כ-6000 בני נוער לומדים בכיתות י"א-י"ב בבתי הספר התיכוניים של ראשון לציון. לחלק ניכר מהם ימלאו עד ה-30 לאוקטובר הקרוב, 17 שנים. כך שיוכלו עפ"י חוק לגשת לקלפיות ולהצביע בפעם הראשונה. האם הם מתכוונים להצביע ומה הם מצפים מנבחרי הציבור שלהם?
מימין נתן מרצקי, רונאל גמזו, סטס קפוטסטין, מארק ראשר | צילום פרטימימין נתן מרצקי, רונאל גמזו, סטס קפוטסטין, מארק ראשר | צילום פרטי
מימין נתן מרצקי, רונאל גמזו, סטס קפוטסטין, מארק ראשר | צילום פרטי
(מימין נתן מרצקי, רונאל גמזו, סטס קפוטסטין, מארק ראשר | צילום פרטי)
נתן מרצקי בן 17
מתכוון להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? כן אני רוצה להשפיע על העתיד של העיר שלנו.
האם גם החברים מתכננים להצביע? כן
לפי מה אני מצביע? אני רוצה לשנות את העיר שלנו, כמו חבריי.
מה אני חושב שהכי דחוף לעשות בעיר? לטפל באיך שהמדרחוב נראה.
האם לדעתך בני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? לא, אני לא מרגיש ככה. צעירים רבים וגם מבוגרים יושבים ושותים בפארקים, וכשאני עובר עם האופניים אני נוסע על בקבוקי השתיה השבורים שלהם. לדעתי צריך להתקין מצלמות בפארקים ציבוריים.
רונאל גמזו בן 17
מתכוון להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? כן
האם גם החברים מתכננים להצביע? כן
לפי מה מצביע? אג'נדה. אני רוצה להיות חלק ממה שקורה, להצביע ולהשפיע בשביל מצב העיר והרשות המקומית.
מה אני חושב שהכי דחוף לעשות בעיר? לשדרג את בנייני המגורים הישנים ושיפוץ העיר מבחינת כבישים שבילי אופניים ומדרכות.
האם לדעתך בני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? אני מרגיש שבני נוער מקבלים מענה בעיר. לדוגמה התדר שנמצא בראשון לציון זהו מקום שגם עוזר לילדים ובני נוער בלימודים בזכות שיעורים פרטניים אחרי בית הספר ברוב המקצועות. אני חושב שזה עוזר להצליח בלימודים.
אילה ציפין. משמיעה את קולם את הדתיים | צילום פרטיאילה ציפין. משמיעה את קולם את הדתיים | צילום פרטי
אילה ציפין. משמיעה את קולם את הדתיים | צילום פרטי
(אילה ציפין. משמיעה את קולם את הדתיים | צילום פרטי)
אילה ציפין בת 18
מתכוונת להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? כמובן! על ידי לקיחת חלק בבחירות אני משמיעה את קולי ואת קולם של הדתיים בעיר, שהם חלק קטן יחסית אך חשוב.
האם החברים שלי אמרו שיצביעו? רובם המוחלט יצביעו.
לפי מה אני מצביעה? אני מצביעה קודם כל לפי ערכים ועקרונות שחשובים לי. כמובן שאני מושפעת מקריאת מצעים של המפלגות השונות ומקולות שונים בסביבתי המספרים לי למי הם מצביעים ולמה.
מה אני חושבת שהכי דחוף לעשות בעיר? לדעתי הכי חשוב לאחד בעיר בין קבוצות שונות בחברה. כיום יש ריחוק בין אזורים שונים בעיר, הריחוק הוא לא רק פיזי אלא גם מנטלי כל אזור רואה את עצמו ואיבדנו את האחדות שלנו כעיר.
מרגישה שבני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? לדעתי בני הנוער מקבלים מענה מצוין. אני וחבריי בני הנוער הדתיים בעיר נפגשנו עם בכירים מהעירייה שהקשיבו לנו ולרחשי ליבנו.
מארק ראשר בן 17
מתכוון להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? כן אני רוצה שדעתי תשפיע ושמצב העיר ישתפר.
האם גם החברים מתכננים להצביע? כן
לפי מה אני מצביע? אני רוצה שדעתי תשמע. כל הצבעה חשובה.
מה אני חושב שהכי דחוף לעשות בעיר? כבישים ומדרכות יותר יפים. להוסיף תאורה במקומות חשוכים.
האם אני מרגיש שבני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? כן בני הנוער מקבלים מענה בעיר למשל הסקייט פארק והקניונים הם מקומות שבהם ילדים יכולים ליהנות.
שרית שלייכר. לבחור את מי שמשרת את האינטרסים שלנו | צילום פרטישרית שלייכר. לבחור את מי שמשרת את האינטרסים שלנו | צילום פרטי
שרית שלייכר. לבחור את מי שמשרת את האינטרסים שלנו | צילום פרטי
(שרית שלייכר. לבחור את מי שמשרת את האינטרסים שלנו | צילום פרטי)
שרית שלייכר בת 17 וחצי
מתכוון להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? אני מתכוונת להצביע בבחירות לרשות המקומית כי אני מאמינה שגם לנו, בני הנוער, צריך להיות קול בבחירות ושגם אנחנו נוכל לבחור את מי שמשרת הכי טוב את האינטרסים שלנו.
האם גם החברים מתכננים להצביע? רוב החברים שלי מצביעים.
לפי מה אני מצביעה? אני מצביעה לפי האג'נדה שלי כמובן, אני חושבת שאם יש לי הזדמנות כמו כל אחד להצביע אני אעשה את זה מהאינטרסים שיכולים לעניין אותי, הוריי וחבריי יבחרו במה שמתאים להם.
מה אני חושבת שהכי דחוף לעשות בעיר? אני חושבת שהכי דחוף זה לתת מענה לציבור, שראש העיר ישמע יותר את הקול של הציבור.
האם אני מרגישה שבני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? אני מרגישה שבני הנוער והצעירים מקבלים מענה טוב בעיר, דואגים לנו לפעילויות ולמקומות עבורנו.
סטס קפוסטין בן 17
מתכוון להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? כן
האם גם החברים מתכננים להצביע? כן
לפי מה מצביע? לחלוטין בגלל אג'נדה, אני רוצה שיהיה שינוי בעיר הזאת.
מה אני חושב שהכי דחוף לעשות בעיר? לפי דעתי הכי חשוב לעשות בעיר שני דברים מרכזיים - חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ולדאוג לשעות הפנאי של הצעירים.
האם לדעתך בני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? לא אני לא מרגיש כך. לדוגמה צעירים יושבים בעיר בחוסר מעש שותים, מעשנים והעירייה לא דואגת להם כמו למשל כניסה מוזלת לקאנטרי או חדר כושר או חוג כזה או אחר.
אופיר חזן. להשקיע יותר בתחבורה ציבורית | צילום פרטיאופיר חזן. להשקיע יותר בתחבורה ציבורית | צילום פרטי
אופיר חזן. להשקיע יותר בתחבורה ציבורית | צילום פרטי
(אופיר חזן. להשקיע יותר בתחבורה ציבורית | צילום פרטי)
אופיר חזן בת 17
מתכוונת להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? כן. אני מאמינה שזה דבר מאוד חשוב להצביע כי בסופו של דבר האנשים שנבחרים הם אלה שאחראים על ההחלטות שמתקבלות בעיר שאנחנו גרים בה.
האם גם החברים מתכננים להצביע? הרוב לא מתכוונים להצביע.
לפי מה אני מצביעה? מבחינתי יש שני קריטריונים הראשון זה לפי מי שמדבר ומקדם את הדברים שגם אני מאמינה שהן חשובים לקדם בעיר והשני זה מי שאני הכי מאמינה שיקדם את הדברים שאמר שיקדם.
מה אני חושבת שהכי דחוף לעשות בעיר? להשקיע יותר בתחבורה הציבורית ושיהיו קווים יותר קצרים.
מרגישה שבני נוער/צעירים בעיר מקבלים מענה טוב בעיר? בתור אחת שהיתה ארבע שנים בפרלמנט הנוער של ראשון לציון יצא לי לראות מקרוב איך שהעירייה באמת מקשיבה למה שחסר לנו, עושה פרויקטים בשיתוף עם הפרלמנט כדי לשנות דברים ולא מתעלמת מהצרכים שלנו.