בנייה בשיטת פל קל ממשיכה להכות גלים: מספר חודשים לאחר שחשפה עיריית ראשון לציון מספר מבנים שבנויים בשיטה זו, וכאשר חידוש המבנים הללו לא נראה באופק, בעלי עסקים שנבנו בפלק קל מרגישים כי ערך הנכס שלהם יורד, וגם כמות הלקוחות.
כזכור, בשנת 2001 התרחש אסון ורסאי שבו התמוטטה הרצפה מתחת לרגליהם של חוגגים בחתונה. רבים נהרגו באסון, והוא קושר לשיטת הפל קל שבה נבנה האולם. מאז הוקמו וועידות שחקרו את הנושא, ונכון להיום מנסים להחליף או לשפץ מבנים הבנויים בשיטת זו, כדי לחזק אותם.
לפני מספר חודשים פרסמה עיריית ראשון לציון את המבנים בעיר שנבנו בשיטה זו, בניהם קניון מגדלי העיר בשכונת שיכון המזרח. לאחרונה מתלוננים בעלי עסקים בקניון הוותיק על הנזק הכלכלי שנגרם להם בגלל פרסום הנתונים אודות שיטת הבנייה בה הם נבנו.
קניון מגדלי העיר | צילום: אבי מועלםקניון מגדלי העיר | צילום: אבי מועלם
קניון מגדלי העיר | צילום: אבי מועלם
(קניון מגדלי העיר | צילום: אבי מועלם)
לפני כשבועיים המצב החריף לטענתם, לאחר שאנשי סניף בנק הפועלים בקניון הודיעו כי הסניף יעבור בקרוב ממקומו מכיוון שהמבנה מסוכן לכאורה.
הנהלת הבנק קיבלה את ההחלטה לאור חוות דעת מקצועיות שקבעו כבר לפני כמה שנים – וחוזקה לפני כארבעה חודשים בפרסום דוח הנדסי של חברת 'איזוטופ' - כי חלקים מהמבנה נבנו בשיטת פל־קל והוא מסוכן.
בבדיקות שבוצעו בעבר נקבע כי יש צורך בחיזוק המבנה, אולם עלות עבודות החיזוק עשויות להגיע לסכום של עשרות אלפי שקלים לכל בעל עסק, מה שמרתיע מאוד את הסוחרים. "אנחנו במלכוד, ואין לנו כוח וגב כלכלי כמו של הבנק", אומר בעל עסק לצעצועים בקניון.
"הערך של הנכסים שלנו יורד, וגם אם היינו רוצים למכור אז במצב הזה אף אחד לא יקנה מאיתנו. לא ייתכן שנכס נדל"ני כזה יגיע למצב כזה ושאנחנו, שהשקענו פה לא מעט, נשלם את המחיר", אומר בעל עסק אחר בקניון.
"אם התגלו ליקויים שקשורים בבנייה, לא יכולים להפיל את זה עלינו. לרובנו אין דרך לשלם, מה עוד שפרסום הליקויים כבר גרם נזק לערך הנכסים פה", הם מסכמים.