בימים אלה יוצא לדרך פרויקט חדש להקמת גינה קהילתית ברחוב ביל"ו אשר תשרת את דיירי הרחוב ואת דיירי הרחובות הסמוכים. הגינה הקהילתית תוקם על ידי התושבים בליווי עיריית ראשון לציון ותטופח על ידם ועל ידי דיירי "בית ימימה" המתגוררים ברחוב. העירייה מזמינה את התושבים להירשם, לקחת חלק בהקמת הגינה ובהחלטה על אופייה וייעודה של הגינה.
בשנים האחרונות הוקמו מספר גינות קהילתיות ברחבי העיר כאשר מטרתן להוות מרחב למפגש חברתי סביב התנסות בעבודת אדמה, גידול ואכילת ירקות טריים לצד הנאה משדה יבולים שכונתי שאינו אופייני למרחב עירוני.
גינה אקולוגית ברמת אליהו | צילום דוברות עיריית ראשל"צגינה אקולוגית ברמת אליהו | צילום דוברות עיריית ראשל"צ
גינה אקולוגית ברמת אליהו | צילום דוברות עיריית ראשל"צ
(גינה אקולוגית ברמת אליהו | צילום דוברות עיריית ראשל"צ)
בנוסף לגינות השכונתיות, אגף הנוער והצעירים בעירייה הקים מספר גינות קהילתיות שמטופחות על ידי הנוער במסגרת מחויבות אישית. כמו כן, בשנים האחרונות, בשל הביקוש הרב, יזם אגף איכות הסביבה בעירייה קורס להקמה ותפעול גינות קהילתיות.
אחת הגינות הקהילתיות הבולטות בעיר היא הגינה הקהילתית ברמת אליהו שהצליחה לגבש את תושבי השכונה. הקמת גינה קהילתית בשכונה היתה יוזמה של תושב השכונה, אפרים נגאה, שחיפש דרכים יצירתיות לחבר בין העולים הוותיקים מאתיופיה לעולים החדשים המתגוררים בשכונה, שתי קבוצות שהיה ביניהן נתק. הגינה אכן עשתה את שלה, וכיום שוררים בין שתי קבוצות העולים קשרי קהילה ענפים ומאוחדים.
יתרה מכך לצד העבודה בגינה אשר מעניקה לתושבים סיפוק רב, הם מגדלים בגינה זנים מהמטבח האתיופי שקשה למצוא אותם בשווקים, כמו מיני פלפלים ו-טֶף שהינו הדגן הלאומי של אתיופיה ממנו מכינים את המאכל המסורתי- אינג'רה. הגינה ברמת אליהו הוקמה ומופעלת על ידי המינהל לשלוב חברתי, מינהלת השכונה של רמת אליהו ומשרד השיכון-שיקום שכונות.
את הגינה מתחזקים היום 32 מבני העדה האתיופית, ביניהם מבוגרים, צעירים ואפילו בני נוער שכל אחד מהם לוקח את התוצרים לביתו, למשפחתו ולשכניו.
להצטרפות לגינה העירונית ברחוב ביל"ו יש לפנות לזמירה כרמלי, ראש מינהלת דרום מזרח בטלפון 03-9580237 או במייל zmirak@rishonlezion.muni.il