דווקא בחודש בו ציין העולם את המאבק באלימות נגד נשים, התקבלה החלטה מעוררת מחלוקת בבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון: גבר אלים יוכל לחזור ולהתגורר בבית גרושתו, למרות שריצה בעבר עונש על כך שהיכה אותה.
צילום המחשה: shutterstockצילום המחשה: shutterstock
צילום המחשה: shutterstock
(צילום המחשה: shutterstock)
השופטת רבקה מקייס קבעה כי בשל היותו של הגרוש בעל זכויות בנכס בו מתגוררת האישה ולמרות החלטה שיפוטית מאז 2015 שבה נאסר עליו להתגורר במקום, הוא יוכל לחזור בימים אלה ולשהות במרתף הבית. מדובר במרתף שהינו חלק בלתי נפרד מהבית עם כניסה וחצר משותפות, עובדה שעלולה לייצר חיכוך בין בני הבית לגרוש.
הגרוש הוא תושב חוץ לא יהודי, ובשל היותו עבריין שריצה בעברו עונש מאסר באירופה לא קיבל עד היום תעודת זהות ישראלית. מאז גירושי בני הזוג לפני חמש שנים, האיש גם נמצא לכאורה בארץ ללא אשרה. בעבר הוא הורחק מהבית מספר פעמים בשל אלימותו כלפי האישה ובני הבית האחרים.
במהלך ההליך המשפטי בין בני הזוג, קבעה השופטת כי הגרוש לא ישלם מזונות. האישה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי, שקיבל את הערעור, והפך את החלטת השופטת. הגרוש בחר לפנות שוב לשופטת וטען בפניה כי אין בידו גם לשלם מזונות וגם לשכור בית, וכי יש לו זכויות רשומות משותפות על הבית ממנו הוא מורחק מזה חמש שנים.
צילום: ארצי חלפוןצילום: ארצי חלפון
צילום: ארצי חלפון
(צילום: ארצי חלפון)
בהחלטתה ציינה השופטת כי היא סבורה כי אין במגורים של הגרוש במרתף, והוסיפה כי מדובר באי נוחיות מינורית. זאת, למרות שעדים שהם בני משפחה ומקורבים, שהובאו בפני בית המשפט, העידו על אופיו האלים של הגבר.
השופטת מקייס עלתה לכותרות בעבר לאחר שלפני כעשר שנים הקימו מספר גברים קבוצה בשם "נפגעי מקייס", שאספה נגדה עשרות תלונות רשמיות ובקשות לפסילתה, וזאת בטענה כי היא נוקטת יחס מפלה דווקא מול הגברים המובאים בפניה.
החודש מצוין היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים. מנתוני דוח האלימות השנתי שמפרסם ארגון ויצ"ו עולה כי בשנת 2018 נרצחו בישראל 21 נשים על רקע אלימות במשפחה. מדובר בעלייה של 18% בהשוואה למספר הנרצחות בשנת 2017 כולה.
מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה: "מדובר בתיק משפחה, אשר על פי דין מתנהל בדלתיים סגורות וחל חיסיון על כל ההליכים בו. לפיכך לא נוכל להגיב לגוף הדברים. לצד זאת נבקש להדגיש כי ככלל שופטי בתי המשפט לענייני משפחה אמונים על ניהול הליכים בסכסוכים רגישים ביותר והחלטותיהם ניתנות מתוך היכרות מעמיקה עם פרטי הסכסוך על כל מורכבותו. למותר לציין כי ככל שמי מהצדדים סבור שנפלה טעות בהחלטת בית המשפט, פתוחה בפניו הדרך לפנות לערכאת הערעור".