תקופות המבחנים הן זמן מלחיץ במיוחד עבור סטודנטים, שבהרבה מקרים מוכנים לעשות הכל כדי לעבור את המבחנים. במקרה שהתרחש במכללה למנהל, הרצון להצליח במבחן הוביל שני סטודנטים למצב בו הוגש נגדם כתב אישום.
המקרה המדובר ארע לפני כשנתיים, כאשר שני המעורבים למדו במכללה למנהל בעיר. אחד מהם נדרש לעבור מבחן מיון בשפה האנגלית, הידוע כמבחן אמיר"ם- בו צריך להפגין הסטודנט את שליטתו בשפה האנגלית. אם הוא מקבל ציון מספיק גבוה הוא מקבל פטור מקורסים באנגלית, מה שחוסך עבורו זמן וכסף.
המכללה למנהל | צילום: אבי מועלםהמכללה למנהל | צילום: אבי מועלם
המכללה למנהל | צילום: אבי מועלם
(המכללה למנהל | צילום: אבי מועלם)
הסטודנט הנאשם רצה מאוד לקבל את הפטור, אבל לא הרגיש בטוח ביכולות שלו באנגלית. במקום לשבת מול הספרים הוא החליט להבטיח את הצלחתו- וביקש מחברו, שרמת האנגלית שלו הייתה גבוהה יותר, לגשת למבחן במקומו, ולמעשה להתחזות אליו.
החבר הסכים לסייע לסטודנט המתקשה, והמבצע יצא לדרך. השניים אפילו זייפו תעודת זהות, כדי שהבוחן לא ישים לך לכך שהסטודנט שניגש למבחן הוא לא הסטודנט הנכון.
לאחר המבחן התעורר חשד בקרב אנשי המכללה. מידע שהגיע אליהם הביא לחשיפת הזיוף ומעשה הרמאות, והמקרה הועבר להמשך טיפול משטרתי. בשבוע שעבר, שנתיים לאחר המקרה, הוגש כתב אישום נגד השניים בגין קשר להונאה, זיוף והתחזות.
השניים סירבו להגיב לכתב לידיעה זו.