המורשעים. צילום: מוטי קמחיהמורשעים. צילום: מוטי קמחי
המורשעים. צילום: מוטי קמחי
בית משפט המחוזי בלוד גזר הבוקר (יום ב') עונשים של בין 17-6 שנות מאסר על ארבעה אזרחי אריתריאה, שהורשעו בפברואר האחרון באונס קבוצתי של אישה בשנות ה-30 לחייה בראשון לציון לפני ארבע שנים. כך פורסם באתר ynet. שניים מהנאשמים הורשעו גם בחטיפתה של האישה, שאותה אנסו בזה אחר זה בבניין בעיר.
הארבעה הם אמנאל טקיה, טקאלי גברו, אטקלה אבטרמרים ואפרים קידנה ונגזרו עליהם עונשים של 17, 15, 14 ו-6 שנות מאסר. נאשם חמישי, קינדה טדסה, שהורשע במסגרת הפרשה באישום נפרד, מרצה עונש של 14 שנות מאסר.
עורך הדין יעקב שקלאר, המייצג את אחד המורשעים בפרשה, התייחס לגזר הדין: "הפרשה לא פשוטה. הלקוח שלי טען מההתחלה שהוא חף מפשע ושהוא נקלע לאותו מקום באופן חסר מזל, ובמקרה הביאו את המתלוננת לחדרו. אני יודע שזה נשמע כעת מופרך, אבל בהתחשב בנסיבות נגיש ערעור. הלקוח שלי עומד על חפותו גם היום".
עורך הדין איתי בן נון, המייצג מטעם הסנגוריה הציבורית את הנאשם שקיבל שש שנות מאסר אמר: "בית המשפט קיבל את עמדתנו לפיה חלקו של הנאשם שאני מייצג שולי ביותר ביחס לנאשמים האחרים, גם העונש שנגזר עליו נמוך ביחס לאחרים. הוא לא השתתף במעשה הבעילה כלל. בית המשפט קיבל את עמדתנו לפיה הוא הציל את חייה של המתלוננת, כאשר בשלב מאוחר יותר נכנס לחדר כשהיא ניסתה לקפוץ מהחלון ולשים קץ לחייה. הוא מנע זאת - אחרת יכול היה להיגרם נזק חמור הרבה יותר".
האונס הקבוצתי התרחש ב-2015 בבניין בראשון לציון, שבו התגוררו מרבית הנאשמים, ובמסעדה הסמוכה אליו. הנאנסת וגבר נוסף חזרו מבילוי במועדון והגיעו למסעדה הסמוכה לבניין - שם היו הנאשמים. החמישה התקהלו סביב השניים ונגעו באישה חרף בקשותיה שיחדלו.
בשלב מסוים ניצלו הנאשמים נתק זמני שנוצר בין הנאנסת לאדם שהיה עימה וחטפו אותה אל חדר בבניין שבו התגוררו. האישה הייתה באפיסת כוחות והתקשתה לתפקד בשל השפעת אלכוהול. היא הוחזקה בחדר כשכל אחד מחמשת הנאשמים אונס אותה ומבצע בה מעשים נוספים. מכרה של המתלוננת, שחיפש אחריה, הגיע למקום שבו היו הנאשמים, שטענו כי הם אינם יודעים היכן האישה נמצאת.
במהלך ניסיונותיה להיחלץ ניסתה האישה בין היתר לקפוץ מהחלון, אך ללא הצלחה. כשצעקה וקראה לעזרה שמע אותה הגבר שאיתו הגיעה למקום. הוא פתח את דלת החדר שבו הייתה, והשניים עזבו יחד את המקום. כתוצאה מהאונס נחבלה האישה בגופה ונזקקה לטיפול רפואי. היא מצויה במצוקה נפשית קשה מאז האירוע.
השופטים, בראשות השופטת רות לורך, קבעו בהכרעת הדין: "ההתרשמות היא כי מדובר במתלוננת אמינה, תמימה ועדינה, רגישה לתוצאות תלונתה שהביאה למעצר הנאשמים, המבקשת לדייק ולא להכפיש או להפליל. ניכר כי הפרטים שהיא בטוחה בתיאורם משקפים אירוע קשה שחוותה ואשר תוצאותיו ניכרות בה. זיכרונה של המתלוננת, שהייתה נתונה תחת השפעת אלכוהול, הינו חלקי, ואינו משקף את כל שחוותה. ואולם, ניתן להשלימו באמצעות ראיות אחרות, חלקן אובייקטיביות".
פרסום ראשוני: 14:26 , 22.07.19