ספיר כהן ונדב. "יש לו זכרון מדהים"ספיר כהן ונדב. "יש לו זכרון מדהים"
ספיר כהן ונדב. "יש לו זכרון מדהים"
(צילום: אבי מועלם)
"אני מקווה שיום אחד היחס לילדים מהחינוך המיוחד יהיה של שווים, שפשוט תהיה מודעות כלפיהם", מתארת ספיר כהן, אמו של נדב בן השמונה, את החלום שלה עבור בנה.
זמן קצר אחרי שנולד נדב, הבכור בין שלושה אחים, הבחינו הוריו שיש לו בעיית התפתחות, "עברנו מסלול ארוך עד לאבחון. מגיל קטן הרגשנו שמשהו לא מסתדר, מוטורית הוא איחר, לא עמד ולא התיישב כמו שתינוקות אמורים לעשות. לקחנו אותו להתפתחות הילד והוא לא אובחן עם בעיה מיוחדת.
"אמרו שיש לו איחור ובזה הם הסתפקו. אנחנו ידענו שזו לא האבחנה הנכונה והלכנו להמשך בירור ב'אסף הרופא'. אחרי כמה פגישות כבר אמרו לנו מה שלמעשה ידעתי, שהוא על הספקטרום האוטיסטי".
לדברי ספיר, הבשורה לא הייתה קלה. "הפסיכולוגית נכנסה לחדר עם ממחטות, אבל אני כבר הרגשתי. בעלי בכה כי הוא באמת הופתע, הוא חשב שיגידו לנו אחרת. משם היה צריך לאסוף את השברים".
ספיר לא בזבזה זמן, "אני כבר עשיתי עבודה מקדימה ועוד לפני שאמרו לנו שהוא על הרצף כבר חיפשתי מקום מתאים עבורו. הוא שובץ בגן 'אלוטף' בראשון לציון, שזה גן שמתמחה באוטיזם ושייך לארגון אלו"ט. זה היה גן קטן ואישי, לכל ילד יש בת שירות שצמודה אליו ודואגת לו. זה קשר חזק שאנחנו סוחבים גם מחוץ לשעות הגן ואפילו היינו בחתונות של כמה מהן. לאחר מסגרת הגן הוא המשיך לבית ספר 'יסוד המעלה', בית ספר רגיל אבל עם כיתות תקשורת מיוחדות. הוא עדיין לא מצליח להשתלב לגמרי עם ילדי החינוך הרגיל, אבל זה שלב עתידי שאנחנו שואפים אליו.
"הוא בעל זיכרון מדהים, פשוט זוכר הכל", מספרת ספיר, "מספרי טלפון, דרכים, המון פרטים קטנים ולא חשובים, את הכל הוא זוכר. הוא ילד חברותי, חם ואוהב, פשוט קסם של ילד. אני מקווה שתהיה יותר מודעות כלפי אוכלוסיות מיוחדות ברמה יומיומית. בבית הספר שלו יש הורים שלא יודעים שיש עוד כיתה מיוחדת, לא מזמינים את הילדים לימי הולדת ולא משתפים אותם בפעילות חברתית, אז הלוואי שבכל מקום אנשים יידעו לקחת את זה לתשומת לבם".

אחד מכל 100 תינוקות

אחד מכל 100 תינוקות בישראל נולד עם אוטיזם, ויש אף אינדיקציות לשכיחות גבוהה יותר. הגידול הרב מביא לביקוש גובר למעונות יום, לתעסוקה, לבתים לחיים ולקייטנות. ב־21 בינואר יתקיים יום ההתרמה הארצי לאלו"ט (אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם), והמרכז לטיפול וחקר באוטיזם - עמותה לילדים בסיכון', המסייעת בחקר, בטיפול, בפיתוח ובהנגשה של שירותים למען ילדים ובוגרים עם אוטיזם ובני משפחותיהם.
ילדים עם אוטיזם משתוקקים להרגיש חלק מהכיתה ומהחברה, אבל לא תמיד יודעים איך עושים זאת. בסיום לימודיהם במערכת החינוך הם נותרים לרוב ללא מעטפת של השתלבות, עבודה ודיור הולם ובלי אפשרות לתרום לחברה ולמשק. יום ההתרמה עומד השנה בסימן שילובם בקהילה, בתעסוקה ובחברה.
אלו"ט מובילה את הטיפול במי שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי לאורך כל מעגלי חייהם ופועלת לקידום זכויותיהם ולשיפור המענים הניתנים להם ולבני משפחתם. לתרומות: 2452* באפליקציית פייבוקס או באתר www.alut.org.il.