המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה במינהל לשילוב חברתי מקיימת בכל שנה פעילות נרחבת במסגרת תוכנית "פרח לניצול". כ-9,000 ניצולים מתגוררים בראשון לציון, בהם כ-2,000 מטופלים בידי המינהל לשילוב חברתי בשל בעיות כלכליות או חברתיות איתן הם מתמודדים.
בזכותם אנחנו כאן. ניצולים בראשון לציון, צילום: דוברות עיריית ראשל"צבזכותם אנחנו כאן. ניצולים בראשון לציון, צילום: דוברות עיריית ראשל"צ
בזכותם אנחנו כאן. ניצולים בראשון לציון, צילום: דוברות עיריית ראשל"צ
(בזכותם אנחנו כאן. ניצולים בראשון לציון, צילום: דוברות עיריית ראשל"צ)
כדי להפיג את הבדידות בעיקר בסופי שבוע, בחגים ובמועדי ישראל, הקימה העירייה קו חם ייחודי שמורכב ממתנדבים, בהם גם ניצולי שואה, שמתקשרים לניצולים אחרים, משוחחים איתם ומנעימים את זמנם.
אחת המתנדבות היא סילביה ליבוביץ (90), שהיתה ילדה בתקופת השואה ועלתה לארץ אחרי המלחמה. היא הקימה משפחה והיום יש לה כבר שלושה נינים.
"כשאני מגיעה לעירייה ומדברת עם אנשים שעברו גיהינום כמוני ויותר אני רק רוצה לחבק אותם", סיפרה ליבוביץ. "אני מרגישה שאני באמת מצליחה לעזור ולפעמים כל מה שצריך זה שמישהו יקשיב. אני מודה מקרב לב על ההזדמנות להתנדב".
סגן ראש העירייה מוטי עג'מי, המחזיק בתיק שילוב חברתי, הסביר כי "דווקא מתוך המקום המשותף הם מצליחים להגיע אליהם, בתוך חוויות שלעיתים מורכבות. יום הזיכרון לשואה ולגבורה מעלה באופן קבוע על סדר היום גם את מצבם הכלכלי והחברתי של ניצולי השואה החיים בקרבנו.
"ואכן לצערי המדינה שלנו לא השכילה לחלק נכון את המשאבים על מנת לסייע לשורדי השואה שצריכים לשרוד גם את המציאות העגומה של ישראל 2019.
נותנים חיבוק. עג'מי, צילום: דוברות עיריית ראשל"צנותנים חיבוק. עג'מי, צילום: דוברות עיריית ראשל"צ
נותנים חיבוק. עג'מי, צילום: דוברות עיריית ראשל"צ
(נותנים חיבוק. עג'מי, צילום: דוברות עיריית ראשל"צ)
"במינהל לשילוב חברתי הוכחנו שאפשר אחרת ולאורך כל השנה אנו עובדים עם מתנדבים רבים שאומרים לניצולים את הדבר החשוב ביותר בעיני: לא שכחנו. בזכותכם אנחנו פה. אני שומע מניצולי השואה שהחיבוק הזה שהם מקבלים מתושבי העיר מצליח להיות משמעותי עבורם ולתת משמעות אמיתית".
תושבים המעוניינים להתנדב בקרב ניצולי שואה מוזמנים ליצור קשר עם המחלקה לעבודה קהילתית בטלפון: 03-9689909.