"לב שבור" הוא מושג שמשתמשים בו רבות בשירים או בסיפורים כשרוצים לתאר כאב או אהבה נכזבת, אך מתברר שהוא קיים במציאות ואף עלול לסכן חיים, כפי שחוותה על בשרה לובה קטצ'וב. בשבוע שעבר הגיעה קטצו'ב למרכז הרפואי שמיר־אסף הרופא עם "תסמונת הלב השבור" לאחר שנפגעה מקללות של מספר נערים. כעת היא מחלימה בביתה ומספרת על מה שעבר עליה.
1 צפייה בגלריה
לובה טקצ'וב עם הרופאים
לובה טקצ'וב עם הרופאים
לובה טקצ'וב עם הרופאים
(צילום: דוברות בית החולים)
קראו גם:
"בשבוע שעבר לקחתי את הנכדה שלי לבית הספר שלה ברמלה", משחזרת קטצ'וב בת ה־68. "העברנו את הדרך במשחק 'ארץ־עיר' והכל היה בסדר. ברמזור עמדו איתנו עוד מספר נערים שהסתכלו עלינו במבט לא טוב. כשחצינו את הכביש הם הלכו לפנינו, נתנו ידיים אחד לשני והאטו את קצב ההליכה שלהם כך שלמעשה הם חסמו לנו את האפשרות ללכת. ביקשתי מהם שיתנו לנו לעבור אבל הם התחילו לקלל אותי בבוטות גם בשפה העברית וגם בשפה הרוסית כי הם כנראה שמעו שאני דוברת רוסית. כשהגעתי לבית הספר ניגשתי לאחת המורות וסיפרתי לה מה קרה והיא מיד ביקשה שאראה לה באילו תלמידים מדובר. אני הראיתי לה והיא נזפה בהם. גם כעסתי ואמרתי להם שהם לא מחונכים וההורים שלהם צריכים להתבייש.
"בשלב הזה הגיעה מורה אחרת והתווכחה איתנו שהם ילדים קטנים ולא יכול להיות שהם יקללו ככה. אחרי כל הוויכוח הזה אני הייתי בסערת רגשות, נכנסתי למכולת סמוכה ושם בכיתי בעוצמה עד שחשתי בכאבים בחזה. בבית הכאבים התחזקו וכשסיפרתי לבת שלי על כך היא מיד הזמינה לי אמבולנס שפינה אותי לבית חולים אסף הרופא".
עם ההגעה למיון, נלקחה לובה ישר למחלקת צנתורים, בניהולו של פרופ' סער מנחה, שם התברר כי למרות התסמינים של התקף הלב - העורקים של לובה פתוחים ואין חסימה. לאחר שסיפרה את מה שעבר עליה באותו היום, אובחנה עם תסמונת הלב השבור.
ד"ר ערן קלמנוביץ', מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, מספר כי תסמונת הלב השבור "הינה תסמונת שזהה לתסמינים של פגיעה לבבית לכל דבר, מובילה לאי־ספיקת לב, ואף יכולה להוביל למוות ובעיקר שכיחה דווקא אצל נשים. החולים חווים כשל לבבי עקב מקרה חמור, אי־נעימות או אפילו מועקה ומרגישים תסמינים שמדמים התקף לב.
"במקרה של לובה, היא הגיעה עם כל התסמינים של התקף לב ובמקרים כאלה אנחנו פועלים במהירות האפשרית לביצוע צנתור. במחלקת הצנתורים שמו לב כי העורקים פתוחים ובהתאם לכך הבנו כי לובה חוותה את תסמונת הלב השבור".
כעת נמצאת טקצ'וב בביתה, מחלימה ומתאוששת ממה שעבר עליה, אך עדיין זקוקה למעקב בבית החולים.