רחוב העצמאות בראשון לציון. 70 שנה אחרי | צילום שי אלבלינגרחוב העצמאות בראשון לציון. 70 שנה אחרי | צילום שי אלבלינג
רחוב העצמאות בראשון לציון. 70 שנה אחרי | צילום שי אלבלינג
(רחוב העצמאות בראשון לציון. 70 שנה אחרי | צילום שי אלבלינג)
אם ציפיתם שרחוב העצמאות יהיה בן גילה של המדינה, טעיתם. השבוע יצאנו לבקר ברחוב העצמאות בראשון לציון, וגילינו שבניגוד למדינה החוגגת 70 שנות עצמאות, רחוב העצמאות המקומי צעיר הרבה יותר. הוא נוסד רק בעשור האחרון, ולפי גיל כרונולוגי טרם הגיע לחטיבת הביניים.
הרחוב ממוקם בלב שכונה חדשה, נחלת יהודה, ומבוצעות בו פעולות בנייה שלב אחר שלב. בעבר היו בשטח עליו הוקם הרחוב שטחים חקלאיים של שכונת נחלת יהודה הוותיקה. לאחר שהחלה הפשרת קרקעות לבנייה נמכרו בו אדמות, והרחוב החל להיבנות עד לשלב הנוכחי, בו הוא מחבר בין רחוב דרך הציונות מצפון למרכז העיר.
חלק גדול של הרחוב, בעיקר בקטע הדרומי שלו, בנוי מבתים פרטיים חדשים: וילות מפוארות, שלצידן נותרו עוד כמה שרידים מימי נחלת יהודה הוותיקה – בתים פרטיים ישנים בני עשרות שנים, דבר שוודאי היה משמח את ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, שבערוב ימיו בחר לעבור לבקתה קטנה בשדה בוקר.
חלקו הצפוני של הרחוב בנוי מבנייני מגורים רבי קומות, בגובה של עשר קומות בחלק הקרוב לשכונת נחלת החדשה ולרחוב צלאח, עוד אחד מרחובותיה הוותיקים של נחלת יהודה.
רחוב העצמאות. כמה עולה דירת ארבעה חדרים? | צילום שי אלבלינגרחוב העצמאות. כמה עולה דירת ארבעה חדרים? | צילום שי אלבלינג
רחוב העצמאות. כמה עולה דירת ארבעה חדרים? | צילום שי אלבלינג
(רחוב העצמאות. כמה עולה דירת ארבעה חדרים? | צילום שי אלבלינג)
רוצים לגור בעצמאות? תיאלצו להיפרד מסכום ממוצע של כ-2.325 מיליון שקל עבור דירת ארבעה חדרים. מחירה של דירת חמישה חדרים מוערך בכ- 2.6 מיליון שקל.
לשם השוואה, מחיריהן של דירות מגורים בסדר גודל דומה בשכונות המערב הישנות של ראשון לציון, המרוחקות מאות מטרים בלבד משכונת נחלת יהודה, נמוך בצורה משמעותית. שוויה של דירת ארבעה חדרים מיד שנייה בשכונת אברמוביץ הסמוכה מוערך בסכום של 1.63 מיליון שקל ונכסים במחיר דומה ניתן למצוא גם בשכונה אחרת הקרובה לנחלת יהודה, שכונת כצנלסון, בה מוצעות דירות ארבעה חדרים למכירה במחיר של כ – 1.67 מיליון שקל.
הסיבה להפרש המשמעותי טמונה בכך כי רחוב העצמאות ממוקם במרכזה של שכונה חדשה, וכן משום שהוא בנוי ברובו מבתים פרטיים ואין בו חנויות או מתחם מסחרי.
עוד תמצאו ברחוב את בית הספר התיכון האזורי 'המעיין' מקיף י"ב, שתלמידיו זכו השבוע במקום ראשון בתחרות המהנדסים הצעירים בטכניון, מה שוודאי היה משמח את הנשיא הראשון, חיים ויצמן, חובב הכימיה והמדעים.
בנוסף יש ברחוב מרכז קהילתי ומספר פארקים, והוא ממוקם בקרבת מחלף ראשון לציון והכבישים מספר 4 ו – 431, נתון ההופך אותו למבוקש למדי. נראה שלא רק השם יוקרתי, אלא גם הרחוב. לתפארת מדינת ישראל.