיש שגידל את כל הדור הצעיר בעיר החליט ברגע האחרון לקחת על כתפיו את המועדון, והחיה אותו מחדש.
ביום חמישי האחרון, רגע אחרי ה־69:77 על אליצור חולון בהיכל קבוצת שלמה (ה'דרייב אין'), כשהשחקניות הצטלמו עם הסרוויס, ארז עמד בצד. הוא לא רצה להפריע להן. נדרשו ניסיונות שכנוע מאסיביים, אפילו קצת דחיפות קלות, כדי להביא אותו לתמונה הקבוצתית. ככה הוא, צנוע. אבל מה נגיד, בכל הקשור לכדורסל, המטרות שלו בשמים.
"היום אנחנו המועדון מספר 1 בארץ", לא התבייש המאמן להצהיר בסיום. "אני מרגיש שמחה ובעיקר גאווה מהקבוצה הזו כי אצלנו הכל נבנה מלמטה. זה תואר של דרך, שלוש זרות טובות שהתחברו לישראליות שגדלו פה וזה כל הכיף. המועדון הזה מנוהל תחת מפרק במשך שלוש שנים. אני המנכ"ל, מנהל הקבוצה ומשכיר הדירות. ככה שזה באמת הופך את הכל ליותר מתוק".
3 צפייה בגלריה
סימס וציפל חוסמות את ג'ונס מחולון, בגמר
סימס וציפל חוסמות את ג'ונס מחולון, בגמר
סימס וציפל חוסמות את ג'ונס מחולון, בגמר
( צילום: טל שחר)
גם ראש העירייה עמד בסיום הערב קצת נבוך, עוד לפני שהצטרף אל הקבוצה בחגיגות הזכייה במסעדת ה'סוהו'. קינסליך היה תלמידו של ארז בגימנסיה הריאלית, והיה זה שבירך אותו. "אנחנו קוטפים את הפירות מהבנות שגדלו פה", אמר קינסטליך, "כשישב אצלי המפרק, אמרתי לו שלא אתן שיסגרו את הקבוצה, שאני רוצה קבוצה תחרותית והישגית, ואחרי שנתיים באמת אין צורך במפרק בזכות עבודה נכונה והתייעלות".
ואכן, מבט על הסגל של ארז מספר את הסיפור: תשע בנות מתוך ה־12 בגיל 20 ומטה, רובן עדיין לומדות בבית ספר תיכון. למעשה ה"מבוגרות האחראיות", אם תרצו לקרוא להן כך, הן שלוש הזרות, היחידות שנולדו במילניום הקודם: קריסטי בלוק, ג'ני סימס ודקייה כהן.
סימס היא ללא ספק ה־כוכבת הכי גדולה של כדורסל הנשים הישראלי. שחקנית שמאמנים ומאמנות פחדו להחתים אותה בקיץ - הפכה לבאנקר הכי גדול של האדומות ולמלכת הסלים ומדד היעילות של ליגת העל. בסיום העונה הסדירה נבחרה ל־MVP וגם בחמישי האחרון הוכתרה למצטיינת משחק הגמר.
על הדרך היא גם הקפטנית של ראשון לציון והייתה זו שקיבלה מידי הנשיא יצחק הרצוג ורעייתו מיכל את הגביע. "האמנתי כל הזמן שנזכה בגביע", צרחה סימס מאושר. "הדרך שבה הקבוצה הזאת עובדת, הדרך שבה השחקניות מחזיקות אחת את השנייה, ידענו שצריך לקחת משחק אחרי משחק ובסוף נגיע לאן שצריך".
3 צפייה בגלריה
ארז
ארז
ארז
(צילום: אבי מועלם)
סימס עברה כבר בכמה קבוצות בארץ הקודש, אבל בראשון לציון משהו התחבר. "מה השוני במשחק שלי משנים עברו בישראל? הקבוצה, לא יכולתי לבקש קבוצה טובה יותר, ויש לי מאמן מדהים. אי־אפשר להוסיף עוד מילים על הבנות פה - הן מרימות אותי כשצריך".

הדאבל של קארש

לא רק סימס כיכבה, גם הישראליות של ראשון, מעל כולן עדן ציפל והילה קארש. הראשונה היא הישראלית הבכירה של הקבוצה וגם שחקנית חמישייה בנבחרת ישראל. "מטורף, אין לי מילים וקשה להסביר", אמרה ציפל בסערת רגשות. "זה תואר של דרך של מועדון, עשינו היסטוריה. כולנו כמו משפחה, אני מסתכלת על זיו והוא מבין אותי ואני אותו".
ארז: "זה בהחלט רגע השיא בקריירה שלי. אני גם יודע שאם עדן תגיע ליורוליג ותהיה שם ה־MVP, זה יהיה רגע שיא גדול יותר עבורי".
קארש הייתה האקס־פקטור מול חולון עם 11 נקודות, במשחק שהזכיר לא פעם את אחותה הגדולה, דניאל, שחקנית נבחרת ישראל ורמת השרון.
"התרגשתי מאוד לפני המשחק, בכל זאת גמר גביע ואני רק בת 17", הודתה קארש. "אני עובדת מאוד חזק בחדר כושר עם איגי טאובר ומרגישה שהתחזקתי ורמת האגרסיביות שלי עלתה. בנוסף, זיו נותן לי את הביטחון לזרוק מתי שאני פנויה.
"אין לי מילים לתאר את גודל השמחה. לקחת תואר ולעשות היסטוריה במועדון שאני גדלתי בו זו הרגשה מדהימה", המשיכה קארש, שזכתה גם באליפות בתי הספר עם הגימנסיה הריאלית ועוד יכולה להוסיף גביע נוסף, במדי קבוצת הנערות א' של המועדון. "לסיים את העונה עם שלושה גביעים זה משהו שיהיה בלתי נתפס, אבל אני מאמינה שאנחנו כקבוצה שמשחקת כדורסל קבוצתי יכולות לעשות את זה".
7 על 13
הפועל ראשון היא הקבוצה ה־13 שזוכה בגביע המדינה בכדורסל נשים
כל 12 הישראליות בקבוצה גדלו בעיר ובמחלקת הנערות של המועדון
תשע מתוכן עדיין תלמידות תיכון
חלקן זכו בגביע המדינה עם נבחרת הגימנסיה הריאלית
לפני 3 שנים מונה מפרק לעמותה המנהלת
האמריקאית ג'ני סימס זכתה בתואר ה־MVP של העונה הסדירה והגמר
את חגיגות הגביע חגגו השחקניות במסעדת "סוהו" בעיר