כתבה: ליעונה מנקלי.
"בַּשָּׁנָה הַבָּאָה נֵשֶׁב עַל הַמִּרְפֶּסֶת" היא לא רק שורה בשיר ידוע, אלא מגלמת את הרזולוציה האולטימטיבית לשנה החדשה, ואכן המרפסת, קטנה ככל שתהיה, הפכה לאלמנט של חובה ברוב הדירות הישראליות. אם בעבר נהגו רבים "לסגור מרפסת", באופן שירחיב את חדר המגורים, כיום הנטיה היא לתת חשיבות לחוץ, ולשלב אותו בתוך הבית ככל האפשר.
אדנית אלומיניום מבית FERMOB, מתאימה לשימוש חוץ. טולמנס דוטאדנית אלומיניום מבית FERMOB, מתאימה לשימוש חוץ. טולמנס דוט
אדנית אלומיניום מבית FERMOB, מתאימה לשימוש חוץ. טולמנס דוט
(אדנית אלומיניום מבית FERMOB, מתאימה לשימוש חוץ. טולמנס דוט)
הנוף והטבע הם חלקים בלתי נפרדים מהעיצוב העכשווי, שכן הסברה היא שאלה מסייעים להתנתק מטרדות היום-יום, ותורמים לעיצוב המינימליסטי והמאוורר, המבכר מעט פריטים בבית. זו אחת הסיבות בעטיין מחפשים רבים דרכים יצירתיות להחזיר את הירוק לעיניים, ליהנות מבריזת ערב נעימה או סתם לארח בסגנון קצת אחר.
עציצים בעבודת קליעה ידנית בעיצוב Concetta Giannangeli, רשמת טולמנ'ס. צילום: MOROSOעציצים בעבודת קליעה ידנית בעיצוב Concetta Giannangeli, רשמת טולמנ'ס. צילום: MOROSO
עציצים בעבודת קליעה ידנית בעיצוב Concetta Giannangeli, רשמת טולמנ'ס. צילום: MOROSO
(עציצים בעבודת קליעה ידנית בעיצוב Concetta Giannangeli, רשמת טולמנ'ס. צילום: MOROSO)
ההכרה, כי אין צורך בחציצה של ממש בין המרפסת לבין שאר החללים הציבוריים בבית, מחלחלת לתחום עיצוב הפנים וניכרת היטב בטרנדים המובילים: החל מחומרים טבעיים בגימור מינימלי, ועד ליצירת חיבור אלגנטי, כמעט ואינו מורגש, בין הפנים והחוץ. סינרגיה שכזו מעניקה לבית תחושת שלמות, תחושת אווריריות, זרימה ומרחב, ו"על הדרך" מצליחה להפוך את הנוף ליצירת אומנות ששווה יותר מאלף מילים. זאת תוך ניצול המשאבים הקיימים, בין היתר מיקסום השימוש בתאורה הטבעית.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
ללכוד את הטבע
התפיסה האדריכלית האורגנית אינה מתייחסת אל שטחי החוץ ככאלה, אלא מחברת בין הבית לסביבתו, כמכלול. זוהי תפיסה המתבססת על טוהרת החיבור בין המבנה לטבע, דבר שמתבטא בתכנון מבנים שחיים בהרמוניה עם סביבתם ונראים כאילו היו שם תמיד. גם אם אין לכם חצר רחבת ידיים, ואתם מסתפקים במרפסת הקטנה "שהעניק" לכם הקבלן, תוכלו להרחיב את ההיצע הקיים ולהגדיל את שטח הבית בעזרת כמה כללים פשוטים. בין הטקטיקות ל"לכידת" הטבע והכנסתו אל לב הבית, והגדלת קשר העין בין הפנים לבין החוץ, היא ההתייחסות לריהוט הגן כאל המשך ישיר של הסלון, וכך בחירה ברהיטים המתכתבים עם רהיטי הפנים, ברמת הצבעים והחומרים.
ריהוט מאוורר למראה זורם מחוץ לבית, גולף & קו. צילום: ערן סלםריהוט מאוורר למראה זורם מחוץ לבית, גולף & קו. צילום: ערן סלם
ריהוט מאוורר למראה זורם מחוץ לבית, גולף & קו. צילום: ערן סלם
(ריהוט מאוורר למראה זורם מחוץ לבית, גולף & קו. צילום: ערן סלם)
שילוב אלמנטים מהחוץ בעיצוב הפנים, כמו תוספת ירוקה של צמחייה, ושימוש בגוונים טבעיים, בגוני אדמה ובטקסטורות מעולם הצומח, מסייעים לשמור על תחושת הזרימה המיוחלת ועל עיצוב הבית כיחידה אחת.
גינה מושקעת לפיקניק ביתי, כרכום עיצוב נוף. צילום: עמית גירוןגינה מושקעת לפיקניק ביתי, כרכום עיצוב נוף. צילום: עמית גירון
גינה מושקעת לפיקניק ביתי, כרכום עיצוב נוף. צילום: עמית גירון
(גינה מושקעת לפיקניק ביתי, כרכום עיצוב נוף. צילום: עמית גירון)
גם ויטרינות רחבות, עם מסגרת דקה ככל האפשר, נטולות וילונות כבדים שיהוו חוצץ, מסייעות לחשוף את החוץ במלוא הדרו. אלה מסייעות להפוך את הנוף האורבני שבחוץ לכעין תמונה דומיננטית, דבר שמייתר גם את הצורך בעודף של אביזרים ושאר פריטי אומנות על קירות הבית.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
הולכים על זה
עולם החיפויים נרתם אף הוא למגמת טשטוש הגבולות בין הפנים לחוץ. הבחירה להמשיך את ריצוף פנים הבית גם אל הגזוזטרה, מסייעת ליצור אשליה ויזואלית של מרחב ואחידות הרמונית. עם זאת, חשוב לתת את הדעת להתאמת החומרים לתנאי החוץ, הידועים כאקלים הישראלי, השמש היוקדת, הלחות והמליחות בקרבת הים.
סדרת אריחי גרניט פורצלן גדולים במרקם אבן גיר מבית Cotto d'ester. HeziBankסדרת אריחי גרניט פורצלן גדולים במרקם אבן גיר מבית Cotto d'ester. HeziBank
סדרת אריחי גרניט פורצלן גדולים במרקם אבן גיר מבית Cotto d'ester. HeziBank
(סדרת אריחי גרניט פורצלן גדולים במרקם אבן גיר מבית Cotto d'ester. HeziBank)
מעצבים רבים סבורים שכדאי לרצף את המרפסת בחומרים טבעיים, כמו אבן או שיש, להן איכויות של יוקרה ואלגנטיות, בין אם בגימור כפרי מלא אופי וחספוס, ובין אם בגימור נקי, חלק ומודרני.
גם הבטון, שבעבר שימש רק את החוץ, בולט כיום גם בריצוף הפנים ואפילו על הקירות, ובנוסף קיימים גם אריחי קרמיקה שמחקים מראה של פרקט עץ, אך קלים ונוחים לתחזוקה.
אריחי בטון מעוצבים מסדרת VERSAILLES, רשת אלוני. צילום: יח"צ חו"לאריחי בטון מעוצבים מסדרת VERSAILLES, רשת אלוני. צילום: יח"צ חו"ל
אריחי בטון מעוצבים מסדרת VERSAILLES, רשת אלוני. צילום: יח"צ חו"ל
(אריחי בטון מעוצבים מסדרת VERSAILLES, רשת אלוני. צילום: יח"צ חו"ל)
דֶק עץ טבעי הוא הבחירה המועדפת על הלקוח הישראלי, שמבקש לשלב את גרסת הטבע העירוני בבית. הטכנולוגיה המתקדמת מצליחה להתעלות על אתגרי עבר, כגון פיצוצים בעץ והתרחבות החומר בשינויי טמפרטורה, ובנוסף מאפשרת התקנה אלגנטית ואסתטית, המסתירה היטב את הברגים, ומעניקה מראה טבעי, נקי וחמים במהותו. טיק בורמזי, איפאה, אשה טרמו, עץ אירופאי חזק ויציב, ועץ אורן נמצאים בראש הרשימה, למרות שמתוכם האורן, שהוא זול מהשאר, הוא רך ופגיע יותר, ובהתאמה דורש תחזוקה שוטפת בתדירות גבוהה יותר.
עוד חידוש באדיבות הטכנולוגיה הוא חיפוי גרניט פורצלן דמוי עץ, שנראה ממש כמו הדבר האמיתי, ואפילו מדמה מראה עץ עתיק, מיושן ושחוק. בנוסף, הוא עמיד ואינו זקוק לתחזוקה מיוחדת ושוטפת, אולי מלבד שטיפה מדי פעם.
אפשר לשחק בדוגמאות הנחת חיפוי העץ טבעי, כמו גם חיפוי הפורצלן, בצורה מוארכת וזורמת או אפילו בדוגמת אידרת דג, Fish-bone, באמצעות שילוב לוחות בשני גוונים שונים - לטובת עומק ואמירה עיצובית בחלל.
קולקציית מרבצים לשינה בעיצוב פטרישיה אורקיולה. הביטאטקולקציית מרבצים לשינה בעיצוב פטרישיה אורקיולה. הביטאט
קולקציית מרבצים לשינה בעיצוב פטרישיה אורקיולה. הביטאט
(קולקציית מרבצים לשינה בעיצוב פטרישיה אורקיולה. הביטאט)
עיצוב עמיד ועל-זמני
המרפסת נתפסת, כאמור, כמקום מפלט מרגיע, ומחקרים הוכיחו כי יש בה כדי להשפיע על איכות החיים, בהנחה שאינכם ממוקמים ממש מול השכנים הרעשניים או המעשנים. בגלל תנאי האקלים הקשים השוררים כאן, יש חשיבות עליונה לשימוש בפריטים עמידים ואיכותיים במיוחד, וכן להקפדה על תחזוקה נאותה ושוטפת.
אם בעבר היה יותר דגש על עיצוב, יופי ונוחות בתוך הבית, בעוד שבעיצוב החוץ היו מסתפקים ברהיטים עמידים, כמו כיסאות ושולחן עשויים מפלסטיק, הרי שהקִדמה והטכנולוגיה אפשרו לשנות את כללי המשחק.
ספסל צבעוני עשוי מעץ בשילוב ברזל, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדרספסל צבעוני עשוי מעץ בשילוב ברזל, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדר
ספסל צבעוני עשוי מעץ בשילוב ברזל, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדר
(ספסל צבעוני עשוי מעץ בשילוב ברזל, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדר)
כיום ניתן למצוא בקלות ריהוט גן מעודן ואלגנטי מחומרים עמידים, שנראים כאילו הם שייכים לפנים הבית. טכנולוגיות ייצור מתקדמות, כמו הזרקת חומרים פלסטיים, מתגאות בתוצר יפהפה בעל תכונות עמידות גבוהות בפני תנאי מזג האוויר, לצד יתרונות נוספים, כמו תחזוקה קלה, אורך חיים ארוך ומשקל קל במיוחד. עם השנים הופכים גם תהליכי הייצור לירוקים ולידידותיים לסביבה. הסברה כי העתיד תלוי בדרך שבה נדאג לו בהווה, אינה עוד סלוגן ריק מתוכן, ועל כן יותר ויותר מעצבים, חברות ויצרנים מפתחים עיצובים שעשויים מחומרים ממוחזרים.
בדי ה-Outdoor, דוגמת פוליאסטר, PVC, דרלון ואקריליק, עמידים בפגעי מזג האוויר בזכות סיבים חזקים שעוברים טיפול כימי, ומצליחים להציג חזות ססגונית ורעננה, בכל תנאי. טכנולוגיות חדשות, כגון ALTA, המשלבות בין סגנון עיצובי לעמידות, מאפשרות ליהנות ממגוון פריטי טקסטיל, במרקמים ובגוונים שונים.
תאורה ניידת מבית FARO, ספרד. כלי אורתאורה ניידת מבית FARO, ספרד. כלי אור
תאורה ניידת מבית FARO, ספרד. כלי אור
(תאורה ניידת מבית FARO, ספרד. כלי אור)
גם תחום תאורת החוץ עבר מטמורפוזה, גם ברמת התפיסה, וההיצע – מגוון ורחב מאין כמותו, וכולל גם שלל גימיקים שפועלים בעת החשיכה, כמו ריהוט מואר, תאורה סולארית ועוד. לצדם שלל פתרונות, כמו מטבח מאובזר, בר משקאות, גריל מקצועי ועוד – אשר מזמינים לבלות בחוץ, הכי קרוב לבית.
ספסל טורקיז מעץ טיק, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדרספסל טורקיז מעץ טיק, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדר
ספסל טורקיז מעץ טיק, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדר
(ספסל טורקיז מעץ טיק, תומיק. צילום: בועז לביא, סטיילינג: דיאנה לינדר)
הצעות לעיצוב סינרגי, שיסייעו לכם לאמץ את החוץ, כחלק בלתי נפרד מהבית
  • שלבו פריטי ריהוט כמו ספסלים, שרפרפים והדומים, למראה מזמין, נינוח ורב משתתפים. מקמו את פינות הישיבה בחוץ, כך שייראו מזמינות ו"יקרצו" מתוך הבית, והקפידו על תכנון מקומות ייעודיים ושימושיים, שלא יפריעו לזרימה הטבעית בחלל.
  • התאימו את הסגנון, החומרים והגוונים הנבחרים בין גזרת הפנים לחוץ, כמו שימוש באותו הריצוף או בחירה במחצלת או בשטיח בגוון תואם, כדי ליצור תחושת המשכיות בין שני האזורים.
  • אל תתעקשו על התאמה מושלמת בין חיפוי הרצפה של הפנים לחוץ. גם בחירה בחיפוי דשא סינטטי לגזרת החוץ, שישתקף דרך הוויטרינה בסלון, יכולה להציע חלל מורחב עם "סלון אלטרנטיבי" לבילוי ושהייה מזמינה בחוץ.
  • העשירו וגוונו בחומרים בהם אתם משתמשים – לתוצאה עשירה ורב שכבתית. קחו בחשבון שהסגנון המועדף עליכם הוא זה שיכריע וישפיע על בחירתם. חומרים כמו מתכת, אלומיניום וזכוכית, שגם עמידים בפני קורוזיה, ישדרו מראה מודרני ופונקציונלי יותר, בעוד שעץ, במבוק, קש וראטן יאפיינו מראה כפרי.
  • השתמשו בארוניות אחסון לנוחות האירוח והשהייה, שם תוכלו לאחסן כרבוליות, כלי הגשה, כלים לעבודה בגינה ועוד.
  • העדיפו ריהוט חוץ קל ונייד, שיקל עליכם בבואכם לניידו ולהגן עליו מפני הגשם הניתך או השמש הקופחת.
סייעו בהכנת הכתבה: שי דוד, בעל חברת "כרכום עיצוב נוף". שירלי שוורץ קאופמן, סמנכ"ל השיווק של "טולמנ'ס דוט". מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ'. קרן וברמן דקל, מבעלי "עילית הלבשה לבית". האדריכל ליאור רוזנפלד ממשרד "שחר רוזנפלד אדריכלים". גולדה פאר, מנהלת תחום האבן ב"אלוני". דורון מסד, מנהל תחום הפרקטים ב"אלוני".