באמצע חודש אפריל האחרון, בשעות הצהריים החמות, הגיעו כמאה בני נוער צעירים לחוף הים של ראשון לציון במטרה לחגוג את תחילת עונת הרחצה וליהנות מהשמש המחממת.
בני הנוער, תושבי העיר וכאלה המתגוררים מחוצה לה, הגיעו כשהם חמושים בעשרות רבות של בקבוקי אלכוהול שרוקנו עד תום. עדות למסיבה הפרועה היתה ערימת בקבוקי הזכוכית הרבים שנאלצו עובדי הניקיון לפנות מהחוף. אלכוהול עשה את שלו, ולאחר שנזרקו כמה מילים לעבר צעירה ששהתה במקום, התפתחה תגרה המונית בין חבורות הצעירים, שהתפתחה מהר מאוד לקרב סכינים. האירוע הסתיים בעצורים, תיקים במשטרה ופצוע דקירה קשה שמאושפז עד היום בבית החולים.
מפטרלים בחוף. צילום: החברה לביטחוןמפטרלים בחוף. צילום: החברה לביטחון
מפטרלים בחוף. צילום: החברה לביטחון
(מפטרלים בחוף. צילום: החברה לביטחון)
בעקבות אותו אירוע ושורת אירועים דומים שהחלו בשתיית אלכוהול, החליטו בעיריית ראשון לציון להסיר את הכפפות ולהגביר בקיץ הקרוב את האכיפה בחוף הים ובאזורים הסמוכים לו. "אלכוהול, לכלוך, אי־שמירה על הניקיון והפרת השקט על ידי מוזיקה רועשת - כל אלה לא יהיו בחוף הים", אומרים בעירייה. "מי שינסה אותנו יצטרך לשלם דרך הכיס או אפילו חמור מזה".
נא להתנהג בהתאם
"קיבלנו החלטה לייבש את חוף הים שלנו מאלכוהול", מכריז מחזיק תיק החברה לביטחון מקסים בביצקי. "היו יותר מדי קטטות בחוף בגלל האלכוהול ואנחנו החלטנו שאנחנו לא רוצים יותר אנשים שיכורים ואלימים אצלנו בחוף הים".
לדברי בביצקי, ההחלטה להקדיש משאבים לאכיפה וענישה ופחות להסברה נובעת מכך שרבים מהמבלים שמגיעים לחוף הם כלל אינם תושבי ראשון לציון. "החוף שלנו הוא מרכזי ומערים רבות באים אלינו, ולכן כל קמפיין הסברתי שנעשה בעיר אינו רלוונטי עבור מבקרים מחוץ לעיר כי הם ממילא לא נחשפים אליו", הוא מסביר. "התוצאה של זה היא כמות רבה של אנשים שפשוט לא אכפת להם ומרשים לעצמם להתנהג כפי שהם מתנהגים, תוך הטרדה של רוחצים ומבלים אחרים. את זה בדיוק אנחנו מבקשים לעצור. מעכשיו מי שלא יידע להתנהג כראוי ולפי הכללים, יצטרך לשלם על זה".
1,800 בקבוקי אלכוהול
באגף הסדר והביטחון מבקשים להמחיש עד כמה נושא שתיית האלכוהול בחוף העירוני הוא לא תופעה שולית. נתון מפתיע שבביצקי חושף וממחיש את גודל הבעיה, מגלה כי רק בסוף שבוע שעבר שפכו הפקחים העירוניים לא פחות מ־1,800 בקבוקים של אלכוהול. "מי שחושב לבוא עם אלכוהול לחוף צריך לדעת שאו שהוא משאיר אותו בבית שלו או שהוא יצטרך לראות את האלכוהול הזה נשפך מול עיניו".
לדברי בביצקי, האכיפה הנוקשה רק החלה, אבל כבר מרגישים תוצאות בשטח. "אני כבר רואה את התוצאות של האכיפה כי פחות אנשים באים עם אלכוהול לחוף ומאז בינתיים גם לא נרשמו קטטות של שיכורים".
מלבד האלכוהול, שוטרי התחנה המקומית ופקחי החברה לביטחון מתמודדים גם עם בעיות אחרות בחוף הים כמו ריבוי של משתמשים בסמים קלים שהפכו ליותר זמינים ויש מי שמרגיש שבשל כך גם לגיטימיים לעישון במקומות ציבוריים.
"יש המון תפיסות של סמים קלים כי אנשים כבר לא חוששים מאחר וזה לא הופך מיד לרישום פלילי", אומרים גורמים בחברה לביטחון. "אנחנו מחרימים את החומרים ונותנים דוחות. גם סכינים נתפסו בתיקים של רוחצים אבל זה כבר עובר ישירות לטיפול המשטרתי.
בנוסף לכל אלה ישנה אכיפה מוגברת על מנת לשמור על השלווה של חוף הים. על בתי עסק למשל נאסר להוציא רמקולים ולהשמיע מוזיקה בקול רם וגם מתרחצים שהיו נוהגים להגיע עם רמקולים ולשיר קריוקי או להאזין למוזיקה כבר אינם מורשים לעשות זאת".
קינסטליך| צילום: אבי מועלםקינסטליך| צילום: אבי מועלם
קינסטליך| צילום: אבי מועלם
(קינסטליך| צילום: אבי מועלם)
"אני מבטיח שחופי ראשון לציון יהיו הכי ידידותיים ובטוחים למשפחות ולצעירים", מתחייב ראש העירייה רז קינסטליך, שהוביל יחד עם בביצקי את ההחמרה באכיפה. "לקחנו את הנושא הזה כמשימה, יחד עם המשטרה. אנו פועלים גם במישור ההסברתי וגם במישור האכיפתי. הנחיתי את הגורמים הרלוונטיים לטפל בכל הפרת חוק על מנת להבטיח איכות והנאה בבילוי בחוף הים. במסגרת זו החלטנו על שורה של צעדים כך שהבילוי בחוף הים יהיה חוויה לכל המשפחה כמו ביטול מתחם המנגלים, שלא פעם הושאר מלוכלך על ידי מבקרים, והקמנו מתחם כושר פתוח הגדול בעיר. בנוסף, אנו לפני שידרוג של הטיילת ובשבוע הבא עם יצאת התלמידים לחופש נרחיב את שעות ההצלה עד שמונה בערב או החשכה, מהלך שמרחיב את שעות הפעילות ובכך מקל על העומס בחוף הים".
"מה רע בקצת בירה?"
אך מטבע הדברים, יש גם מי שפחות מרוצה מהיד הקשה שמפעילה העירייה וטוען כי מדובר בהתנהלות שעלולה להשיג דווקא את המטרה ההפוכה, "ההחלטה למנוע אלימות של שיכורים בחופים היא מבורכת אך צריך לנהל אותה עם מחשבה", אומר ירון קמיאנסקי, תושב העיר שנוהג לבלות בים. "אני וחבריי אוהבים להגיע בסוף השבוע לחוף עם בקבוקי בירה, מעט בקבוקים ולא כמות שיכולה לגרום לשיכרות. שתייה של בירה קרה בחוף היא חלק מהחוויה ואם לא ייתנו להכניס אז אנשים ייאלצו ללכת לאיזה פאב או מסעדה סמוכה ולרכוש שם במחיר גבוה. ברור לכל מי שאוכף את החוק ששניים או שלושה בקבוקי בירה הם לא אותו דבר כמו מי שמגיע עם בקבוקי וודקה של 30 אחוז אלכוהול".
"ההוראה לשפוך אלכוהול מתייחסת לכל הסוגים, גם בקבוקי בירה", מבהיר בביצקי. "מי שרוצה לשתות יכול ללכת לפאבים הסמוכים, שם המחיר אמנם גבוה יותר, אבל זה ערבון לכך שצריכת האלכוהול תהיה נמוכה יותר. בנוסף, קטינים לא יכולים לרכוש בירה בפאבים וזה גם מרכיב חשוב בהקטנת האלימות".
למרות זאת מדגיש בביצקי כי לפקחים יש גם שיקול דעת. "אם משפחה תבוא לחוף הים עם בקבוק בירה בודד אף אחד לא ייקח אותו". מנגד, יש מי שתומך. עדי זוהר, תושבת העיר שמרבה להגיע לחוף הים מצטערת שהמצב כיום מחייב את הקשחת האכיפה, "אני חושבת שבגלל שילד כמעט נדקר על ידי שיכורים בים עדיף להגביל את האלכוהול. שמש ואלכוהול לא הולכים טוב ביחד וחוף הים הוא לא פאב ובאות אליו משפחות. חבל שהגענו למצב הזה שזה מחייב".
גם גלי ברדה שמרבה להביע יחד עם בני משפחתה לחוף תומכת, "אני בעד הגברת האכיפה בחוף בנושא אלכוהול. כמות האלכוהול שבני נוער ואנשים בכלל שותים היא ענקית ויכולה להביא לתגרות, כי כשכמות גדולה של אלכוהול זורמת בדם הראש לא ממש עובד. אם זה מה שיעצור את האלימות שיכולה להתפרץ עקב שתייה מופרזת אני בעד. בנוסף, באי החוף צריכים לדעת גם לנקות אחריהם ולצערי זה לא קורה ולא קרה עד היום".