ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך | צילום: אבי מועלםראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך | צילום: אבי מועלם
ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך | צילום: אבי מועלם
(ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך | צילום: אבי מועלם)
שנה חלפה מאז הבחירות לראשות העירייה ולמהפך המפתיע שהגיע בעקבותיהן, אבל נראה שראש העירייה הטרי רז קינסטליך, שלמרות גילו הצעיר כבר הספיק למלא מגוון תפקידים כנבחר ציבור, עדיין לא התרגל לגמרי לתואר.
"האמת שזה מאתגר בצורה בלתי נתפסת", הוא מודה בשיחה מיוחדת. "זה תפקיד מאוד גדול ומחייב. שימשתי ממלא מקום וסגן ראש העירייה וחשבתי לעצמי שהכניסה תהיה רכה כי אני מכיר את המערכת, אבל מה שרואים משם זה לגמרי לא מה שרואים מכאן. עולם אחר לגמרי".
אבל לא צריך לדאוג לו יותר מדי, כי קינסטליך מעיד שלמרות כובד האחריות, הוא נהנה מכל רגע. כמעט. "בכל יום אני חוזר הביתה עם חיוך. למרות העומס והפגישות הרבות שאני עורך, לוחות זמנים צפופים וזה שלא הכל הולך כמו שאני רוצה, עדיין החזרה הביתה מלווה בסיפוק עצום".
מה הכי הפתיע אותך?
"בהתחלה חשבתי שכשאכנס כראש עירייה דברים יעבדו באופן מסוים, ופתאום גיליתי שלא. למשל שאני תלוי בהמון משרדים ממשלתיים. חשבתי לדוגמה שאם אני כראש עירייה ארצה לפתוח 40 גני ילדים נוספים זה יקרה בקלות וגיליתי שזה לא ככה, המערכת עבדה מהיום שנבחרתי ועד לפתיחת שנת הלימודים כדי שזה יקרה. כל יום הוא אתגר חדש".
אם היית מבין את הקושי, היית מוותר על חלק מההבטחות לפני הבחירות?
"לא. אני כל הזמן שואל את עצמי מה ההבטחה הבאה שאני צריך לקיים. אני יושב עם אשתי בסוף השבוע בבית ואנחנו מדברים: 'אוקיי, עכשיו נגענו בחינוך, עכשיו נעשה תחבורה כי הבטחתי'. מה שהבטחתי אלה דברים שידעתי שאני יכול ליישם, אבל זה תהליך. אי־אפשר לעשות הוקוס פוקוס. אני כן מקבל תגובות מאוד חיוביות ואנשים פונים אליי ואומרים שהם מרוצים ולעצמי אני אומר 'חכו, אתם לא יודעים לאן זה יתפתח ומה ההפתעות שמחכות לתושבי ראשון לציון".
קינסטליך. מסתכל קדימה | צילום: אבי מועלםקינסטליך. מסתכל קדימה | צילום: אבי מועלם
קינסטליך. מסתכל קדימה | צילום: אבי מועלם
(קינסטליך. מסתכל קדימה | צילום: אבי מועלם)
"לצמצם כוח אדם"
הוא איש חם ופתוח שמרבה לחייך, אבל נראה שהשנה האחרונה בתפקיד הבכיר בעיר עשתה את שלה. כששואלים אותו איזו מערכת עירונית מצא כשנכנס לתפקידו, הוא שוקל מילים. "אני אוהב לדבר על העתיד קדימה", משיב קינסטליך. "קיבלתי עובדים טובים במערכת, אבל צריך שינויים. היתה תחלופה ועוד תהיה תחלופה בעתיד. זו מערכת ענקית שצריך להטמיע בה את השינוי - שהתושב הוא הלקוח המרכזי. מבחינתי אין דבר כזה לחזור לפנייה של תושב אחרי שבוע או שבועיים, אלא רק תוך 24 שעות".
לשם המחשה, כחלק מהשינוי הוצב בלשכתו מסך שעוקב בזמן אמת אחרי הנעשה במוקד העירוני. "הבוקר ראיתי שיש שבע פניות שלא טופלו וביקשתי מהעוזר שלי לגשת ולבדוק מה קורה עם זה. המערכת צריכה להיות יעילה ולשים את התושב במרכז".
קינסטליך מזכיר את השדרוגים האחרונים באפליקציה העירונית והמעבר לעוד ועוד שירותים שניתנים לתושב מבלי שיצטרך להגיע לבניין העירייה, ובאופן מרומז מציין כי למהפכת השירות תהיה השפעה גם על המנגנון העירוני בעתיד. "כיום כ־52 אחוזים מתקציב העירייה הולכים לשכר העובדים - ירושה כבדה שקיבלתי. לצורך השוואה, בעיריית רחובות אלה 42 אחוזים ובעיריית חולון כ־30. אז אני לא אומר ללכת לקיצוניות, אבל יש עוגה לחלק ואני רוצה שפחות כסף ילך על תשלום שכר, כדי שהכסף הזה יחזור לתושב, שיקבל יותר בתחומי החינוך והתשתיות.
"יש לי אומץ לעשות את השינוי הזה", הוא מצהיר. "גם ועד העובדים יודע שיבוא יום שהפרה תפסיק לתת אם נעמיס עליה. כרגע 40 עובדים נענו להצעתנו לפרוש ואנחנו מצד שני גם לא ממהרים לקלוט מחדש, אלא מטילים על עובדים קיימים עוד תחומי אחריות".
יהיו שיגידו שיש כאן מניע אישי, כי רבים מהעובדים בחרו צד ופעלו לטובת דב צור במהלך הבחירות.
"כולם ראו שנבחרתי כנגד כל המנגנון. אחרי שנבחרתי אמרתי לכולם שאני לא בא לעשות חשבונות אישיים אלא בא לטובת המערכת. שמתי בצד את כל ההיסטוריה ויש דף חדש - מי שטוב יישאר. אנשים בעלי ניסיון אמרו לי לתת לכולם הזדמנות ולמרות שביום הראשון שלי בתפקיד חשבתי אחרת, היום אני יכול לומר שיש עובדים טובים שאין שום סיבה שאחליף אותם".
ולמרות זאת אתה עדיין לא מרוצה. למשל בכל מה שקשור לניקיון העיר.
"נכון, אני לא בת יענה. אני לא מאמין בסקרים כאלה ואחרים אלא חי את השטח. אני נפגש עם אנשים כל הזמן ושואל מה דעתם. בערב חג עצרתי ליד תושבים ושאלתי מה הם חושבים וכשאני שומע כמה פעמים 'לא מספיק' אז ברור לי שיש בעיה. גם ברשתות החברתיות יש תלונות ואנחנו מטפלים בזה, למרות שאלה שמלינים הם קומץ מינורי שהתלוננו עלי גם כשהתמודדתי מול צור. הבעיה היא לא גדולה, אבל יש בעיה של ניקיון. אנחנו בדיוק בעיצומו של תהליך מול חברות שונות בתחום הניקיון. ביקשנו הצעות לפתרונות כיצד לנקות את העיר בצורה טובה יותר. בקרוב יתחיל תהליך שבסופו הרחובות יהיו מצוחצחים".
עוצר לתשאל תושבים
למרות הביקורת שיש לו וטענות שנשמעות מצד תושבים, קינסטליך סבור שהשינויים בשנה הראשונה של כהונתו כבר מתחילים להראות סימנים בשטח. "שלושה עקרונות חשובים שאני מוביל הם שקיפות, שיתוף הציבור ושירות לתושב ואני מרגיש שהצלחנו לגרום לציבור בעיר לתת בעירייה הרבה יותר אמון. פעם התושבים היו מסתכלים על העירייה כגוף שהוא נטל שצריך לשלם לו חשבונות ופתאום הם חושבים אחרת וזה מגובה בסקרים פנימיים שאנחנו עורכים. בתקופה כזו קצרה זה הישג עצום ואני לא מדבר על שאר ההצלחות כמו הורדת מספר הילדים ברוב המוחלט של גני החובה ל־29-28. גם תחום החניה הוא דבר שהשקענו בו תשומת לב - הוספנו 1,150 חניות חדשות בכל השכונות הוותיקות ואנחנו עדיין בהליך מיפוי לפינוי חניות".
קינסטליך. יש תוכניות שהוקפאו | צילום: אבי מועלםקינסטליך. יש תוכניות שהוקפאו | צילום: אבי מועלם
קינסטליך. יש תוכניות שהוקפאו | צילום: אבי מועלם
(קינסטליך. יש תוכניות שהוקפאו | צילום: אבי מועלם)
מאז שנכנסת לתפקיד הקפאת מספר תוכניות, כמו הארנה שכבר הושקעו בה 25 מיליון שקל. זה לא בזבוז כספי ציבור?
"התוכניות לא בוטלו אלא הוקפאו בשלב זה. מדינת ישראל נתנה ברשויות אחרות מספרים הרבה יותר גבוהים לתוכניות לאומיות ולכן אין שום סיבה שהעירייה תיקח על עצמה השקעה של 90 אחוזים בארנה. כשתקום ממשלה חדשה ויהיה עם מי לדבר, נוכל להמשיך. מאז שנבחרתי המדינה בקיפאון וזה קשה מאוד. אני יושב עם שר תחבורה וסוגר שקו הראשונים יחזור או שיהיה עוד נתיב נסיעה בגשר ראשון ואז פתאום מתחלף שר ואין עם מי לדבר כי סדר העדיפויות שלו שונה".
המצב הכללי פוגע בתושב ישירות?
"בוודאי. קח למשל את סוגיית אגם ראשון. מדובר בפרויקט סביבתי שלם. זה לא רק פנינת הטבע, אלא מאגר שאליו מתנקזים כל מי הנגר, עוברים שם טיהור ואיתם אנחנו משקים את כל מערב העיר. בתקופת מאיר ניצן נחתם הסכם של תעריף מסוים על המים ופתאום ברשות המים מבקשים מאיתנו תעריף הרבה יותר גבוה, זהה לזה של מים מתוקים. מדובר במיליוני שקלים ואין לי שר להתנהל מולו. אז כרגע אני מאיים וסוגר את המתקן ודורש שבתעריף שמבקשים יספקו לי מים מתוקים והאגם בינתיים נפגע. או למשל בתחום החינוך, אם אני רוצה להקים בתי ספר בשכונות החדשות שמתאכלסות, אין עם מי לדבר. בדקה ה־90 פתחנו בית ספר בשכונת רקפות. אני רוצה לבנות כבר כיום עוד מוסדות חינוך לטובת אכלוס עתידי, אבל זה תקוע. מה אני אגיד לתושבים עוד שנתיים? שהיתה בעיה עם הממשלה? הרי זה לא מעניין את התושב".
"אין כפייה דתית"
בלשכתו של קינסטליך מוצב על מדף צילום שבו הוא נראה בפגישה אישית עם הרב קנייבסקי, שזוכה להערכה מצד מאות אלפי חסידים. למביט מן הצד המראה של קינסטליך חבוש כיפה לצד הרב הנערץ, עלול להיראות מעט מוזר. "אני מגיע מבית מסורתי ואני אדם מאמין, שומר כשרות, הפרדה בין בשר וחלב. נפגשתי עם הרב אחרי הבחירות וזה היה מדהים. בדרך כלל הוא מקבל אנשים לזמן מאוד קצר ופתאום הוא יושב איתי דקות ארוכות, מדבר איתי ושואל שאלות".
קינסטליך והרב קנייבסקי| צילום רפרודוקציה: אבי מועלםקינסטליך והרב קנייבסקי| צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
קינסטליך והרב קנייבסקי| צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
(קינסטליך והרב קנייבסקי| צילום רפרודוקציה: אבי מועלם)
תחת כהונתך יש תחושה שמשהו בסטטוס קוו השתנה. מדברים בגלוי על תחבורה בשבת והפעילות של הקהילה הגאה פורחת למורת רוחם של הדתיים.
"אני חושב שמאז שנבחרתי הציבור החרדי והדתי מאוד מרוצה. יש תקציבים, שיפוץ מוסדות, פתיחת מקוואות. אני מאמין שצריך לספק לכל אוכלוסייה את הצרכים שלה. אלה תושבים ואלה תושבים. הגישה שלי היא לא לשבור את הסטטוס קוו. הוא מצוין ולכן אין סיבה לעשות שינויים. אני גם לא חושב שהחילונים מרגישים שיש כאן כפייה דתית".
לראות את אמא בוכה
מערכת הבחירות האחרונה היתה רווית יצרים והגיעה לעתים לפסים אישיים. קינסטליך עצמו נפגע כאשר פורסם סרטון שבו קרובת משפחתו נשמעת מתנגדת לבחירתו.
"הדבר הכי קשה עבורי במערכת הבחירות היה לראות את אמא שלי בוכה", הוא אומר. "כל השאר באמת שלא היה אכפת לי. זו היתה נקודת שפל. לנצל את הסכסוך המשפחתי הזה, בידיעה שדורסים אדם מבוגר לתועלת בחירות זה דבר קשה מאוד. שכל אחד יעשה את חשבון הנפש שלו. אנחנו בימים של חשבון נפש ויש כמה אנשים שצריכים לעשות אותו. ההורים שלי הם קודש הקודשים עבורי".
היה רגע שחשבת שהמחיר לא שווה?
"בסופו של דבר החיוך של ההורים שלי לאחר הניצחון שלי היה שווה, אבל כשהייתי בתוך הסיטואציה אמרתי לעצמי שזה לא שווה. דמעה אחת של אמא שלי לא שווה שום דבר".
אתה מספיק לבלות עם המשפחה?
"אני מנסה לנצל כל רגע פנוי עם המשפחה. שישי ושבת זה קודש הקודשים עבור אשתי והילד. בינתיים לא יוצא לי לאסוף אותו מהגן, אבל אני מניח שעוד קצת זמן, כשאסיים את הלמידה של המערכת ואדאג שהכל ישוט לבד, אז אוכל להתפנות גם לזה".
5 דברים שאולי לא ידעתם על ראש העירייה:
הוא חזר לשם המשפחה המקורי לפני שעוברת לבקשת סבו.
הוא מסתפר אצל אותו ספר מאז גיל שש.
הוא שומר תמיד בצד שמאל של הז'קט מזכרת שקיבל מסבתו - מטפחת שהיתה שייכת לאמה נספתה בשואה.
הוא מקפיד לבלות בבוקר עם בנו ריף, שנקרא על שם סבתא שיפרה ז"ל.
רב מקובל הודיע לו שהוא הולך לזכות בבחירות.
קינסטליך בחוף ראשל"צ | צילום: אבי מועלםקינסטליך בחוף ראשל"צ | צילום: אבי מועלם
קינסטליך בחוף ראשל"צ | צילום: אבי מועלם
(קינסטליך בחוף ראשל"צ | צילום: אבי מועלם)
הסוגיות הבוערות לפי קינסטליך
חינוך
"כיום אנחנו נמצאים במקום טוב, אבל לא מוביל. כשאני אומר חינוך זה לא רק ציונים. אמרתי לצוותים בתחילת שנה שאני לא מחפש רק ציונים גבוהים, כי לדעתי חינוך זה לדעת לחנך, להפוך לבני אדם טובים ולהאמין בכל ילד.
תחבורה ציבורית
"העיר נמצאת מאחור בנושא וצריך שיפור. 'מהיר לעיר' זו תוכנית מדהימה, אבל דרושה תוכנית כוללת לכל העיר ולא בחלקים".
רכבת קלה
"צריך רכבת קלה, השאלה אם כפי שתוכנן או כ־BRT, רכבת חשמלית שלא צריכה מסילות ויכולה להועיל לא פחות".
תעסוקה
"עיר שעוד מעט תהיה השלישית בגודלה, חייבת שתהיה בה תעסוקה ובשפע. אני מעודד מאוד יזמים וקבלנים שיקימו משרדים לתעסוקה. אני נלחם שראשון לציון תהיה מטרופולין התעסוקה הבא של ישראל ואני עובד על זה בכל הכוח".
חוף הים
"יש לנו רצועת חוף של פחות מקילומטר. כבר הגענו להבנות מול גורמי הביטחון שהצבא יקפל את מטווח 24 וישחרר לנו רצועת חוף של שלושה ק"מ וחצי. וכשזה יקרה יהיו לנו בעיר בתי מלון ותיירות".