החשבון מאוד פשוט - חידוש משחקי הליגה הלאומית תקוע לרוב הקבוצות כמו עצם בגרון. וכל זה למה? כי גם בימים כתיקונם הן מתקשות "לסגור את החודש", קל וחומר בכפוף למשבר הכלכלי שהביא איתו וירוס הקורונה, שעלול לשבש לחלקן גם את תקציב העונה הבאה.
הפועל ראשוןהפועל ראשון
הפועל ראשון לציון
(צילום: חן קלדרון)
אבל כגודל הכיס כך גודל הרגישות של המינהלת למצבן - הוחלט שהליגות המקצועניות יחודשו, וזהו. אז זה יקרה ביום שני הקרוב (20:00, שעה אחידה): הפועל ראשון לציון שנמצאת בעמדת זינוק מצוינת לליגת העל, תארח ב"הברפלד" את נועלת הטבלה, הפועל אשקלון; בני לוד ששקועה עמוק במקום ה־14, והתחזקה בפגרה במאמן ראובן עטר, תתארח בנס ציונה אצל בית"ר ת"א־בת ים, שרחוקה כדי נגיעה מהבטחת מקומה בבית העליון. שלוש קבוצות, שלושה חלומות שונים. השבוע יצאנו לבדוק כיצד השפיעה עליהן פגרת הקורונה, אם בכלל, ומה הן חושבות על ליגת הקיץ הצפופה והמזיעה שהפיקו במינהלת הליגה לכולנו

הפועל ראשון

תו זהב
דירוג: מקום 2
תוצאה אחרונה: הפועל רמת השרון, 1:1.
משחק הבא: הפועל אשקלון (בית)
מטרות: כרטיס העלייה (מקום 2).
לפני ואחרי: במהלך פגרת הקורונה אחמד שאעבן, אכרם שרייח וקלאודימיר פריירה הושעו מסגל הקבוצה, "בגין אי כיבוד חוזה ואי הסכמה למתווה הקיצוץ בעקבות משבר הקורונה", כך על פי המועדון. השחקנים גל לוי, עמית מוסרי, וובה בראון ודניאל תרועה חזרו מפציעות. במבחן היציבות הכללי, על אף הטלטלה, הכתומים זוכים בציון גבוה.
רמת מוטיבציה: בהפועל ראשון לציון לא יכלו לחכות עם הקאמבק למגרשים, אחרי הכל מצפה להם פוטו פיניש דרמטי במאבק על העלייה לליגת העל. ראשי המועדון היו מהתומכים הנלהבים בחזרה למגרשים. "אנחנו יודעים שהקשיים גדולים", אומר המנכ"ל משה דמאיו, "עבור חלקן הגדול של קבוצות הלאומית מדובר בנטל כלכלי עצום עד בלתי אפשרי, אבל בסופו של דבר, אני מודה שחשבנו קודם על טובתה של הפועל ראשון - ותמכנו".
משה דמאיומשה דמאיו
משה דמאיו
(צילום: אבי מועלם)
מקצה שיפורים: למרות התמיכה הגדולה, בראשון לא חפים מהסתייגויות. "אני חושב שהמתווה לא מספיק טוב", מודה דמאיו, "קשה מאוד אחרי פגרה של חודשיים לחזור לרוטינה של שני משחקים בשבוע. אפילו בגרמניה הגדולה, עם כל הידע והטכנולוגיה, סיימו את המחזור הראשון עם שמונה שחקנים פצועים. וכאן, בניגוד לאירופה, החום אדיר. אפילו דברים אלמנטריים כמו שימוש במגרשי אימון, מלווים בקשיים".
בשורה התחתונה: בהפועל ראשון על אף טלטלת הקורונה שמרו על יציבות מרשימה במושגים של הליגה הלאומית. השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא האם בעקבות קיצוץ התמיכה העירונית הצפוי, יש להפועל ראשון מה למכור בליגת העל? ומה הפטרון עמוס לוזון חושב על ההערכה (הלא בלתי סבירה) שבשל כך, הנטל הכלכלי על כתפיו רק ייגבר?

בית"ר ת"א־בת ים

תו חניה
דירוג: מקום 7
תוצאה אחרונה: הפועל פתח־תקוה, ניצחון 1:3
משחק הבא: הפועל בני לוד (בית)
מטרות: הבית העליון, מקומות 3-8
לפני ואחרי: ללא שינויים
רמת מוטיבציה: בית"ר תל אביב־בת ים התמקמה עוד לפני פגרת הקורונה באיזור הנוחות שלה, וניצחון אחד בלבד מבין שני המשחקים שנותרו בליגה הסדירה יכול להבטיח לה מעשית מקום בטוח בבית העליון של הליגה. "לאורך כל הפגרה רק רצינו ושאפנו לחזור לשחק", אמר השבוע עוזר המאמן של הקבוצה אבי אבינו, "אמנם אין לנו מאבקים גדולים בטבלה, אבל יש לנו דרך ומטרה - לקדם שחקנים צעירים ולשחק את הכדורגל הטוב שלנו".
מקצה שיפורים: בבית"ר קיבלו גם את מתווה החזרה בשמחה, כשהגדלת מספר החילופים היוותה אפילו בונוס גדול. "זה אמנם יסייע לנו להוריד מהעומס על השחקנים", אומר אבינו, "אבל גם ובעיקר יאפשר לנו לתת במה לעוד שחקנים צעירים שאנחנו מאמינים שיוכלו לפרוץ".
בשורה התחתונה: "בניגוד גמור לדימוי שלנו", מסכם אבינו, "אנחנו רוצים תמיד לשבור את השיאים של עצמנו, וזה אומר לנצח את כל תשעת המשחקים שנותרו עד הסוף".

בני לוד

תו אדום
דירוג: מקום 14
תוצאה אחרונה: הפועל רמת גן, הפסד 3:0
משחק הבא: בית"ר ת"א־בת ים (חוץ)
מטרות: מקום 13 ומעלה
לפני ואחרי: המאמן ראובן עטר החליף את סלימאן אזברגה.
בני לודבני לוד
בני לוד
(צילום: אבי מועלם)
רמת מוטיבציה: בני לוד נמצאת בעיצומה של סערה, כשהיא ניצבת במקום שמוביל למשחקי מבחן, ובמרחק 3 ו־5 נקודות מהפועל עפולה והפועל אשקלון שניצבות במקום האחרון והלפני אחרון. "מה שעברנו בשנתיים האחרונות זה משהו שהיה יכול לשבור מועדונים אחרים", אומר היו"ר חסן אלסנע אבו סלאמה, "אבל אנחנו עדיין כאן, נאבקים, ואני מאמין שעם ההצטרפות של ראובן עטר ההתלהבות רק תגדל".
ראובן עטרראובן עטר
ראובן עטר
(צילום: אבי מועלם)
מקצה שיפורים: "אנחנו מקבלים את ההחלטה של ההתאחדות ולא מערערים עליה", אמר היו"ר, "אבל אם זה היה תלוי בנו, הייתי נועל את הליגה. במצב הנוכחי אין באמת ערך ספורטיבי. אני חושב שהיה נכון להקפיא, להעלות שתי קבוצות ולהוריד שתיים, אבל הכסף ניצח".
בשורה התחתונה: בני לוד רק רוצה להבטיח את ההישארות שלה, וכמה שיותר מהר. "אם אנחנו ניקח נקודות בשני המשחקים הקרובים - נישאר בליגה, וזה מה חשוב", פוסק אבו סלאמה.