כמי שליווה מאות עסקים במהלך השנים וניהל חברות ועסקים , נחשפתי כמעט לכל הטעויות האפשריות שניתן לעשות בניהול עסק, ובמקביל גם להצלחות פנומנליות. חוויתי על בשרי גם את טעמה המשכר של ההצלחה וגם את טעמו המר של הכשלון. אני מכיר היטב את המחשבות וההתלבטויות של בעלי העסקים ולעיתים גם את חוסר האמון שלהם בהצלחה ואת התחושה שהחלום שלהם הולך ונגוז לאיטו, למרות שהשקיעו כסף רב בפרסום. איך קורה שבעלי עסקים רבים משקיעים כסף רב בפרסום וכמעט כלום לא מתקדם? הסיבה לכך היא שבמרבית המקרים הם מתפקדים גם כאיש המקצוע המומחה, גם כאיש השיווק וגם כאיש המכירות , סומכים אך ורק על ההשקעה בפרסום ומצפים לתוצאות מבלי לבנות יסודות איתנים נוספים לעסק שלהם, כגון הרחבת סל המוצרים, הגדרת סדרי עדיפויות, הצבת מטרות, מיצוב נכון ובעיקר - בניית יכולות מכירה משמעותיות.
1 צפייה בגלריה
חברת הלידים לישראל
חברת הלידים לישראל
חברת הלידים לישראל
(צילום: עידן מעוז)
מזל טוב, הקמתם עסק! אולי הייתם שכירים מצליחים בתחומכם והחלטתם שהגיע הזמן להרוויח הרבה יותר, או פשוט "נולדתם" להיות עצמאיים והקמתם עסק מבלי להיות שכירים אפילו יום אחד. כך או כך, כנראה שאתם טובים במה שאתם עושים - בין אם אתם יועצים, מטפלים, עורכי דין, אנשי שירות, סוכני ביטוח, רופאים או כל דבר אחר. החלטתם להקים עסק גם כדי להתקדם כלכלית וגם כדי לממש את הפוטנציאל והייעוד שלכם. בשלב הראשוני הזה, רבים מדי קופצים היישר למים העמוקים של עולם העסקים ללא תוכנית מסודרת, ללא ליווי עסקי וכלכלי מקצועי - ומתחילים לעבוד. במקרה הטוב, שוכרים את שירותיו של איש פרסום דיגיטלי, שמנהל עבורם קמפיינים קטנים בפייסבוק ו/או בגוגל ו/או באינסטגרם - ומקווים לטוב. במקרה הפחות טוב, יש כאלה שלא משקיעים כלל בפרסום, מקווים שיגיעו אליהם לקוחות מפה לאוזן ומחכים… בשני המקרים, זה עשוי להיות תהליך ארוך, בעייתי ולעתים מייאש, שכן ההצלחה , לעיתים קרובות, מבוששת מלהגיע. לפני שנכיר את מגוון הטעויות הנפוצות שבעלי עסקים רבים נוטים לעשות, אני רוצה להזכיר לכם את העיקרון המנחה שאותו כדאי לאמץ בכל מקרה: עשייה, עשייה, עשייה! Just Do . לא לעצור, לא להתייאש. לא לפחד מכישלונות! ככל שנעשה יותר, אולי נצבור יותר "כישלונות" אך ההצלחות שנאסוף בדרך יחפו עליהם עשרות מונים. אז נכון - עשייה היא, כאמור, מילת מפתח, אבל מי מאיתנו לא רוצה לצבור בדרך בעיקר חוויות חיוביות של הצלחה, שיניעו אותנו להמשיך ולמקסם את היכולות והרווחים שלנו? כדי שזה יקרה, כדאי להכיר, בראש ובראשונה, את הטעויות הנפוצות שאנו עלולים לעשות בדרך ואת המהמורות שאנו עלולים להיתקל בהן.
לפניכם רשימה חלקית של טעויות נפוצות, שרבים מאיתנו עושים כשאנו מקימים עסק:
1. לא בונים אסטרטגיה מדויקת הכוללת הגדרה נכונה של קהלי היעד ושל הבידול/היתרונות הייחודיים שלנו. 2. לא ממצבים את עצמנו כמומחים בתחומנו. 3. לא מציבים מטרות ויעדים ברורים ולא בודקים את הביצועים באופן קבוע 4. לא מתמחרים נכון את המוצר / השירות שאנו נותנים ולא מקפידים לקחת בחשבון את העלויות האמיתיות של השיווק והפרסום. 5. משקיעים בפרסום כמו כולם, ומצפים לתוצאות טובות יותר מכולם. 6. לא משקיעים בחיזוק יכולות המכירה שלנו ולא מתאמנים בנושא הזה, באופן קבוע, בליווי של אנשי מקצוע איכותיים 7. לא בונים תסריטי שיחה מדויקים עם הלקוח, הכוללים איתור צרכים , שיקוף הצורך ללקוח וטיפול נכון בהתנגדויות . 8. לא מודדים ומנתחים באופן קבוע את הביצועים שלנו 9. לא חוזרים מספיק מהר ללידים ולא מנהלים מעקב (Follow-up) מסודר אחר התהליך. 10. מנסים פעם או פעמיים להתקדם בתהליך מול הליד, ואם זה לא מצליח - הליד מאופסן איפשהו במחשב – וזהו. כאילו לא היה מעולם . 11. לא בונים תשתית טכנולוגית לטיפול נכון בכל לקוח פוטנציאלי (כגון הקלטת שיחות, תוכנת דיוור, שימוש בתוכנה אוטומטית להחלפת מספרי הטלפון שמהם מתקשרים ללקוח, ועוד). 12. לא בונים ארסנל כלים, שיעזרו לנו לשכנע את הלקוח שלנו שאנחנו הכתובת הטובה ביותר שלו לפתרון בעיותיו. בין הכלים הללו: סרטוני הדרכה, סרטוני המלצה, עדויות, כתובות ועוד. אלו הן רק חלק קטן מהטעויות שאנו עלולים לעשות ומהבעיות שאיתן אנו נאלצים להתמודד ושמונעות את התקדמותנו. אם זיהיתם אפילו חלק קטן מהבעיות הללו, סימן שהגעתם למקום הנכון עבורכם ושאתם בתחילת המסע להצלחת העסק שלכם.
רונן שקולניק הוא הבעלים של חברת מוזה - פלטפורמות שיווק אפקטיביות לייעוץ ואימון עסקי ושיווקי, בניית קמפיינים אפקטיביים ברחבי הרשת, ליווי תהליכי מכירה ואימון למכירות מנצחות. מוזה ליוותה ומלווה במהלך השנים מאות עסקים, קטנים כגדולים, בקמפיינים מוצלחים ברשת ובתהליכים של הגדלת הכנסות לאורך זמן. מוזה מספקת ללקוחותיה ליווי צמוד בתהליך השיווק, בניית קמפיינים וניהולם בעולם התוכן, הדרכת צוותי מכירה, ליווי עסקי, הדרכה בצמצום עלויות שוטפות ומתן כלים נוספים לבניית עסק מצליח ומשגשג, המעניק לבעליו חופש כלכלי אמיתי.
לפרטים נוספים: כנסו לאתר
רונן שקולניק – 052-3113456