עובדי מחלקת התברואה בראשון לציון, שעוסקים בפינוי פחי האשפה בעיר, מתלוננים שהם מתמודדים עם סיטואציות לא פשוטות, אך למרות התראות שהעבירו למנהלים הם זוכים להתעלמות. "יום אחד מישהו ייפצע ואז אולי יתחילו להתייחס אלינו", אומר אחד מהם.
סוחבים במדרגות ונופלים | צילום: פרטיסוחבים במדרגות ונופלים | צילום: פרטי
סוחבים במדרגות ונופלים | צילום: פרטי
(סוחבים במדרגות ונופלים | צילום: פרטי)
לדברי העובדים, מדי יום הם נתקלים במצבים לא נוחים ומבקשים עזרה, אבל לא מקבלים. "יש מקומות שבהם הפחים מלאים באשפה, שוקלים לפעמים יותר ממאה קילו, אבל הם נמצאים בתחילת גרם מדרגות", מספר אחד העובדים. "אנחנו צריכים לסחוב את הפחים בירידה מהמדרגות, משימה קשה שמסכנת אותנו, ואחר כך להעלות אותם בחזרה. ביקשנו כמה פעמים שיבנו לנו רמפה כדי שנוכל להוריד ולעלות את הפחים באופן מסודר, אבל לא מקשיבים לנו בכלל".
"אני עובד לפעמים במערב העיר ובימי ראשון אני סובל במיוחד", מספר עובד נוסף. "בעבר היה שם מספר רב של פחים, אבל החליפו אותם לסוגים שונים ומיון זבל. כתוצאה מכך יש פחות פחים רגילים ואנשים דוחפים לפחים הרגילים זבל עד שאין מקום, לכן הם שמים אשפה גם על גבי הפחים.
"בעקבות כך יש המון אשפה שנופלת לרצפה ואז מתלוננים עלינו שאנחנו לא מרימים. הבעיה העיקרית היא המדרגות: מקומות עם פחים מלאים שצריך להוריד ולהעלות כשהם מלאים, וזה שוקל המון. הגישה היא גם לא פשוטה והמדרגות שבורות, ככה שאפילו נפלתי כבר פעם אחת. פנינו והצפנו את הבעיה ולא התייחסו אלינו, זה לא מעניין אותם. אבל אין לנו ברירה, אנחנו לא יכולים לומר שום דבר כי מיד אומרים לי שזו העבודה ושאם אני לא רוצה אז שאלך הביתה".
מהעירייה נמסר בתגובה: "כל טענה של עובדים בדבר קושי בהוצאת הפחים נבדקת ומטופלת מול ועדי הבניינים למציאת פתרון נוח ובטיחותי. יחד עם זאת, לא בכל הבתים ניתן לבצע שינויים ולכן נדרשים העובדים לבצע את עבודת הפינוי באיטיות ובמשנה זהירות ומתודרכים בנושא על ידי ממונה בטיחות".