בשלהי 2016, פרסמה משטרת ישראל כי צמד עבריינים נהגו להתחזות במשך חודשים ארוכים לאינסטלטורים וכך הצליחו להיכנס לדירות של אזרחים תמימים בראשון לציון, רחובות ונס ציונה. בזמן ששהו בדירה, הצליחו לאתר את המפתח לדלת הכניסה ולהעתיק אותו.
השיטה הייתה פשוטה: העבריינים טענו בכל פעם מחדש שהם צריכים להיכנס לדירה בשל בעיית צנרת אצל אחד השכנים ובזמן שאחד מהם העסיק את הדיירים עם "בעיית הצנרת", השני היה אחראי לאתר את המפתח ולהעתיק אותו. בהמשך, נהגו להמתין לרגע שבו הדירה תתרוקן בשביל להיכנס ללא קושי ולגנוב כסף ודברי ערך. סך הכול נשדדו באופן הזה מאות אלפי שקלים ובנוסף גם כלי נשק ותכשיטים רבים.

אילוסטרציהאילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)

סיפורים מעין אלה, באמת שלא חסרים. כך לדוגמה, שני עבריינים מחולון, התחזו לשרברבים והוציאו במרמה 135,000 שקלים מקשישה ניצולת שואה. במקרה הזה, כל שהיה עליהם לעשות כדי להונות את הקורבן, זה לסגור את ברז המים הראשי של הדירה ולטעון כי הסיבה להפסקת המים היא בעיית צנרת חמורה מאין כמוה. רפורמה חדשה בענף, באה לשים קץ לסיפורי הזוועה האלו ועוד רבים אחרים.

רישיונות בבקשה

עד לא מזמן, תחום האינסטלציה בישראל היה תחום פרוץ לחלוטין. לפיכך כדי להציע שירותי שיפוצים בענף האינסטלציה ולבצע פרויקטים בהיקף של עשרות ואף מאות אלפי שקלים, לא היה כל צורך להחזיק ברישיון או אפילו לעבור הכשרה מתאימה. הודות לתקנות חדשות שנכנסו לאחרונה לתוקף, כל זה עומד להשתנות.
נכון להיום, אינסטלטור בחולון, אינסטלטור בראשון לציון או אינסטלטור באילת לצורך העניין, המעוניין לבצע שיפוצים בהיקף של יותר מ-44,000 שקלים, יחויב להחזיק בוותק של חמש שנים לפחות בתחום, לעבור הכשרות מתאימות מטעם משרד הבינוי והשיכון, לעבור בהצלחה מבחנים במגוון תחומים ולהירשם בפנקס הקבלנים. בשלב הבא, יתכן שהחובה להחזיק ברישיון, תורחב גם לאינסטלטורים המבצעים עבודות בהיקפים קטנים יותר אף גם הצעד הראשוני הזה, הוא ציון דרך משמעותי ביותר בתהליך הסדרת הענף.
מדובר במהלך שהינו תוצאה של שיתוף פעולה בין משרד הבינוי והשיכון, רשם הקבלנים והתאחדות קבלני השיפוצים, שיזמה רפורמה דומה בענף השיפוצים לפני כשנתיים. ברפורמה ההיא, נקבע כי גם קבלני שיפוצים המבצעים עבודות בהיקף של מתחת ל-350,000 שקלים, יחויבו להירשם בפנקס הקבלנים ולהחזיק ברישיון מסודר לעסוק בעבודות שיפוצים.

המרוויחים הגדולים: כולנו

החובה לעבור הכשרות מקצועיות, לעבור בחינות ממשלתיות ולהירשם בפנקס הקבלנים, תסייע לכל המעורבים בדבר. ראשית, המהלך יוביל להעלאת המוניטין של תחום האינסטלציה וכן לרמה המקצועית של העוסקים בו. בנוסף, הלקוחות יוכלו להיות בטוחים שעומד מולם איש מקצוע רציני, אמין ומוסמך ולא עבריין שמציג את עצמו בתור אינסטלטור בחולון או ראשל"צ.
אבל מעבר לכל זה, יש לציין שהרישיון החדש מעניק למחזיקים בו את האפשרות לגייס עובדים ולהעביר הכשרות באופן עצמאי וחוקי לחלוטין. לפיכך מחוסרי עבודה בעלי ידיים טובות שאיבדו את פרנסתם בשל משבר הקורונה כמו עובדי במה לדוגמה, יוכלו להשתלב בקלות רבה יותר בענף האינסטלציה ולהתחיל לעבוד אצל קבלני אינסטלציה מוסמכים המחזיקים ברישיון.